E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 1396
Lasīšanai: 5 minūtes
2
2

Par maksātnespējas procesu bērna kopšanas atvaļinājumā

Publicēts pirms 11 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
06. septembrī, 2012
Heidija

Labdien, jau gadu esmu fiziska persona maksātnespējas statusā, katru mēnesi no algas cītīgi maksāju noteikto summu, bet nu jau esmu 4.grūtniecības mēnesī un sāku domāt par to, kas ar manu maksātnespējas procesu notiks, kad vairs nestrādāšu un būšu bērna kopšanas atvaļinājumā. Kontā ieskaitīs bērnu naudu, nevis algu. Kas notiks ar manu maksātnespēju? Mana pašreizējā oficiālā alga ir Ls 200, no kuras arī līdz šim maksāju to noteikto ikmēneša summu, kas sastāda Ls 66. Vēl atlicis maksāt 1 gadu un 4 mēnešus, lai noslēgtu maksātnespējas procedūru.

A
atbild:
26. septembrī, 2012
Maksātnespējas administrācija
Ervīns Ābele, direktors

Lai Jūsu maksātnespējas process turpinātos un veiksmīgi noslēgtos, Jums arī turpmāk, esot bērna kopšanas atvaļinājumā, jāturpina dzēst savas parādsaistības.

Maksātnespējas administrācija norāda, ka ir jānošķir valsts sociālie pabalsti, piemēram, bērna piedzimšanas pabalsts, bērna kopšanas pabalsts (kuru piešķir personai, kura kopj bērnu, ja šī persona nav bijusi nodarbināta pabalsta piešķiršanas dienā un nav uzskatāma par darba ņēmēju vai pašnodarbināto saskaņā ar likumu „Par valsts sociālo apdrošināšanu”, ģimenes valsts pabalsts, uz kuriem nevar vērst piedziņu atbilstoši Civilprocesa likuma 596.panta 4.punktam, un sociālās apdrošināšanas pabalsti, piemēram, maternitātes, paternitātes un vecāku pabalsti, uz kuriem piedziņas vēršana ir pieļaujama.

No Valsts sociālo pabalstu likuma 1.panta izriet, ka sociālais pabalsts ir valsts atbalsts naudas izmaksu veidā, kuru saņem pie noteiktām iedzīvotāju grupām piederīgas personas situācijās, kad ir nepieciešami papildu izdevumi vai kad šīs personas nespēj gūt ienākumus un kad nav paredzēta kompensācija no valsts sociālās apdrošināšanas sistēmas.

Atbilstoši Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likuma 32.pantam sociālās palīdzības mērķis ir sniegt materiālu atbalstu krīzes situācijā nonākušām trūcīgām un maznodrošinātām ģimenēm (personām), lai apmierinātu to pamatvajadzības un veicinātu darbspējīgo personu līdzdarbību savas situācijas uzlabošanā. Papildus Civilprocesa likuma 596.pantā noteiktajam arī Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likuma 34.pantā teikts, ka piedziņu nevar vērst uz naudā izmaksātu pašvaldības sociālās palīdzības pabalstu.

Savukārt maternitātes, paternitātes un vecāku pabalsts atbilstoši likuma „Par maternitātes un slimības apdrošināšanu” 3.panta pirmajai daļai ir sociālās apdrošināšanas pabalsti. Civilprocesa likuma 595.panta otrajā daļā noteikts, ka, vēršot piedziņu uz valsts sociālās apdrošināšanas pabalstiem, piemērojami noteikumi par piedziņas vēršanu uz darba samaksu. Vienkārši sakot, tas nozīmē, ka šie pabalsti ir darba algas „aizstājēji”.

Attiecībā uz sociālās apdrošināšanas pabalstu piedziņu likumdevējs nav paredzējis parādniekam labvēlīgu regulējumu. Likumdevēja mērķis ir bijis aizsargāt no piespiedu atsavināšanas tos naudas līdzekļus, kas saņēmējam piešķirti konkrēta sociāla mērķa īstenošanai, no citiem saņēmēja ienākumiem.

Tas nozīmē, ka bankrota procedūras laikā saņemtie maternitātes, paternitātes un vecāku pabalsti tiek uzskatīti par ienākumiem, no kuriem viena trešā daļa pārskaitāma uz administratora kontu. Un saistību dzēšanas plānā var paredzēt, ka kreditoriem novirzāmā minimālā summa 66,67 latu apmērā tiks segta no saņemtajiem maternitātes un vecāku pabalstiem.

Tādējādi Maksātnespējas likuma normas nav diskriminējošas attiecībā uz jaunajiem vecākiem un citām personām, kas izmanto fiziskās personas maksātnespējas procesu. Fiziskās personas maksātnespējas process ir brīvprātīgs instruments savu saistību dzēšanai, līdz ar to fiziskajai personai jārēķinās, ka tai būs jāpilda Maksātnespējas likuma normās ietvertie noteikumi.

Dažādas atbildes par fiziskās personas maksātnespējas procesu izklāstītas Maksātnespējas administrācijas mājaslapā.
 

Labs saturs
2
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 66 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas