viss arhīvs
skaidrojumi
likumi praksē
Likumdošana
Norises
viedokļi
Intervijas
Komentāri
LV portāls jautā
Atklātās vēstules, paziņojumi
Amatpersonu runas
e-konsultācijas
latvijas vēstnesis
 
tiesību akti
 
oficiālie paziņojumi
likumi.lv
jurista vārds
IZVĒRSTI
SEKO MUMS!
 
Preses relīzes
 
 
Skaidrojumi
 
 
Viedokļi
 
 
Tiesību akti
 
 
Likumi praksē
 
 
E-konsultācijas
 
 
Lapas karte
 
 
RSS
 
 
Kontakti
 
 

Par e-konsultācijām

LV portāls palīdz atrast atbildes uz šādiem jautājumiem: par valsts pakalpojumiem un tiesisko regulējumu Latvijā.

Noteikumi

Tēmu katalogs  

 
Nr. 13382
Tieslietas: Tiesu sistēma

Par advokātu var žēloties Latvijas Zvērinātu advokātu padomē
 
 
 Drukāt
 Nosūtīt
 Ziņot redaktoram
 Komentēt
Iesaka:   +0 -0
Jautā: Kristīna | 11.12.2017

Labdien! Lūdzu sniegt padomu, kā rīkoties situācijā, kad zvērināta advokāta neprofesionālas darbības/bezdarbības rezultātā ir nodarīti ievērojami zaudējumi. Lūdzu sniegt skaidrojumu, kāda ir zvērinātu advokātu morālā, materiālā, tiesiskā atbildība, sniedzot nekvalitatīvu pakalpojumu – juridisko aizstāvību tiesā. Ir konstatēti faktiskie apstākļi, kad zvērinātas advokātes darbība/bezdarbība novedusi privātpersonas pie vairākām citām tiesvedībām un ievērojamu naudas līdzekļu zaudēšanas tajās, proti: pirmkārt, advokāte kā privātpersonu pilnvarotā persona nav pārsūdzējusi prokurora lēmumu, kas novedis pie tā, ka prokuratūra neierosināja kriminālprocesu par noziedzīgu rīcību no citas juridiskas personas puses īpašuma privatizācijas procesā; otrkārt, advokāte kā pilnvarotā persona nezināja un nebrīdināja savus klientus, ka lietā ir iestājies noilgums, tāpēc turpmāka tiesvedība ir naudas un laika tērēšana. Advokāte pieprasīja honorāru, kas tika samaksāts aptuveni 9000 eiro apmērā, neskaitot izdevumus vairāku tūkstošu eiro apmērā, maksājot valsts nodevas par tiesvedību lietā, kurā jau bija iestājies noilgums, tātad zaudēta jau pašā sākumā; treškārt, advokāte nav atbildējusi, izvairās atbildēt uz privātpersonas, kura bija viņu pilnvarojusi pārstāvēt sevi civillietā, vēstuli, kurā jautāta informācija par lietas virzību prokuratūrā. Tā kā advokāte kā pilnvarotā persona nav pārsūdzējusi prokurora lēmumu, vēstulē tiek jautāts iemesls –  kāpēc. Nepārsūdzot prokurora lēmumu, advokāte savu aizstāvamo vārdā piekrita prokuratūras viedoklim, ka privatizācijas process notika likumīgi, kaut dokumenti pierāda pretējo; ceturtkārt, advokāte uz privātpersonu, kuras bija viņu pilnvarojušas pārstāvēt sevi tiesvedībā, rakstiskiem jautājumiem atbild, minot nepatiesus un melīgus faktus, izvairās atbildēt pēc būtības un palīdzēt tālākā lietas risināšanā; piektkārt, advokātes neprofesionālo juridisko padomu dēļ pret privātpersonām – advokātes klientiem – ir ierosināta tiesvedība par zaudējumu piedziņu par prasības nodrošinājumu, kas tika piemērots lietā, kura noilguma dēļ netika nemaz skatīta pēc būtības, bet virzīta līdz pat kasācijas instancei. Tātad advokātes neprofesionālā rīcība un padomi aizstāvamajām personām ir izraisījuši ievērojamus zaudējumus [advokātes honorārs ap 9000 eiro un valsts nodevas ap 3000 eiro apmērā) un jaunas tiesvedības.

Atbilde sniegta: 14.12.2017.
Latvijas Zvērinātu advokātu padome
Jānis Rozenbergs, priekšsēdētājs

Atbildot uz šādu jautājumu, vispirms ir jānorāda, ka ne katrā situācijā, kurā advokāta klients uzskata, ka viņam nelabvēlīgs lietas iznākums ir radies tieši advokāta neprofesionālas vai nolaidīgas rīcības dēļ, tas tā patiešām arī ir. Juridiskās palīdzības sniegšana bieži ir saistīta ar faktiski un tiesiski strīdīgu jautājumu vērtēšanu, kuriem gala vērtējumu sniedz tiesa un kas dažkārt var atšķirties no advokāta vai advokāta klienta viedokļa par pareizo lietas risinājumu. Tādēļ pilnīgi noteikti ne katra tiesā zaudēta civillieta ir pamats izteikt pārmetumu advokātam par neprofesionālu darbību. Arī kādu nolēmumu nepārsūdzēšanas fakts vēl neliecina par advokāta nolaidību, jo pastāv iespēja, ka advokāts, izvērtējot pārsūdzamo nolēmumu, ir nācis pie secinājuma, ka tas ir likumīgs un pamatots, pat ja klients uzskata citādi. Līdz ar to katra šāda situācija ir vērtējama individuāli, iedziļinoties lietas faktiskajos apstākļos un uzklausot ne tikai advokāta klienta viedokli, bet arī paša advokāta skaidrojumu savai rīcībai.

Ja advokāta klients vēlas, lai advokāta rīcība tiktu izvērtēta, šī persona var vērsties ar attiecīgu iesniegumu Latvijas Zvērinātu advokātu padomē, sniedzot savu redzējumu par šo situāciju, pievienojot savam iesniegumam dokumentus, kas pamato iesniedzēja viedokli. Pēc šāda iesnieguma saņemšanas Latvijas Zvērinātu advokātu padome uzsāks iesnieguma pārbaudes procedūru, informēs par šo iesniegumu attiecīgo advokātu un lūgs šim advokātam sniegt paskaidrojumu.

Pēc paskaidrojuma saņemšanas tad arī advokātu padome varēs sniegt savu vērtējumu advokāta darbībai. Ja advokāta darbībā tiks konstatēti likuma vai ētikas kodeksa pārkāpumi, pret advokātu var tikt ierosināta disciplinārlieta vai arī jautājums var tikt nosūtīts tālākai izskatīšanai uz ētikas komisiju.

Savukārt advokāta un klienta savstarpējās mantiskās attiecības ir risināmas vai nu pārrunu ceļā (vēlams tieši šādi), vai arī Civilprocesa likumā paredzētajā kārtībā tiesā, ja pārrunu rezultātā abām pusēm pieņemams risinājums nav rasts.E-konsultācijai ir informatīvs raksturs.
 
SAISTĪTIE RESURSI
PASTĀSTI CITIEM!
  Ieteikt:  +0
-0
Komentārā lūdzam izteikt Jūsu viedokli. Ja Jums ir neskaidrības par izskatīto tematu, jautājumiem izmantojiet sadaļu "E-konsultācijas".
Pievienot komentāru
 
E-konsultācijas (12681)

VISVAIRĀK LASĪTIE

TEMATISKĀS E-KONSULTĀCIJAS

REKLĀMA

NOZARU KATALOGS
ATVĒRT
Valsts pārvalde (175)Drošība (572)Ekonomika (1162)Finanses (1579)
 
Izglītība (433)Kultūra (63)Labklājība (4108)Pašvaldības (1161)
 
Politika (46)Satiksme (482)Tieslietas (4752)Veselība (343)
 
Vide (202)Eiropas Savienība (97)Ārlietas (5)
AIZVĒRT

SKAIDROJUMI. LIKUMI PRAKSĒ. DISKUSIJAS. ZINI SAVAS TIESĪBAS UN PIENĀKUMUS!

Ceļvedis valsts informācijā. Specializēts portāls dialogam starp sabiedrību un valsti.
ATSLĒGVĀRDI:
 • VISI
 • A
 • B
 • C
 • D
 • E
 • F
 • G
 • H
 • I
 • J
 • K
 • L
 • M
 • N
 • O
 • P
 • R
 • S
 • T
 • U
 • V
 • Z
noma uzteikums mediācija diaspora izsole izglītības_saturs Saeimas_lēmumi Ministru_kabineta_lēmumi administratīvās_tiesības adopcija advokāti akcīzes_nodoklis amatpersona apdrošināšana apsaimniekošana arodbiedrības arodslimības atestāti,_diplomi atkarības attaisnotie_izdevumi atvaļinājums autoceļi,_ielas autortiesības autosatiksme aviosatiksme ārpolitika ārsti ātrie_kredīti bankas bāriņtiesa bezdarbs bērna_kopšanas_atvaļinājums bērna_kopšanas_pabalsts bērnudārzs bērnu_tiesības bibliotēka budžets būvatļauja būvnormatīvi būvvalde ceļošana civiltiesības CVK dabas_resursu_nodoklis darba_aizsardzība darba_līgums darba_samaksa dāvinājuma_līgums demogrāfija demokrātija diplomātija dome dzīvesveids dzīvesvietas_deklarēšana eksāmeni energoefektivitāte ES_finansējums ES_tiesību_normas e-veselība ēnu_ekonomika gājēji iedzīvotāju_ienākuma_nodoklis ierēdņi iesācējuzņēmumi ieslodzījuma_vietas Igaunija inovācijas integrācija interneta_pakalpojumi investīcijas īres_tiesības kadastrs kapsētas kiberdrošība klimats KNAB komunālie_pakalpojumi konkurence kopīpašums korupcija Krievija krimināltiesības Latvijas_Vēstnesis lauksaimniecība lauksaimniecības_dzīvnieki lauksaimniecības_zeme laulība laulības_šķiršana Lietuva mantojuma_tiesības maznodrošinātā_statuss mājdzīvnieki mediji medikamenti mežsaimniecība migrācija mikrouzņēmumu_nodoklis mobilās_ierīces muita mūžizglītība NATO nekustamā_īpašuma_nodoklis nodarbinātība notāri NVO partnerattiecības pasts patenti,_preču_zīmes paternitāte pārtika piesārņojums pievienotās_vērtības_nodoklis pirkuma_līgums policija poliklīnika politika prasības_pieteikums profesionālā_izglītība prokurori publiskie_iepirkumi reģionu_attīstība SAB sabiedriskais_transports Satversme savvaļas_dzīvnieki skolēnu_brīvdienas skolotāji slimība slimības_lapa slimnīca sociālais_nodoklis sods sports statistika svētki taksometri tarifi terorisms tiesāšanās_izdevumi tiesības_internetā tiesības_uz_privāto_dzīvi tiesneši tiesu_izpildītāji tirdzniecība tūrisms ugunsdrošība uzņēmumu_ienākuma_nodoklis vadītāja_apliecība vakcinācija valsts_juridiskā_palīdzība valsts_nodevas vecāku_pabalsts vecāku_tiesības velosatiksme veselības_apdrošināšana vēlēšanas vērtspapīri vēstniecības vēsture zemesgrāmata zemes_īpašums zinātne
 


Latvijas Republikas oficiālais izdevējs
© VSIA "Latvijas Vēstnesis"

INFOGRAFIKA

+

PAR PORTĀLU

Redakcija

Konsultatīvā padome

Lietošanas noteikumi

Autortiesības

Reklāma

KONTAKTI

Bruņinieku 41,

Rīgā, LV-1011

Tālr.: 673-106-75

E-pasts: portals@lv.lv

Relīzēm: pr@lv.lv

PAR LATVIJAS VĒSTNESI

Klientu centrs

(Oficiālo paziņojumu iesniegšana)

Grāmatu e-veikals

Oficiālā izdevēja kontakti

Rekvizīti