viss arhīvs
skaidrojumi
likumi praksē
Likumdošana
Norises
viedokļi
Intervijas
Komentāri
LV portāls jautā
Atklātās vēstules, paziņojumi
Amatpersonu runas
e-konsultācijas
latvijas vēstnesis
 
tiesību akti
 
oficiālie paziņojumi
likumi.lv
jurista vārds
IZVĒRSTI
SEKO MUMS!
 
Preses relīzes
 
 
Skaidrojumi
 
 
Viedokļi
 
 
Tiesību akti
 
 
Likumi praksē
 
 
E-konsultācijas
 
 
Lapas karte
 
 
RSS
 
 
Kontakti
 
 

Par e-konsultācijām

LV portāls palīdz atrast atbildes uz šādiem jautājumiem: par valsts pakalpojumiem un tiesisko regulējumu Latvijā.

Noteikumi

Tēmu katalogs  

 
Nr. 12961
Tieslietas: Parādu piedziņa

Prasības pieteikums tiesai par īrnieka izlikšanu no dzīvojamām telpām (1)
 
 
 Drukāt
 Nosūtīt
 Ziņot redaktoram
 Komentēt
Iesaka:   +0 -0
Jautā: Agita | 10.10.2017

Labdien! Ir daudz un atšķirīgi viedokļi, bet kāda rīcība būtu pareiza, konkrētu skaidrojumu nevar atrast. Vai prasības pieteikumā tiesai par īrnieka izlikšanu no dzīvojamām telpām un parāda piedziņu pie atbildētājiem ir jānorāda personas, kuras dzīvojamā telpā ir deklarētas (līgumā nav bijušas norādītas nekādā statusā), un vai šīs personas prasījumu daļā arī ir izliekamas?

Atbilde sniegta: 12.10.2017.
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Jānis Muižnieks, zvērināts advokāts

Jautājumu loks aptver divu normatīvo aktu (likumu) regulējumu: Dzīvesvietas deklarēšanas likumu un likumu “Par dzīvojamo telpu īri”.

Saskaņā ar likuma “Par dzīvojamo telpu īri” 2. pantu “dzīvojamās telpas lietošanas vienīgais pamats īrniekam vai apakšīrniekam ir dzīvojamās telpas īres vai apakšīres līgums”.

Savukārt Dzīvesvietas deklarēšanas likuma 1. pants nosaka, ka “likuma mērķis ir panākt, lai ikviena persona būtu sasniedzama tiesiskajās attiecībās ar valsti un pašvaldību”.

Tātad likuma “Par dzīvojamo telpu īri” priekšmets ir dzīvojamās telpas īres tiesiskās attiecības,  bet Dzīvesvietas deklarēšanas likuma priekšmets ir personas sasniedzamība ar valsti un pašvaldību. Citiem vārdiem – dzīvesvietas deklarēšana vēl nerada tiesības uz dzīvojamās telpas lietošanu, tiesības uz dzīvojamās telpas lietošanu rada tikai un vienīgi īres līgums.

Saskaņā ar likuma “Par dzīvojamo telpu īri” 28. pantu “dzīvojamās telpas īres līgumu pēc izīrētāja iniciatīvas var izbeigt tikai šajā likumā paredzētajos gadījumos. Ja īrnieks pēc izīrētāja prasības neatbrīvo dzīvojamo telpu, viņu kopā ar ģimenes locekļiem var izlikt tiesas ceļā”. Tas, ja viņu [īrnieku] kopā ar ģimenes locekļiem var izlikt tiesas ceļā, arī nozīmē, ka atbildētāji šajā gadījumā būs īrnieks un viņa ģimenes locekļi.

Kontekstā ar kādas (citas personas) deklarēšanos ir iespējami divi varianti: persona ir deklarējusies, taču strīdus dzīvojamā telpā nedzīvo, vai persona ir deklarējusies un arī dzīvo strīdus telpā.

Pirmajā gadījumā – persona ir deklarējusies, taču strīdus dzīvojamā telpā nedzīvo, – jautājums nav apskatāms (risināms) civiltiesiskā kārtībā par izlikšanu, bet gan Administratīvā procesa likuma kārtībā par šai personai deklarētās dzīvesvietas anulēšanu, t.i., pret šādu personu prasība par izlikšanu nav jāceļ.

Otrajā gadījumā – persona ir deklarējusies un arī dzīvo strīdus telpā – prasība kā pret atbildētāju ir ceļama likuma “Par dzīvojamo telpu īri” 44. panta kārtībā, kas nosaka, ka “personas, kas patvarīgi – bez dzīvojamās telpas īres līguma noslēgšanas – aizņēmušas dzīvojamās telpas, izliek tiesas ceļā bez citas dzīvojamās telpas ierādīšanas, piedzenot visus zaudējumus, kas saistīti ar telpu nelikumīgu aizņemšanu un izlikšanu no tām”. Šajā gadījumā prasību pret šādu personu var celt gan atsevišķi, gan arī kopā ar prasību par īrnieka un viņa ģimenes locekļu izlikšanu.E-konsultācijai ir informatīvs raksturs.
 
PASTĀSTI CITIEM!
  Ieteikt:  +0
-0
Komentārā lūdzam izteikt Jūsu viedokli. Ja Jums ir neskaidrības par izskatīto tematu, jautājumiem izmantojiet sadaļu "E-konsultācijas".
Pievienot komentāru / Lasīt komentārus (1)
 
  JAUNĀKĀS ATBILDES  (12977)

E-konsultācijas (13082)

VISVAIRĀK LASĪTIE

TEMATISKĀS E-KONSULTĀCIJAS

REKLĀMA

NOZARU KATALOGS
ATVĒRT
Valsts pārvalde (185)Drošība (590)Ekonomika (1184)Finanses (1669)
 
Izglītība (441)Kultūra (68)Labklājība (4236)Pašvaldības (1241)
 
Politika (46)Satiksme (490)Tieslietas (4914)Veselība (352)
 
Vide (206)Eiropas Savienība (97)Ārlietas (5)
AIZVĒRT

SKAIDROJUMI. LIKUMI PRAKSĒ. DISKUSIJAS. ZINI SAVAS TIESĪBAS UN PIENĀKUMUS!

Ceļvedis valsts informācijā. Specializēts portāls dialogam starp sabiedrību un valsti.
ATSLĒGVĀRDI:
 • VISI
 • A
 • B
 • C
 • D
 • E
 • F
 • G
 • H
 • I
 • J
 • K
 • L
 • M
 • N
 • O
 • P
 • R
 • S
 • T
 • U
 • V
 • Z
noma uzteikums izsole diaspora mediācija Runā_valsts izglītības_saturs medijpratība Saeimas_lēmumi Ministru_kabineta_lēmumi administratīvās_tiesības adopcija advokāti akcīzes_nodoklis amatpersona apdrošināšana apsaimniekošana arodbiedrības arodslimības atestāti,_diplomi atkarības attaisnotie_izdevumi atvaļinājums autoceļi,_ielas autortiesības autosatiksme aviosatiksme ārpolitika ārsti ātrie_kredīti bankas bāriņtiesa bezdarbs bērna_kopšanas_atvaļinājums bērna_kopšanas_pabalsts bērnudārzs bērnu_tiesības bibliotēka budžets būvatļauja būvnormatīvi būvvalde ceļošana civiltiesības CVK dabas_resursu_nodoklis darba_aizsardzība darba_līgums darba_samaksa dāvinājuma_līgums demogrāfija demokrātija diplomātija dome dzīvesveids dzīvesvietas_deklarēšana eksāmeni energoefektivitāte ES_finansējums ES_tiesību_normas e-veselība ēnu_ekonomika gājēji iedzīvotāju_ienākuma_nodoklis ierēdņi iesācējuzņēmumi ieslodzījuma_vietas Igaunija inovācijas integrācija interešu_izglītība e-pakalpojumi investīcijas īres_tiesības kadastrs kapsētas kiberdrošība klimats KNAB komunālie_pakalpojumi konkurence kopīpašums korupcija Krievija krimināltiesības Latvijas_Vēstnesis lauksaimniecība lauksaimniecības_dzīvnieki lauksaimniecības_zeme laulība laulības_šķiršana Lietuva mantojuma_tiesības maznodrošinātā_statuss mājdzīvnieki mediji medikamenti mežsaimniecība migrācija mikrouzņēmumu_nodoklis mobilās_ierīces muita mūžizglītība NATO nekustamā_īpašuma_nodoklis nodarbinātība notāri NVO partnerattiecības pasts patenti,_preču_zīmes paternitāte pārtika piesārņojums pievienotās_vērtības_nodoklis pirkuma_līgums policija poliklīnika prasības_pieteikums profesionālā_izglītība prokurori publiskie_iepirkumi reģionu_attīstība tehnoloģijas sabiedriskais_transports Satversme savvaļas_dzīvnieki skolēnu_brīvdienas skolotāji slimība slimības_lapa slimnīca sociālais_nodoklis sods sports statistika svētki taksometri tarifi terorisms tiesāšanās_izdevumi tiesības_internetā tiesības_uz_privāto_dzīvi tiesneši tiesu_izpildītāji tirdzniecība tūrisms ugunsdrošība uzņēmumu_ienākuma_nodoklis vadītāja_apliecība vakcinācija valsts_juridiskā_palīdzība valsts_nodevas vecāku_pabalsts vecāku_tiesības velosatiksme veselības_apdrošināšana vēlēšanas vērtspapīri vēstniecības vēsture zemesgrāmata zemes_īpašums zinātne
 


Latvijas Republikas oficiālais izdevējs
© VSIA "Latvijas Vēstnesis"

INFOGRAFIKA

+

PAR PORTĀLU

Redakcija

Konsultatīvā padome

Lietošanas noteikumi

Autortiesības

Reklāma

KONTAKTI

Bruņinieku 41,

Rīgā, LV-1011

Tālr.: 673-106-75

E-pasts: portals@lv.lv

Relīzēm: pr@lv.lv

PAR LATVIJAS VĒSTNESI

Klientu centrs

(Oficiālo paziņojumu iesniegšana)

Grāmatu e-veikals

Oficiālā izdevēja kontakti

Rekvizīti