E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 4430
Lasīšanai: 4 minūtes

Par parādsaistībām un maksātnespēju

Publicēts pirms 10 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
24. maijā, 2014
Maris Geidans

Labdien, vēlos noskaidrot, cik un kam esmu parādā, vairākus gadus atpakaļ biju ņēmis patēriņa kredītus un aizdevumus un pārstājis maksāt. Kopējā summa par visiem parādiem bez soda procentiem apmēram 6000 lati. Šobrīd vēlos sākt atmaksāt parādus vai arī iesniegt maksātnespēju. Kā man vislabāk rīkoties? Paldies!

A
atbild:
06. jūnijā, 2014
Lidija Dārziņa
LV portāls

Vispirms Jums būtu jāuzzina, kam un konkrēti cik lielas summas esat parādā. Iespējams, ar kreditoriem varat mēģināt vienoties par parāda samaksāšanu noteiktā termiņā. 

Nav iespējams ieteikt, kā Jums labāk rīkoties, tā ir Jūsu paša atbildība un lēmums, tāpat kā atbildība par uzņemtajām, bet nepildītajām saistībām. 

Kas attiecas uz maksātnespējas pieteikuma iespēju, tad, lai parādsaistību dēļ pieteiktu savu maksātnespēju un tiesa to apstiprinātu, saskaņā ar Maksātnespējas likumu ir jāizpildās vairākiem nosacījumiem.

Likuma 127.pants noteic, ka fiziskās personas maksātnespējas procesu var uzsākt jebkura fiziskā persona, kura pēdējo sešu mēnešu laikā ir bijusi Latvijas Republikas nodokļu maksātājs un kurai ir finansiālas grūtības – nav iespēju nokārtot parādsaistības, kam jau iestājies izpildes termiņš. 

Lai persona varētu vērsties tiesā ar fiziskās personas maksātnespējas pieteikumu, jāpastāv kādai no divām Maksātnespējas likuma 129.pantā minētajām maksātnespējas pazīmēm: 

  • personai nav iespējams nokārtot parādsaistības, kurām iestājies izpildes termiņš un kuras kopā pārsniedz 7114 eiro (5000 latu) vai
  • sakarā ar pierādāmiem apstākļiem šai personai nebūs iespējams nokārtot parādsaistības, kuru izpildes termiņš iestāsies gada laikā, un parādsaistības kopā pārsniedz 14 228,72 eiro (10 000 latu).

Fiziskās personas maksātnespējas procesa piemērošanai ir noteikti ierobežojumi: 

  • ja persona pēdējo triju gadu laikā pirms fiziskās personas maksātnespējas procesa pasludināšanas ir sniegusi apzināti nepatiesu informāciju saviem kreditoriem;
  • ja persona vismaz 30 procentus no piešķirtā kredīta ir izlietojusi līgumā neparedzētiem mērķiem. Piemēram, ņemts patēriņa kredīts konkrētas lietas (mašīnas) iegādei, bet tā nav iegādāta vispār vai iegādāta par ievērojami mazāku summu, un pārējā nauda notērēta kam citam;
  • ja persona pēdējo 10 gadu laikā pirms fiziskās personas maksātnespējas procesa pasludināšanas ir pasludināts fiziskās personas maksātnespējas process, kura ietvaros ir dzēstas saistības;
  • ja persona pēdējo piecu gadu laikā pirms fiziskās personas maksātnespējas procesa pasludināšanas vai fiziskās personas maksātnespējas procesa laikā ir stājies spēkā kompetentas institūcijas nolēmums krimināllietā, ar kuru konstatēts, ka parādnieks ir izvairījies no nodokļu samaksas. Likumdevējs neprecizē, par kādiem nodokļiem ir runa, bet nolēmumam jābūt attiecinātam uz fizisku personu. 

Maksātnespējas pieteikums jāsniedz tiesā pēc savas deklarētās dzīvesvietas; ja tādas nav, – pēc dzīvesvietas. 

Ja ar pieteikuma sagatavošanu nav iespējams tikt galā saviem spēkiem, jālūdz jurista palīdzība.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas