viss arhīvs
skaidrojumi
likumi praksē
Likumdošana
Norises
viedokļi
Intervijas
Komentāri
LV portāls jautā
Atklātās vēstules, paziņojumi
Amatpersonu runas
e-konsultācijas
latvijas vēstnesis
 
tiesību akti
 
oficiālie paziņojumi
likumi.lv
jurista vārds
IZVĒRSTI
SEKO MUMS!
 
Preses relīzes
 
 
Skaidrojumi
 
 
Viedokļi
 
 
Tiesību akti
 
 
Likumi praksē
 
 
E-konsultācijas
 
 
Lapas karte
 
 
RSS
 
 
Kontakti
 
 

Par e-konsultācijām

LV portāls palīdz atrast atbildes uz šādiem jautājumiem: par valsts pakalpojumiem un tiesisko regulējumu Latvijā.

Noteikumi

Tēmu katalogs  

 
Nr. 13792
Ekonomika: Energoresursi

OIK un finansēšanas modeļa maiņa
 
 
 Drukāt
 Nosūtīt
 Ziņot redaktoram
 Komentēt
Iesaka:   +0 -0
Jautā: Elektroenerģijas patērētāj | 07.02.2018

Saņēmu pārrēķinu par elektroenerģijas izlīdzināto maksājumu. Tajā OIK pieaudzis par 4,71 eiro + PVN, salīdzinot ar iepriekšējo gadu. Vēlos dzirdēt ekonomikas ministra skaidrojumu, tieši kuram OIK saņēmējam tiek manis samaksātā nauda un kāds no tā ir reālais labums Latvijas valstij un Latvijas sabiedrībai!

Atbilde sniegta: 13.02.2018.
Ekonomikas ministrija
Evita Urpena, Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja

Informācija par obligātās iepirkumu komponentes (OIK) finansēšanas modeļa maiņu

Obligātās iepirkumu komponentes (OIK) finansēšanas modeļa maiņa no 2018. gada 1. janvāra ir viens no Ekonomikas ministrijas izstrādātajiem risinājumiem Rūpniecības atbalsta programmā, lai kāpinātu Latvijas rūpniecības nozares starptautisko konkurētspēju un samazinātu uzņēmumu ražošanas izmaksas.  Viens no būtiskākajiem faktoriem, kas bremzē straujāku vietējās rūpniecības attīstību, ir salīdzinoši lielās energoapgādes izmaksas vietējiem rūpniecības uzņēmumiem, kas ir augstākas nekā citās valstīs Baltijas un Ziemeļvalstu reģionā. Rūpniecības uzņēmumiem ražošanas procesā elektroenerģijas izmaksas veido daudz nozīmīgāku izdevumu pozīciju nekā citās nozarēs.

Tieši tas arī bija viens no iemesliem, kāpēc no šā gada ir mainīts OIK finansēšanas modelis, sadalot to divās daļās – fiksētajā jeb jaudas komponentē, kas ir atkarīga no elektrības pieslēguma sprieguma pakāpes, un mainīgajā daļā, kas veidojas proporcionāli patērētajai elektroenerģijai. Tādējādi tiek mazināts gan neproporcionāli augstais OIK maksājumu slogs rūpniecības uzņēmumiem, gan arī uzņēmumi kopumā tiek stimulēti domāt par elektroenerģijas izmantošanas efektivitāti, pārvērtējot reāli nepieciešamās jaudas un atsakoties no liekā.

OIK maksājums jebkuram patērētājam (gan uzņēmējiem, gan mājsaimniecībām) turpmāk būs atkarīgs no to elektroenerģijas pieslēguma efektivitātes un tiks sadalīts divās daļās:


1. fiksēta mēneša maksa, kas atkarīga no pieslēguma veida:

 • piemēram, dzīvoklim ar 1 fāzes un 16 ampēru pieslēgumu – 1 EUR;
 • privātmājai ar 3 fāžu un 16 ampēru pieslēgumu – 2,59 EUR;
 • uzņēmējiem, kuru pieslēgums ir pie 0,4 kV līnijas, ar tarifu S4 – 1,22 EUR; ar tarifu S6, ja ievadaizsardzības aparāta strāvas lielums ir 80A, – 70,26 EUR; un ar tarifu S8, ja ievadaizsardzības aparāta strāvas lielums ir 200A – 175,66 EUR.

2. mainīga maksa par patērēto elektroenerģiju – 14,63 centi par 1 KWh.

Aicinām ikvienu patērētāju (gan mājsaimniecības, gan uzņēmumus) aprēķināt savas OIK izmaiņas AS “Enerģijas publiskais tirgotājs” izveidotajā OIK kalkulatorā, kas pieejams šeit.

Ja elektroenerģijas izdevumi salīdzinājumā ar 2017. gadu samazinās, tas liecina, ka uzņēmums vai mājsaimniecība elektroenerģijas pieslēgumu izmanto efektīvi, bet, ja izdevumi palielinās, tas, visdrīzāk, liecina par nepieciešamību izvērtēt pieslēguma izmantošanas efektivitāti.

Ja patērētāji nav informēti par sava pieslēguma veidu (fāžu un ampēru skaitu) vai patēriņu, aicinām viņus vērsties pie AS “Sadales tīkls” (vai pie apsaimniekotāja, ja daudzdzīvokļu ēkai ir viens pieslēgums).

Ekonomikas ministrija aicina visus elektroenerģijas patērētājus atkārtoti izvērtēt pieslēgto jaudu nepieciešamību un atteikties no liekajām jaudām, tādējādi kāpinot pieslēguma efektivitāti, samazinot kopējās elektroenerģijas sistēmas izmaksas un samazinot arī savas izmaksas par patērēto elektroenerģiju. Tāpat aicinām ikvienu patērētāju regulāri izvērtēt citu elektroenerģijas tirgotāju piedāvājumus un izvēlēties sev atbilstošāko. Atgādinām, ka šobrīd elektroenerģiju mājsaimniecībām piedāvā 10 tirgotāji, juridiskām personām – 20 tirgotāji, ar kuriem var iepazīties AS “Sadales tīkls” tīmekļa vietnē. Tāpat aicinām patērētājus pārskatīt savus ikdienas paradumus, pēc iespējas novēršot nelietderīgu elektroenerģijas patēriņu un līdz ar to arī mazinot kopējās izmaksas.

Atgādinām, ka mazāk turīgo iedzīvotāju atbalstam radīts īpašs izmaksu pieauguma kompensācijas mehānisms – atbalsts aizsargātajiem lietotājiem. Arī turpmāk valsts kompensēs elektroenerģijas izmaksu pieaugumu aizsargātajiem lietotājiem, sedzot OIK reformas rezultātā radušos elektroenerģijas rēķina pieaugumu. Aizsargātie lietotāji ir trūcīgas vai maznodrošinātas ģimenes (personas), daudzbērnu ģimenes vai ģimenes (personas), kuru aprūpē ir bērns ar invaliditāti, personas ar I invaliditātes grupu, kuras lieto elektroenerģiju savā mājsaimniecībā pašas vajadzībām.

Lai saņemtu aizsargātā lietotāja pakalpojumu, personai, kura atbilst aizsargātā lietotāja kritērijiem, vai tās pārstāvim jāpiesakās:

 • pašvaldībā, ja persona atbilst trūcīgas vai maznodrošinātas personas statusam;
 • pie aizsargātā pakalpojuma sniedzēja (šobrīd AS “Latvenergo”), ja persona atbilst daudzbērnu ģimenes vai ģimenes ar bērnu invalīdu, vai personas ar I grupas invaliditāti statusam.

Pieteikties AS “Latvenergo” var elektroniski klientu apkalpošanas portālā (www.elektrum.lv) vai klātienē klientu apkalpošanas centrā. Plašāka informācija pieejama šeit.

LV portāls par situāciju saistībā ar OIK ir rakstījis vairākās publikācijās. Par to, kā finansēšanas modeļa maiņa ietekmē mājsaimniecības, var lasīt skaidrojumā “Ieguvums no OIK maksājumu izmaiņām – pāris eiro mēnesī”.

Papildu informācija par obligātā iepirkuma komponenti

Lai veicinātu elektroenerģijas ražošanu no atjaunojamiem energoresursiem un augstas efektivitātes koģenerācijā, Latvijā kā atbalsta instruments tiek izmantots elektroenerģijas obligātais iepirkums un jaudas maksa par elektrostacijā uzstādīto elektrisko jaudu.

Papildu izmaksas, kas rodas atbalsta sniegšanas rezultātā, sedz visi Latvijas elektroenerģijas lietotāji proporcionāli savam elektroenerģijas patēriņam un no 2018. gada 1. janvāra arī atbilstoši savam elektroenerģijas sistēmas pieslēgumam, maksājot OIK, kas papildus elektroenerģijas tirgus cenai, sadales/pārvades tarifam un pievienotās vērtības nodoklim tiek iekļauta elektroenerģijas gala cenā.

OIK ir atkarīga no iepriekšējā gadā obligātā iepirkuma ietvaros iepirktā elektroenerģijas daudzuma un tās iepirkuma cenas. OIK apmēru ietekmē dabasgāzes cena, elektroenerģijas cena biržā un elektroenerģijas patēriņš. Pieaugot dabasgāzes cenai, pieaug arī OIK maksājumi. Turpretim, pieaugot elektroenerģijas cenai biržā vai elektroenerģijas patēriņa apjomam, OIK samazinās.

Ar uzņēmumiem, kas saņēmuši atļaujas pārdot elektroenerģiju obligātā iepirkuma ietvaros, kā arī tiem izmaksātajām summām var iepazīties Ekonomikas ministrijas tīmekļa vietnē šeit.E-konsultācijai ir informatīvs raksturs.
 
SAISTĪTIE RESURSI
PASTĀSTI CITIEM!
  Ieteikt:  +0
-0
Komentārā lūdzam izteikt Jūsu viedokli. Ja Jums ir neskaidrības par izskatīto tematu, jautājumiem izmantojiet sadaļu "E-konsultācijas".
Pievienot komentāru
 
E-konsultācijas (12882)

VISVAIRĀK LASĪTIE

TEMATISKĀS E-KONSULTĀCIJAS

REKLĀMA

NOZARU KATALOGS
ATVĒRT
Valsts pārvalde (179)Drošība (578)Ekonomika (1174)Finanses (1632)
 
Izglītība (439)Kultūra (67)Labklājība (4178)Pašvaldības (1200)
 
Politika (46)Satiksme (485)Tieslietas (4839)Veselība (348)
 
Vide (206)Eiropas Savienība (97)Ārlietas (5)
AIZVĒRT

SKAIDROJUMI. LIKUMI PRAKSĒ. DISKUSIJAS. ZINI SAVAS TIESĪBAS UN PIENĀKUMUS!

Ceļvedis valsts informācijā. Specializēts portāls dialogam starp sabiedrību un valsti.
ATSLĒGVĀRDI:
 • VISI
 • A
 • B
 • C
 • D
 • E
 • F
 • G
 • H
 • I
 • J
 • K
 • L
 • M
 • N
 • O
 • P
 • R
 • S
 • T
 • U
 • V
 • Z
noma uzteikums izsole diaspora mediācija izglītības_saturs Saeimas_lēmumi Ministru_kabineta_lēmumi administratīvās_tiesības adopcija advokāti akcīzes_nodoklis amatpersona apdrošināšana apsaimniekošana arodbiedrības arodslimības atestāti,_diplomi atkarības attaisnotie_izdevumi atvaļinājums autoceļi,_ielas autortiesības autosatiksme aviosatiksme ārpolitika ārsti ātrie_kredīti bankas bāriņtiesa bezdarbs bērna_kopšanas_atvaļinājums bērna_kopšanas_pabalsts bērnudārzs bērnu_tiesības bibliotēka budžets būvatļauja būvnormatīvi būvvalde ceļošana civiltiesības CVK dabas_resursu_nodoklis darba_aizsardzība darba_līgums darba_samaksa dāvinājuma_līgums demogrāfija demokrātija diplomātija dome dzīvesveids dzīvesvietas_deklarēšana eksāmeni energoefektivitāte ES_finansējums ES_tiesību_normas e-veselība ēnu_ekonomika gājēji iedzīvotāju_ienākuma_nodoklis ierēdņi iesācējuzņēmumi ieslodzījuma_vietas Igaunija inovācijas integrācija interešu_izglītība interneta_pakalpojumi investīcijas īres_tiesības kadastrs kapsētas kiberdrošība klimats KNAB komunālie_pakalpojumi konkurence kopīpašums korupcija Krievija krimināltiesības Latvijas_Vēstnesis lauksaimniecība lauksaimniecības_dzīvnieki lauksaimniecības_zeme laulība laulības_šķiršana Lietuva mantojuma_tiesības maznodrošinātā_statuss mājdzīvnieki mediji medikamenti mežsaimniecība migrācija mikrouzņēmumu_nodoklis mobilās_ierīces muita mūžizglītība NATO nekustamā_īpašuma_nodoklis nodarbinātība notāri NVO partnerattiecības pasts patenti,_preču_zīmes paternitāte pārtika piesārņojums pievienotās_vērtības_nodoklis pirkuma_līgums policija poliklīnika politika prasības_pieteikums profesionālā_izglītība prokurori publiskie_iepirkumi reģionu_attīstība SAB sabiedriskais_transports Satversme savvaļas_dzīvnieki skolēnu_brīvdienas skolotāji slimība slimības_lapa slimnīca sociālais_nodoklis sods sports statistika svētki taksometri tarifi terorisms tiesāšanās_izdevumi tiesības_internetā tiesības_uz_privāto_dzīvi tiesneši tiesu_izpildītāji tirdzniecība tūrisms ugunsdrošība uzņēmumu_ienākuma_nodoklis vadītāja_apliecība vakcinācija valsts_juridiskā_palīdzība valsts_nodevas vecāku_pabalsts vecāku_tiesības velosatiksme veselības_apdrošināšana vēlēšanas vērtspapīri vēstniecības vēsture zemesgrāmata zemes_īpašums zinātne
 


Latvijas Republikas oficiālais izdevējs
© VSIA "Latvijas Vēstnesis"

INFOGRAFIKA

+

PAR PORTĀLU

Redakcija

Konsultatīvā padome

Lietošanas noteikumi

Autortiesības

Reklāma

KONTAKTI

Bruņinieku 41,

Rīgā, LV-1011

Tālr.: 673-106-75

E-pasts: portals@lv.lv

Relīzēm: pr@lv.lv

PAR LATVIJAS VĒSTNESI

Klientu centrs

(Oficiālo paziņojumu iesniegšana)

Grāmatu e-veikals

Oficiālā izdevēja kontakti

Rekvizīti