E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 5320
Lasīšanai: 3 minūtes
TĒMA: Ģimene
1
1

Uzturlīdzekļu piedziņa Eiropas Savienības robežās

Publicēts pirms 9 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
02. oktobrī, 2014
Ilze

Sveiki. Vēlējos pajautāt, kā man rīkoties, ja pati ar bērnu dzīvoju UK, bet bērna tēvs jau vairākus mēnešus nemaksā bērnam uzturlīdzekļus? Kur iesakāt griezties un kā rīkoties? Paldies jau iepriekš.

A
atbild:
17. oktobrī, 2014
Edīte Brikmane
LV portāls

 Savā jautājumā neesat norādījusi, vai Jūsu rīcībā ir tiesas nolēmums par uzturlīdzekļu piedziņu. Ja tāda nav un bērna tēvs labprātīgi uzturlīdzekļus nemaksā, tie jāpiedzen tiesas ceļā. Prasības pieteikumu varat iesniegt tiesā pēc savas vai atbildētāja (bērnu tēva) dzīvesvietas. Jūsu ziņā ir izvēlēties, kurā valstī uzsākt tiesvedību, – Apvienotajā Karalistē vai Latvijā. Kad tiesas spriedums pieņemts, ir jāpanāk šī nolēmuma izpilde valstī, kurā dzīvo bērna tēvs, tātad – Latvijā.  

Šim nolūkam  Eiropas Savienības dalībvalstīs ir spēkā speciāls normatīvais akts – Eiropas Savienības Padomes 2008.gada 18.decembra Regula (EK) Nr.4/2009 par jurisdikciju, piemērojamiem tiesību aktiem, nolēmumu atzīšanu un izpildi un sadarbību uzturēšanas saistību lietā (Uzturlīdzekļu regula). Minētā regula atvieglo jau esoša tiesas nolēmuma par uzturlīdzekļu piedziņu izpildi vai jauna tiesas nolēmuma par uzturlīdzekļu piedziņu pieņemšanu citā ES dalībvalstī, ja prasītājs un atbildētājs dzīvo dažādās ES valstīs. 

Saskaņā ar Uzturlīdzekļu regulu katrā dalībvalstī ir izveidota centrālā iestāde, kas palīdz pārrobežu  uzturlīdzekļu pieteikumu sagatavošanā un pārsūtīšanā starp Eiropas Savienības dalībvalstīm. Latvijā regulas noteiktos centrālās iestādes pienākumus veic Uzturlīdzekļu garantiju fonda (UGF) administrācija. Par atbildīgajām iestādēm citās ES dalībvalstīs iespējams uzzināt Eiropas tiesu tīkla civillietās un komerclietās interneta vietnes sadaļā  “Uzturlīdzekļu prasības”. Sadaļas labajā pusē jāizvēlas interesējošās dalībvalsts karodziņš, šajā gadījumā – Lielbritānijas. 

Vairāk lasiet LV portāla skaidrojumā  „Viens no vecākiem dzīvo citā ES valstī, uzturlīdzekļus nemaksā. Ko darīt?”.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 50 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas