E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 3110
Lasīšanai: 2 minūtes

Par nomājamās zemes lielumu un nomas maksas apmēru

Publicēts pirms 10 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
31. oktobrī, 2013
R.Āboliņa

Labdien! Man pieder laukos īpašums uz saimnieka zemes, tāpēc būtu jānoslēdz piespiedu zemes nomas līgums. Zemes īpašnieks piedāvā tikai līgumu par zemes nomu zem īpašuma, bet īpašumam ir nepieciešams arī apsaimniekošanas zemes vienības. Kā un kas nosaka nepieciešamās zemes vienības, vai zemes īpašniekam ir pienākums iznomāt standarta zemes gabalu 2000 kvadrātmetri laukos un maksu noteikt ne vairāk kā 6% no kadastrālās zemes vērtības? Paldies!

A
atbild:
11. novembrī, 2013
Valsts zemes dienests
Ludmila Kalāne, Zemes reformu procesa daļas metodikas eksperte

Nomājamās zemes lielumu un nomas maksas apmēru ietekmē veids, kādā ēkas ir iegūtas īpašumā.

 Ja ēkas iegūtas īpašumā likumā „Par lauksaimniecības uzņēmumu un  zvejnieku kolhozu privatizāciju” noteiktajā kārtībā, tad saskaņā ar likuma „Par zemes privatizāciju lauku apvidos” 6.panta nosacījumiem – ēku īpašniekam ir garantētas tiesības nomāt zemi, ko aizņem ēkas, būves un pagalms, un vēl zemi līdz 0,5 hektāru platībā šo ēku un būvju uzturēšanai.

Nomas maksa par zemi, ko aizņem ēkas, būves un pagalms un šo ēku un būvju uzturēšanai nepieciešamās zemes līdz 0,5 hektāri platībā, nedrīkst pārsniegt 5% no zemes kadastrālās vērtības. Iepriekš minētās zemes robežas un platību nosaka attiecīgā novada pašvaldība.

Ja ēkas ir uzbūvētas pašu spēkiem, tad saskaņā ar likuma „Par zemes reformas pabeigšanu lauku apvidos” 2.panta desmitās daļas nosacījumiem – ēku un būvju īpašniekam tiek garantētas tiesības nomāt zemi, ko aizņem ēkas, būves un pagalms. Iznomājamās zemes platību, kā arī nomas maksu nosaka, zemes īpašniekam un ēku un būvju īpašniekam savstarpēji vienojoties.

Tomēr abos gadījumos, ja ēku un zemes īpašnieki nevar vienoties par iznomājamas zemes platību un konfigurāciju, vienīgā izeja, kā panākt šāda līguma noslēgšanu, ir iesniegt prasību tiesā. 

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas