E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 540
Lasīšanai: 3 minūtes
TĒMA: Ģimene

Kopīga aizgādība turpinās arī, ja vecāki šķirti

Publicēts pirms 12 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
06. jūnijā, 2011
Janis Garoza

Labdien! Mēs ar sievu vēl oficiāli neesam šķirti. Cik bieži un cik ilgi es varu tikties ar savu divgadīgo dēlu? Sieva man viņu nedod, kamēr nav parakstīti šķiršanās dokumenti pie notāra. Vai tas vispār ir likumīgi?

A
atbild:
08. jūnijā, 2011
Labklājības ministrija
Kristīne Venta-Kitele, Bērnu un ģimenes lietu departamenta vecākā referente

Līdz pilngadības sasniegšanai bērns ir vecāku aizgādībā un kopā dzīvojoši vecāki aizgādību īsteno kopīgi (Latvijas Republikas Civillikuma 177., 178. pants).Vecāku kopīga aizgādība turpinās arī tad, ja vecāki dzīvo šķirti. Ikdienas aizgādību īsteno tas no vecākiem, pie kura bērns dzīvo. Jautājumos, kas var būtiski ietekmēt bērna attīstību, vecāki lēmumu pieņem kopīgi. Ja starp vecākiem rodas domstarpības, tās izšķir bāriņtiesa (minētā likuma 178.1  pants).
     
Vecāku kopīga aizgādība izbeidzas, nodibinot uz vecāku vienošanās vai tiesas nolēmuma pamata viena vecāka atsevišķu aizgādību. Tam no vecākiem, kura atsevišķā aizgādībā bērns atrodas, ir visas no aizgādības izrietošās tiesības un pienākumi. Otram vecākam ir saskarsmes tiesība.

Strīda gadījumā kārtību, kādā var izmantot saskarsmes tiesību, nosaka tiesa, izprasot bāriņtiesas atzinumu (minētā likuma 182. pants). Tiklīdz ir saņemts bāriņtiesas atzinums, tiesa nekavējoties uzaicina puses paskaidrojumu sniegšanai un nosaka saskarsmes tiesības pagaidu izmantošanas kārtību.

Tiesa var noteikt, ka zināmu laika periodu (nedēļas nogales, brīvdienas skolā, vecāku atvaļinājuma laiku u.tml.) bērns pavada pie tā vecāka, kuram nav piešķirtas aizgādības tiesības, vai arī viņu satikšanās laiku.

Saskaņā ar Bāriņtiesu likuma 19. panta otrajā daļā noteikto bāriņtiesa izšķir vecāku domstarpības bērna aprūpes un aizgādības jautājumos (izņemot domstarpības par bērna dzīvesvietas noteikšanu) un, ja nepieciešams, pieņem lēmumu. Ievērojot minēto, iesakām Jums vērsties bāriņtiesā.

Lai risinātu šo jautājumu, ir iespēja arī vērsties pēc palīdzības pie mediatora (sarunu vedējs jeb starpnieks). Mediācijas mērķis ir, cienot katras personības individualitāti, nonākt pie kopīgas vienošanās, kopīgi pieņemta lēmuma. Mediācijas procesā strīdā iesaistītās puses ar mediatora starpniecību pašas pieņem lēmumu par to, kāds būs strīda atrisinājums.

Informācija par organizācijām, kuras Latvijā piedāvā mediācijas  pakalpojumu, ir pieejama šajā mājaslapā:
http://www.mediacija.lv/?Medi%E2cijas_pakalpojumi.

Gadījumā ja Jums ar bērna māti tomēr neizdodas savstarpēji vienoties par to, kādā veidā Jūs varat realizēt savas tiesības regulāri tikties ar savu bērnu, tad  Jums ir jāvēršas tiesā ar lūgumu noteikt saskarsmes tiesību izmantošanas kārtību vai jālūdz lemt par atsevišķu aizgādību.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas