viss arhīvs
skaidrojumi
likumi praksē
Likumdošana
Norises
viedokļi
Intervijas
Komentāri
LV portāls jautā
Atklātās vēstules, paziņojumi
Amatpersonu runas
e-konsultācijas
latvijas vēstnesis
 
tiesību akti
 
oficiālie paziņojumi
likumi.lv
jurista vārds
IZVĒRSTI
SEKO MUMS!
 
Preses relīzes
 
 
Skaidrojumi
 
 
Viedokļi
 
 
Tiesību akti
 
 
Likumi praksē
 
 
E-konsultācijas
 
 
Lapas karte
 
 
RSS
 
 
Kontakti
 
 

Par e-konsultācijām

LV portāls palīdz atrast atbildes uz šādiem jautājumiem: par valsts pakalpojumiem un tiesisko regulējumu Latvijā.

Noteikumi

Tēmu katalogs  

 
Nr. 13578
Labklājība

Ja saņem pensiju, algai neapliekamo minimumu nepiemēro
 
 
 Drukāt
 Nosūtīt
 Ziņot redaktoram
 Komentēt
Iesaka:   +0 -0
Jautā: Inese | 07.01.2018

Labdien! Lūdzu, paskaidrojiet, kādas nodokļu izmaiņas no 2018. gada 01.01. būs invalīdiem, kas strādā un saņem invaliditātes pabalstu. Man ir piešķirta 3. grupas invaliditāte līdz 2018. gada martam. Saņemu minimālo algu un invaliditātes pabalstu 80 eiro. Tagad EDS sistēmā man jau parādās, ka prognozētais mēneša minimums būs 0, jo es saņemot pensiju. Vai tas ir pareizi, ka man pie minimālās algas nepiemēros nekādu neapliekamo minimumu un nekādus atvieglojumus? Paldies!

Atbilde sniegta: 12.01.2018.
Lidija Dārziņa
LV portāls

Vispirms būtu jātiek skaidrībā, vai saņemat invaliditātes pensiju (piešķir saskaņā ar likumu “Par valsts pensijām”) vai sociālā nodrošinājuma pabalstu (piešķir saskaņā ar Valsts sociālo pabalstu likumu). Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras lēmumā par piešķirto maksājumu jābūt norādītam, vai tā ir pensija vai pabalsts, kā arī atsaucei uz likumu. Ja to kaut kādu iemeslu nezināt, tad tas jānoskaidro Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā. Ja nesaņemat pensiju, jāizdara labojums algas nodokļa grāmatiņā.

Ja saņemat invaliditātes pensiju un strādājat, tad darba algai neapliekamo minimumu nepiemēro. Šajā ziņā izmaiņu nav, tā bija arī līdz šim. Līdz ar to strādājošajiem pensijas saņēmējiem, arī invaliditātes pensijas saņēmējiem, nepiemēro arī diferencēto neapliekamo minimumu.

Ja saņemat invaliditātes pensiju, tad pensijai ir neapliekamais minimums – 250 eiro un papildu atvieglojums par invaliditāti – 120 eiro mēnesī (3. grupai). Tātad – kopā 370 eiro neapliek ar iedzīvotāju ienākuma nodokli. Nodokļa atvieglojumu var piemērot darba devējs, ja algas nodokļa grāmatiņā ir norāde par tiesībām uz atvieglojumu par invaliditāti. Algas nodokļa grāmatiņā, ja tā iesniegta darba devējam,  atzīme par invaliditāti ir jānorāda pašam darba ņēmējam.  Ne vienmēr darbinieks šo informāciju vēlas izpaust, tāpēc darba ņēmējam ir dotas izvēles tiesības – arī nenorādīt invaliditāti.

Ja gada laikā nav izmantots nodokļa atvieglojums par invaliditāti un pensionāra neapliekamais minimums pilnā apmērā, tad, iesniedzot gada ienākumu deklarāciju Valsts ieņēmumu dienestā, pārmaksāto nodokli var atgūt, jo ar nodokli neapliekamo kopsummu attiecina uz abiem ienākumiem – pensiju un algu.

Tomēr, ja ir tā, kā rakstāt, ka saņemat pabalstu (nevis pensiju, par ko ir ieraksts nodokļa grāmatiņā), tad pabalsts netiek aplikts ar nodokli. Darba algai tādā gadījumā piemēro neapliekamo minimumu un kā jebkurā citā gadījumā – papildu atvieglojumu par invaliditāti.

Tātad Jums pašai jānoskaidro, vai algas nodokļa grāmatiņā ir pareiza norāde par pensiju (informāciju par pensiju VID saņem no VSAA, un tā tiek iekļauta nodokļa grāmatiņā), kā arī jāizdomā, vai atzīmēsiet nodokļa grāmatiņā norādi par invaliditāti. Tam ir paredzēta aile: Rādīt ienākuma gūšanas vietai informāciju par: (invaliditāti).E-konsultācijai ir informatīvs raksturs.
 
SAISTĪTIE RESURSI
PASTĀSTI CITIEM!
  Ieteikt:  +0
-0
Komentārā lūdzam izteikt Jūsu viedokli. Ja Jums ir neskaidrības par izskatīto tematu, jautājumiem izmantojiet sadaļu "E-konsultācijas".
Pievienot komentāru
 
E-konsultācijas (13268)

VISVAIRĀK LASĪTIE

TEMATISKĀS E-KONSULTĀCIJAS

REKLĀMA

SKAIDROJUMI. LIKUMI PRAKSĒ. DISKUSIJAS. ZINI SAVAS TIESĪBAS UN PIENĀKUMUS!

Ceļvedis valsts informācijā. Specializēts portāls dialogam starp sabiedrību un valsti.
ATSLĒGVĀRDI:
 • VISI
 • A
 • B
 • C
 • D
 • E
 • F
 • G
 • H
 • I
 • J
 • K
 • L
 • M
 • N
 • O
 • P
 • R
 • S
 • T
 • U
 • V
 • Z
noma uzteikums izsole mediācija diaspora Runā_valsts izglītības_saturs medijpratība Saeimas_lēmumi Ministru_kabineta_lēmumi administratīvās_tiesības adopcija advokāti akcīzes_nodoklis amatpersona apdrošināšana apsaimniekošana arodbiedrības arodslimības atestāti,_diplomi atkarības attaisnotie_izdevumi atvaļinājums autoceļi,_ielas autortiesības autosatiksme aviosatiksme ārpolitika ārsti ātrie_kredīti bankas bāriņtiesa bezdarbs bērna_kopšanas_atvaļinājums bērna_kopšanas_pabalsts bērnudārzs bērnu_tiesības bibliotēka budžets būvatļauja būvnormatīvi būvvalde ceļošana civiltiesības CVK dabas_resursu_nodoklis darba_aizsardzība darba_līgums darba_samaksa dāvinājuma_līgums demogrāfija demokrātija diplomātija dome dzīvesveids dzīvesvietas_deklarēšana eksāmeni energoefektivitāte ES_finansējums ES_tiesību_normas e-veselība ēnu_ekonomika gājēji iedzīvotāju_ienākuma_nodoklis ierēdņi iesācējuzņēmumi ieslodzījuma_vietas Igaunija inovācijas integrācija interešu_izglītība e-pakalpojumi investīcijas īres_tiesības kadastrs kapsētas kiberdrošība klimats KNAB komunālie_pakalpojumi konkurence kopīpašums korupcija Krievija krimināltiesības Latvijas_Vēstnesis lauksaimniecība lauksaimniecības_dzīvnieki lauksaimniecības_zeme laulība laulības_šķiršana Lietuva mantojuma_tiesības maznodrošinātā_statuss mājdzīvnieki mediji medikamenti mežsaimniecība migrācija mikrouzņēmumu_nodoklis mobilās_ierīces muita mūžizglītība NATO nekustamā_īpašuma_nodoklis nodarbinātība notāri NVO partnerattiecības pasts patenti,_preču_zīmes paternitāte pārtika piesārņojums pievienotās_vērtības_nodoklis pirkuma_līgums policija poliklīnika prasības_pieteikums profesionālā_izglītība prokurori publiskie_iepirkumi reģionu_attīstība tehnoloģijas sabiedriskais_transports Satversme savvaļas_dzīvnieki skolēnu_brīvdienas skolotāji slimība slimības_lapa slimnīca sociālais_nodoklis sods sports statistika svētki taksometri tarifi terorisms tiesāšanās_izdevumi tiesības_internetā tiesības_uz_privāto_dzīvi tiesneši tiesu_izpildītāji tirdzniecība tūrisms ugunsdrošība uzņēmumu_ienākuma_nodoklis vadītāja_apliecība vakcinācija valsts_juridiskā_palīdzība valsts_nodevas vecāku_pabalsts vecāku_tiesības velosatiksme veselības_apdrošināšana vēlēšanas vērtspapīri vēstniecības vēsture zemesgrāmata zemes_īpašums zinātne
 


Latvijas Republikas oficiālais izdevējs
© VSIA "Latvijas Vēstnesis"

INFOGRAFIKA

+

PAR PORTĀLU

Redakcija

Konsultatīvā padome

Lietošanas noteikumi

Autortiesības

Reklāma

KONTAKTI

Bruņinieku 41,

Rīgā, LV-1011

Tālr.: 673-106-75

E-pasts: portals@lv.lv

Relīzēm: pr@lv.lv

PAR LATVIJAS VĒSTNESI

Klientu centrs

(Oficiālo paziņojumu iesniegšana)

Grāmatu e-veikals

Oficiālā izdevēja kontakti

Rekvizīti