viss arhīvs
skaidrojumi
likumi praksē
Likumdošana
Norises
viedokļi
Intervijas
Komentāri
LV portāls jautā
Atklātās vēstules, paziņojumi
Amatpersonu runas
e-konsultācijas
latvijas vēstnesis
 
tiesību akti
 
oficiālie paziņojumi
likumi.lv
jurista vārds
IZVĒRSTI
SEKO MUMS!
 
Preses relīzes
 
 
Skaidrojumi
 
 
Viedokļi
 
 
Tiesību akti
 
 
Likumi praksē
 
 
E-konsultācijas
 
 
Lapas karte
 
 
RSS
 
 
Kontakti
 
 

Par e-konsultācijām

LV portāls palīdz atrast atbildes uz šādiem jautājumiem: par valsts pakalpojumiem un tiesisko regulējumu Latvijā.

Noteikumi

Tēmu katalogs  

 
Nr. 14034
Labklājība

VSAA aprēķina paternitātes pabalstu, pamatojoties uz darba devēja ziņām VID
 
 
 Drukāt
 Nosūtīt
 Ziņot redaktoram
 Komentēt
Iesaka:   +0 -0
Jautā: Rita Aleksejeva | 12.03.2018

Labdien! Rakstot rīkojumu par atvaļinājuma piešķiršanu tēvam, kā norādīt, kāds atvaļinājums tiek piešķirts. Paternitātes? Jānorāda, vai ar vai bez darba algas saglabāšanas.

Atbilde sniegta: 13.03.2018.
Lidija Dārziņa
LV portāls

Jaundzimušā bērna tētis, ja viņš ir darba ņēmējs, tātad sociāli apdrošināts, var saņemt 10 kalendāro dienu atvaļinājumu sakarā ar bērna piedzimšanu. Par šīm atvaļinājuma dienām Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA) piešķir paternitātes pabalstu. Tiesības uz paternitātes pabalstu bērna tēvam ir, ja atvaļinājums sakarā ar bērna piedzimšanu piešķirts ne vēlāk kā divu mēnešu laikā pēc bērna piedzimšanas.

Tātad šo atvaļinājumu apmaksā VSAA, nevis darba devējs. Tiesības uz atvaļinājumu sakarā ar bērna piedzimšanu noteiktas Darba likuma 155. panta pirmajā daļā.

Paternitātes pabalsta saņemšanai bērna tēvam jāiesniedz VSAA tikai iesniegums. Nav jāiesniedz darba devēja izziņa (rīkojums) par atvaļinājuma piešķiršanu sakarā ar bērna piedzimšanu, jo šo informāciju darba devējs iesniedz Valsts ieņēmumu dienestam un VSAA to elektroniskā formā saņem no Valsts ieņēmumu dienesta.

Saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem Nr. 827 “Noteikumi par valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu veicēju reģistrāciju un ziņojumiem par valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām un iedzīvotāju ienākuma nodokli” darba devējam ziņojumā VID jānorāda:

 • datums, ar kuru darba ņēmējam (bērna tēvam) ir piešķirts atvaļinājums sakarā ar bērna piedzimšanu (91. kods);
 • datums, ar kuru darba ņēmējs (bērna tēvs) ir sācis darbu pēc atvaļinājuma sakarā ar bērna piedzimšanu (92. kods).

Tātad ziņojumā ir precīzi jānorāda atvaļinājuma sākuma datums un datums, kurā darbinieks atsāk darbu pēc atvaļinājuma.

Tas tiek uzsvērts īpaši tāpēc, ka darba devēji, piešķirot bērna tēvam 10 dienu paternitātes atvaļinājumu, ziņās VID nereti norāda atvaļinājuma beigu datumu. Taču, ja šādi norādīts atvaļinājuma laiks 92. koda ailē, no ziņām automātiski izriet, ka darbiniekam piešķirtais atvaļinājums ir 9 kalendārās dienas. Attiecīgi VSAA var aprēķināt paternitātes pabalstu tikai par 9 dienām, nevis 10 dienām, uz ko darbiniekam būtu tiesības, ja būtu sniegta precīza informācija.

Kas attiecas uz rīkojumu – ieraksts, ka piešķirts atvaļinājums bez darba algas saglabāšanas, varētu būt maldinošs gan grāmatvedībai, gan pašam darbiniekam. Jo tas ir pavisam cita veida atvaļinājums, un arī darba devēja ziņojumā VID atvaļinājumam bez darba algas saglabāšanas ir norādāms cits kods.

Līdz ar to rīkojumā var rakstīt, ka tiek piešķirts paternitātes atvaļinājums vai atvaļinājums bērna tēvam sakarā ar bērna piedzimšanu. Pamatojoties uz darba devēja (personāla speciālista sagatavoto) rīkojumu par paternitātes atvaļinājuma piešķiršanu, grāmatvedība sniedz attiecīgās ziņas VID. Galvenais, lai rīkojumā uzrakstītais visiem būtu nepārprotami un vienādi saprotams – gan grāmatvedībai, gan pašam bērna tēvam (jo viņš par šo laiku saņems pabalstu VSAA, bet ne algu).E-konsultācijai ir informatīvs raksturs.
 
SAISTĪTIE RESURSI
PASTĀSTI CITIEM!
  Ieteikt:  +0
-0
Komentārā lūdzam izteikt Jūsu viedokli. Ja Jums ir neskaidrības par izskatīto tematu, jautājumiem izmantojiet sadaļu "E-konsultācijas".
Pievienot komentāru
 
  JAUNĀKĀS ATBILDES  (12931)

E-konsultācijas (13043)

VISVAIRĀK LASĪTIE

TEMATISKĀS E-KONSULTĀCIJAS

REKLĀMA

NOZARU KATALOGS
ATVĒRT
Valsts pārvalde (185)Drošība (589)Ekonomika (1184)Finanses (1659)
 
Izglītība (439)Kultūra (68)Labklājība (4219)Pašvaldības (1234)
 
Politika (46)Satiksme (490)Tieslietas (4900)Veselība (350)
 
Vide (206)Eiropas Savienība (97)Ārlietas (5)
AIZVĒRT

SKAIDROJUMI. LIKUMI PRAKSĒ. DISKUSIJAS. ZINI SAVAS TIESĪBAS UN PIENĀKUMUS!

Ceļvedis valsts informācijā. Specializēts portāls dialogam starp sabiedrību un valsti.
ATSLĒGVĀRDI:
 • VISI
 • A
 • B
 • C
 • D
 • E
 • F
 • G
 • H
 • I
 • J
 • K
 • L
 • M
 • N
 • O
 • P
 • R
 • S
 • T
 • U
 • V
 • Z
noma uzteikums izsole mediācija diaspora Runā_valsts izglītības_saturs medijpratība Saeimas_lēmumi Ministru_kabineta_lēmumi administratīvās_tiesības adopcija advokāti akcīzes_nodoklis amatpersona apdrošināšana apsaimniekošana arodbiedrības arodslimības atestāti,_diplomi atkarības attaisnotie_izdevumi atvaļinājums autoceļi,_ielas autortiesības autosatiksme aviosatiksme ārpolitika ārsti ātrie_kredīti bankas bāriņtiesa bezdarbs bērna_kopšanas_atvaļinājums bērna_kopšanas_pabalsts bērnudārzs bērnu_tiesības bibliotēka budžets būvatļauja būvnormatīvi būvvalde ceļošana civiltiesības CVK dabas_resursu_nodoklis darba_aizsardzība darba_līgums darba_samaksa dāvinājuma_līgums demogrāfija demokrātija diplomātija dome dzīvesveids dzīvesvietas_deklarēšana eksāmeni energoefektivitāte ES_finansējums ES_tiesību_normas e-veselība ēnu_ekonomika gājēji iedzīvotāju_ienākuma_nodoklis ierēdņi iesācējuzņēmumi ieslodzījuma_vietas Igaunija inovācijas integrācija interešu_izglītība e-pakalpojumi investīcijas īres_tiesības kadastrs kapsētas kiberdrošība klimats KNAB komunālie_pakalpojumi konkurence kopīpašums korupcija Krievija krimināltiesības Latvijas_Vēstnesis lauksaimniecība lauksaimniecības_dzīvnieki lauksaimniecības_zeme laulība laulības_šķiršana Lietuva mantojuma_tiesības maznodrošinātā_statuss mājdzīvnieki mediji medikamenti mežsaimniecība migrācija mikrouzņēmumu_nodoklis mobilās_ierīces muita mūžizglītība NATO nekustamā_īpašuma_nodoklis nodarbinātība notāri NVO partnerattiecības pasts patenti,_preču_zīmes paternitāte pārtika piesārņojums pievienotās_vērtības_nodoklis pirkuma_līgums policija poliklīnika prasības_pieteikums profesionālā_izglītība prokurori publiskie_iepirkumi reģionu_attīstība tehnoloģijas sabiedriskais_transports Satversme savvaļas_dzīvnieki skolēnu_brīvdienas skolotāji slimība slimības_lapa slimnīca sociālais_nodoklis sods sports statistika svētki taksometri tarifi terorisms tiesāšanās_izdevumi tiesības_internetā tiesības_uz_privāto_dzīvi tiesneši tiesu_izpildītāji tirdzniecība tūrisms ugunsdrošība uzņēmumu_ienākuma_nodoklis vadītāja_apliecība vakcinācija valsts_juridiskā_palīdzība valsts_nodevas vecāku_pabalsts vecāku_tiesības velosatiksme veselības_apdrošināšana vēlēšanas vērtspapīri vēstniecības vēsture zemesgrāmata zemes_īpašums zinātne
 


Latvijas Republikas oficiālais izdevējs
© VSIA "Latvijas Vēstnesis"

INFOGRAFIKA

+

PAR PORTĀLU

Redakcija

Konsultatīvā padome

Lietošanas noteikumi

Autortiesības

Reklāma

KONTAKTI

Bruņinieku 41,

Rīgā, LV-1011

Tālr.: 673-106-75

E-pasts: portals@lv.lv

Relīzēm: pr@lv.lv

PAR LATVIJAS VĒSTNESI

Klientu centrs

(Oficiālo paziņojumu iesniegšana)

Grāmatu e-veikals

Oficiālā izdevēja kontakti

Rekvizīti