viss arhīvs
skaidrojumi
likumi praksē
Likumdošana
Norises
viedokļi
Intervijas
Komentāri
LV portāls jautā
Atklātās vēstules, paziņojumi
Amatpersonu runas
e-konsultācijas
latvijas vēstnesis
 
tiesību akti
 
oficiālie paziņojumi
likumi.lv
jurista vārds
IZVĒRSTI
SEKO MUMS!
 
Preses relīzes
 
 
Skaidrojumi
 
 
Viedokļi
 
 
Tiesību akti
 
 
Likumi praksē
 
 
E-konsultācijas
 
 
Lapas karte
 
 
RSS
 
 
Kontakti
 
 

Par e-konsultācijām

LV portāls palīdz atrast atbildes uz šādiem jautājumiem: par valsts pakalpojumiem un tiesisko regulējumu Latvijā.

Noteikumi

Tēmu katalogs  

 
Nr. 13841
Tieslietas: Līgumi, dokumenti

Laulību un mantojuma līguma sagatavošana
 
 
 Drukāt
 Nosūtīt
 Ziņot redaktoram
 Komentēt
Iesaka:   +0 -0
Jautā: Valerija | 13.02.2018

Mums ir nepieciešama palīdzība dokumentu sagatavošanā un izpildē: 1. Laulības līgums ar iespēju iekļaut klauzulu par īpašuma sadalīšanu nāves, laulības šķiršanas gadījumā. Mēs nopirkām māju, hipotēka pieder manam patēvam. Mamma un patēvs gatavojas precēties, mēs vēlamies līgumu noformēt tā, ka nāves gadījumā/laulības šķiršanas gadījumā viņai būtu tiesības uz šī īpašuma daļu (viņam ir arī dēls no pirmās laulības). 2. Mantojuma līgums. Dzīvoklis pieder vectēvam, ir hipotēkā, tagad tiek iznomāts. Mēs vēlamies noslēgt mantojuma līgumu tā, lai nāves gadījumā dzīvoklis tiktu nodots man.

Atbilde sniegta: 09.03.2018.
Laura Studente
LV portāls
Latvijas Zvērinātu notāru padome
Ilona Grikke, zvērināta notāre

Ja pareizi saprotu Jūsu sniegto situācijas aprakstu, Jūsu patēvam pieder nekustamais īpašums, kurš ir ieķīlāts. Lai sniegtu detalizētu konsultāciju, papildus nepieciešams noskaidrot virkni jautājumu, piemēram, kāda daļa no nekustamā īpašuma, pēc patēva ieskata, pienāktos Jūsu mātei, kāda ir situācija attiecībā uz kredītsaistībām, vai laulātie vēlas pieņemt lēmumu attiecībā uz šo konkrēto nekustamo īpašumu vai uz visu laulāto mantu, arī nākotnē iegūstamo.

Pastāvot laulāto likumiskajām mantiskajām attiecībām, Jūsu patēvam piederošais nekustamais īpašums būtu uzskatāms par viņa atsevišķo mantu, jo tas iegūts pirms laulības noslēgšanas. Patēva nāves gadījumā mantojums dalītos divās daļās – viena puse sievai, otra puse vīra dēlam. Šādā situācijā, šķirot laulību, sievai nepienāktos nekustamā īpašuma daļa.

Laulātajiem pastāv iespēja noslēgt laulības līgumu par visas laulāto mantas šķirtību vai mantas kopību. Ar laulības līgumu par mantas šķirtību vai kopību laulātie vienojas par mantisko attiecību režīmu, nevis konkrēta nekustamā īpašuma likteni. Laulātie var slēgt savā starpā līgumu, ar kuru vīrs nodod sievas īpašumā daļu no sev piederošā nekustamā īpašuma. Tā kā īpašums ieķīlāts, risinot ar īpašumu saistītos jautājumus, jāpatur prātā kreditora tiesības.

Ja vīrs vēlas, lai viņa nāves gadījumā sieva saņem mantojumā lielāku daļu, nekā viņai pienāktos pēc likuma, viņš var sagatavot pēdējās gribas rīkojumu, ievērojot dēla tiesību uz neatņemamo daļu.

Mantojuma līguma gadījumā, ja Jūsu vectēvs vēlas, lai pēc viņa nāves viņam piederošo dzīvokli mantotu Jūs, un vēlas, lai tas nebūtu vienpusēji maināms, piekrīt tam, ka viņš dzīves laikā nevarēs dzīvokli atsavināt, ieķīlāt vai apgrūtināt ar lietu tiesībām bez līgumiskā mantinieka (Jūsu) piekrišanas (atzīme par mantojuma līguma noslēgšanu ierakstāma zemesgrāmatā), Jūs varat noslēgt mantojuma līgumu. Ja dzīvoklis ieķīlāts, jāņem vērā kreditora tiesības. Mantojuma līguma gadījumā Jūs varēsiet atraidīt mantojumu tikai tad, ja Jums tāda tiesība būs paredzēta līgumā. Savukārt, ja vectēvs vēlas paturēt tiesības mainīt savu gribu, piemērotāks būtu testaments. Jāpatur prātā, ka ne mantojuma līgums, ne testaments neatņem neatņemamās daļas tiesīgo tiesības uz neatņemamo daļu – pusi no tās mantojuma daļas vērtības, kāda viņiem pienāktos, mantojot pēc likuma.

Lai Jūsu minētajās situācijās noskaidrotu pušu gribu un piemeklētu tām atbilstošu risinājumu, būtu ieteicams doties pie Jūsu izvēlēta zvērināta notāra.E-konsultācijai ir informatīvs raksturs.
 
SAISTĪTIE RESURSI
PASTĀSTI CITIEM!
  Ieteikt:  +0
-0
Komentārā lūdzam izteikt Jūsu viedokli. Ja Jums ir neskaidrības par izskatīto tematu, jautājumiem izmantojiet sadaļu "E-konsultācijas".
 
 
drošības attēls
Pievienot
 
Pievienot komentāru
 
E-konsultācijas (13044)

VISVAIRĀK LASĪTIE

TEMATISKĀS E-KONSULTĀCIJAS

REKLĀMA

SKAIDROJUMI. LIKUMI PRAKSĒ. DISKUSIJAS. ZINI SAVAS TIESĪBAS UN PIENĀKUMUS!

Ceļvedis valsts informācijā. Specializēts portāls dialogam starp sabiedrību un valsti.
ATSLĒGVĀRDI:
 • VISI
 • A
 • B
 • C
 • D
 • E
 • F
 • G
 • H
 • I
 • J
 • K
 • L
 • M
 • N
 • O
 • P
 • R
 • S
 • T
 • U
 • V
 • Z
noma uzteikums izsole mediācija diaspora Runā_valsts izglītības_saturs medijpratība Saeimas_lēmumi Ministru_kabineta_lēmumi administratīvās_tiesības adopcija advokāti akcīzes_nodoklis amatpersona apdrošināšana apsaimniekošana arodbiedrības arodslimības atestāti,_diplomi atkarības attaisnotie_izdevumi atvaļinājums autoceļi,_ielas autortiesības autosatiksme aviosatiksme ārpolitika ārsti ātrie_kredīti bankas bāriņtiesa bezdarbs bērna_kopšanas_atvaļinājums bērna_kopšanas_pabalsts bērnudārzs bērnu_tiesības bibliotēka budžets būvatļauja būvnormatīvi būvvalde ceļošana civiltiesības CVK dabas_resursu_nodoklis darba_aizsardzība darba_līgums darba_samaksa dāvinājuma_līgums demogrāfija demokrātija diplomātija dome dzīvesveids dzīvesvietas_deklarēšana eksāmeni energoefektivitāte ES_finansējums ES_tiesību_normas e-veselība ēnu_ekonomika gājēji iedzīvotāju_ienākuma_nodoklis ierēdņi iesācējuzņēmumi ieslodzījuma_vietas Igaunija inovācijas integrācija interešu_izglītība e-pakalpojumi investīcijas īres_tiesības kadastrs kapsētas kiberdrošība klimats KNAB komunālie_pakalpojumi konkurence kopīpašums korupcija Krievija krimināltiesības Latvijas_Vēstnesis lauksaimniecība lauksaimniecības_dzīvnieki lauksaimniecības_zeme laulība laulības_šķiršana Lietuva mantojuma_tiesības maznodrošinātā_statuss mājdzīvnieki mediji medikamenti mežsaimniecība migrācija mikrouzņēmumu_nodoklis mobilās_ierīces muita mūžizglītība NATO nekustamā_īpašuma_nodoklis nodarbinātība notāri NVO partnerattiecības pasts patenti,_preču_zīmes paternitāte pārtika piesārņojums pievienotās_vērtības_nodoklis pirkuma_līgums policija poliklīnika prasības_pieteikums profesionālā_izglītība prokurori publiskie_iepirkumi reģionu_attīstība tehnoloģijas sabiedriskais_transports Satversme savvaļas_dzīvnieki skolēnu_brīvdienas skolotāji slimība slimības_lapa slimnīca sociālais_nodoklis sods sports statistika svētki taksometri tarifi terorisms tiesāšanās_izdevumi tiesības_internetā tiesības_uz_privāto_dzīvi tiesneši tiesu_izpildītāji tirdzniecība tūrisms ugunsdrošība uzņēmumu_ienākuma_nodoklis vadītāja_apliecība vakcinācija valsts_juridiskā_palīdzība valsts_nodevas vecāku_pabalsts vecāku_tiesības velosatiksme veselības_apdrošināšana vēlēšanas vērtspapīri vēstniecības vēsture zemesgrāmata zemes_īpašums zinātne
 


Latvijas Republikas oficiālais izdevējs
© VSIA "Latvijas Vēstnesis"

INFOGRAFIKA

+

PAR PORTĀLU

Redakcija

Konsultatīvā padome

Lietošanas noteikumi

Autortiesības

Reklāma

KONTAKTI

Bruņinieku 41,

Rīgā, LV-1011

Tālr.: 673-106-75

E-pasts: portals@lv.lv

Relīzēm: pr@lv.lv

PAR LATVIJAS VĒSTNESI

Klientu centrs

(Oficiālo paziņojumu iesniegšana)

Grāmatu e-veikals

Oficiālā izdevēja kontakti

Rekvizīti