E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 5459
Lasīšanai: 7 minūtes
TĒMA: Pirmsskola

Profesionālās kvalifikācijas prasības auklei

Publicēts pirms 9 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
20. oktobrī, 2014
Anastasija

Labdien. Man ir jautājums, vai tiks līdzfinansēta aukle 142 eiro apmērā bērnam, kuram ir 1,6 gadi un viņš netiek bērnudārzā, bet ir vēl rindā, ja par aukli būs viena no sekojošām personām: 1) ir pedagoģiska izglītība, strādā skolā uz pusslodzi. Viņa strādās pa 8 stundām piecas reizes nedēļā. Kādas darbības jāveic tai personai, lai kļūtu par mūsu aukli ar līdzfinansējumu? 2) personai nav vēl pabeigta pedagoģijas izglītība, tagad mācās vēl 4.kursā RPIVA, strādā bērnudārzā par aukli pilnā slodzē. Vai viņa var būt mūsu aukle ar valsts līdzfinansējumu? Ja atbilde jā, tad kādas sekojošas kārtības jāveic? 3) persona ar pedagoģijas izglītību, kuru saņēmusi PSRS laikos, Krievijā. Un tagad ir valdes loceklis, kā arī īpašnieks Latvijas SIA (tirdzniecība). Vai viņa var būt mūsu aukle ar valsts līdzfinansējumu?

A
atbild:
30. oktobrī, 2014
Edīte Brikmane
LV portāls

Lai  persona varētu pretendēt uz valsts atbalstu kā privāta bērnu uzraudzības pakalpojuma sniedzēja jeb aukle, viņai ir jābūt reģistrētai Bērnu uzraudzības pakalpojumu sniedzēju reģistrā, kas atrodas Izglītības kvalitātes valsts dienesta (IKVD) pārziņā

Profesionālās kvalifikācijas un drošības prasības personām, kuras vēlas reģistrēties par bērnu uzraudzības pakalpojumu sniedzēju, kā arī reģistrācijas kārtība noteikta Ministru kabineta noteikumos Nr.404 „Prasības bērnu uzraudzības pakalpojuma sniedzējiem un bērnu uzraudzības pakalpojuma sniedzēju reģistrēšanas kārtība”. 

Lai varētu reģistrēties Bērnu uzraudzības pakalpojumu sniedzēju reģistrā, personai jāatbilst MK noteikumu 9.punktā noteiktajiem kritērijiem:  

  • Persona nav izdarījusi  Bērnu tiesību aizsardzības likuma 72.pantā minētos pārkāpumus vai noziedzīgus nodarījumus; 
  • Ar tiesas lēmumu personai nav pārtrauktas vai atņemtas aizgādības tiesības vai ar bāriņtiesas lēmumu persona nav atcelta no aizbildņa pienākumu pildīšanas to nekārtīgas pildīšanas dēļ, vai tai nav atņemts audžuģimenes vai viesģimenes statuss, ja tā nav pildījusi attiecīgos pienākumus atbilstoši bērna interesēm; 
  • Personai ir apliecība par prasmēm sniegt pirmo palīdzību, ja vien persona zināšanas pirmās palīdzības sniegšanā nav apguvusi pieaugušo formālās izglītības programmas vai profesionālās pilnveides izglītības programmas ietvaros (piemēram, saņemot autovadītāja apliecību); 
  • Persona ir apguvusi profesionālās pilnveides izglītības programmu bērnu aprūpes jomā (ne mazāk kā 40 stundas klātienē ietverot, piemēram, mācības par bērna attīstības vecumposmiem, rīcību situācijās, kas apdraud bērna drošību, mediāciju), ja tiek sniegts pilna laika pakalpojums un pakalpojuma sniegšanā iesaistītajai personai nav vidējās profesionālās pedagoģiskās vai augstākās pedagoģiskās izglītības vai nav iegūta aukles profesionālā kvalifikācija.    

Ja speciāla izglītības pedagoģijā nav iegūta, pietiek, ja ir izieti speciāli kursi auklēm, taču svarīgi, lai tie būtu akreditēti IKVD. 

Nedrīkst aizmirst, ka auklītei ir jāveic obligātās veselības pārbaudes, lai būtu derīga medicīniskā jeb t.s. sanitārā grāmatiņa. To iespējams nokārtot, dodoties pie ģimenes ārsta. 

Tāpat, ja persona vēlas sniegt bērna uzraudzības pakalpojumus, tai jāreģistrējas Valsts ieņēmuma dienestā (VID) kā  individuālajam komersantam vai kā saimnieciskās darbības veicējam

Ja persona, kas vēlas strādāt par aukli, atbilst visām prasībām, tā var doties uz IKVD un reģistrēties Bērnu uzraudzības pakalpojumu sniedzēju reģistrā. Lai reģistrētos, jāiesniedz šādi dokumenti:

  • aizpildīts iesniegums (paraugs pieejams IKVD mājaslapā); 
  • apliecības par prasmēm sniegt pirmo palīdzību kopija (uzrādot oriģinālu); 
  • dokumenta, kas apliecina, ka persona ir apguvusi profesionālās pilnveides izglītības programmu bērnu aprūpes jomā, kopija (uzrādot oriģinālu).

 Dokumentus var iesniegt IKVD klātienē vai nosūtot pa pastu (Zigfrīda Annas Meierovica bulvāris 14, Rīga, LV-1050), kā arī elektroniski ikvd@ikvd.gov.lv  (elektroniskā veidā iesniegtie iesniegumi tiek pieņemti izskatīšanai tikai tad, ja tie ir parakstīti ar drošu elektronisko parakstu un tiem pievienots laika zīmogs).

 Reģistrācija ir bezmaksas. Lēmumu par pakalpojuma sniedzēja reģistrāciju IKVD pieņem mēneša laikā pēc iesnieguma saņemšanas. Triju darbdienu laikā pēc lēmuma pieņemšanas IKVD to publicē mājaslapā. Pēc pakalpojuma sniedzēja vēlmes IKVD bez maksas izsniedz reģistrācijas apliecību. 

Ja rodas papildu jautājumi par nepieciešamajiem dokumentiem, Jūs varat personiski vērsties IKVD, zvanot uz informācijas un konsultāciju tālruni 67358077.

 Valsts atbalsta piešķiršanas kārtība  

Kārtību, kādā tiek piešķirts valsts atbalsts, noteic MK noteikumi Nr.1462 „Kārtība, kādā tiek piešķirts un aprēķināts valsts atbalsts par bērnu no pusotra gada vecuma līdz pamatizglītības ieguves uzsākšanai, ja bērns saņem pakalpojumu pie privātā bērnu uzraudzības pakalpojuma sniedzēja”.

Saskaņā ar šo noteikumu 2.punktu valsts atbalsts pakalpojuma saņemšanai pie aukles ir paredzēts norēķinam par pilna laika (ne mazāk kā 8 stundas dienā) bērnu uzraudzības pakalpojuma sniegšanu darba dienās. Tas nozīmē, lai saņemtu valsts atbalstu, bērnu uzraudzības pakalpojums ir jāsniedz pilnu darba laiku, proti, 160 stundas mēnesī.  

Lai saņemtu valsts atbalstu izdevumu segšanai par bērnu uzraudzības pakalpojumu, kuru sniedz normatīvos aktos noteiktā kārtībā reģistrēta aukle, bērna likumīgajam pārstāvim:

  •  jānoslēdz rakstisks līgums ar aukli; 
  • jāreģistrē bērns uzņemšanai pašvaldības, kurā deklarēta bērna dzīvesvieta, pirmsskolas izglītības iestādē (bērnudārza rindā); 
  • rakstiski jāinformē pašvaldība, kurā ir deklarēta bērna dzīvesvieta, par to, ka bērns saņem pakalpojumu pie bērnu uzraudzības pakalpojuma sniedzēja, norādot pakalpojuma sniedzēja (šai gadījumā – aukles) datus.

 Tālāk, kā noteikts MK noteikumu 15.punktā, pašvaldība katru mēnesi nosūta Izglītības un zinātnes ministrijai (ministrija) informāciju par bērniem, kuri iepriekšējā mēnesī bija reģistrēti uzņemšanai pašvaldības pirmsskolas izglītības iestādē, bet pakalpojumu saņēma pie privāta bērnu uzraudzības pakalpojuma sniedzēja. 

Tāpat arī auklei, kā norādīts MK noteikumu 16.punktā, katru mēnesi līdz piektajam datumam jāiesniedz ministrijā pieprasījumu valsts atbalsta saņemšanai par iepriekšējo mēnesi. Ministrija 10 darbdienu laikā pēc valsts atbalsta pieprasījuma saņemšanas izvērtē bērna pakalpojuma sniedzēja, kā arī attiecīgās pašvaldības sniegto informāciju un, ja valsts atbalsts tiek piešķirts, veic maksājumu bērnu uzraudzības pakalpojuma sniedzēja (aukles) kontā. 

Papildus informējam, ka valsts atbalsta izmaksa tiek pārtraukta pēc 30 dienām no brīža, kad bērnam tiek piedāvāta vieta pašvaldības pirmsskolas izglītības iestādē, kuras rindā bērns ir reģistrēts.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 44 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas