viss arhīvs
skaidrojumi
likumi praksē
Likumdošana
Norises
viedokļi
Intervijas
Komentāri
LV portāls jautā
Atklātās vēstules, paziņojumi
Amatpersonu runas
e-konsultācijas
latvijas vēstnesis
 
tiesību akti
 
oficiālie paziņojumi
likumi.lv
jurista vārds
IZVĒRSTI
SEKO MUMS!
 
Preses relīzes
 
 
Skaidrojumi
 
 
Viedokļi
 
 
Tiesību akti
 
 
Likumi praksē
 
 
E-konsultācijas
 
 
Lapas karte
 
 
RSS
 
 
Kontakti
 
 

Par e-konsultācijām

LV portāls palīdz atrast atbildes uz šādiem jautājumiem: par valsts pakalpojumiem un tiesisko regulējumu Latvijā.

Noteikumi

Tēmu katalogs  

 
Nr. 12569
Labklājība

Tiesības uz maternitātes pabalstu – darba ņēmējai vai pašnodarbinātajai
 
 
 Drukāt
 Nosūtīt
 Ziņot redaktoram
 Komentēt
Iesaka:   +0 -0
Jautā: Olga | 11.08.2017

Добрый день! У меня такая ситуация...я в феврале 2017 узнала, что беременна, и мне пришлось уволиться в марте 2017 по собственному желанию(начальник настоял, что только по собственному). Работа у меня физически тяжёлая и в моём положении я работать не могла.С апреля месяца 2017 я получила статус безработной и стою на бирже.С 21августа 2017 гинеколог открывает больничный так как я на 7-ом месяце и пора идти в декретный отпуск. Я в VSAA ходила, и мне сказали, что если я уволилась по собственному желанию,то предродовой больничный мне не будут оплачивать. Я теперь не знаю, как быть... стоять дальше на бирже или всё-таки нести больничный в VSAA? Очень надеюсь на ваш ответ и совет.С ув.Ольга   Labdien! Man ir tāda situācija, 2017. gada februārī uzzināju, ka esmu stāvoklī, un man nācās aiziet no darba 2017. gada martā uz pašas vēlēšanos (uz tādu formulējumu uzstāja priekšnieks). Darbs man bija fiziski smags, un savā situācijā es strādāt nevarēju. 2017. g. aprīlī ieguvu bezdarbnieka statusu. 21. augustā ārsts atvērs darbnespējas lapu, jo esmu grūtniecības septītajā mēnesī. Biju VSAA, kur mani informēja – tā kā esmu pārtraukusi darba attiecības pēc pašas vēlēšanās, tad pirmsdzemdību darbnespējas lapu man neapmaksās. Nezinu, kā rīkoties, vai turpināt atrasties darba biržā vai arī iesniegt darbnespējas lapu VSAA?

Atbilde sniegta: 16.08.2017.
Lidija Dārziņa
LV portāls

Likumā "Par maternitātes un slimības apdrošināšanu" noteikts, ka tiesības uz maternitātes pabalstu ir personām, kuras ir sociāli apdrošinātas saskaņā ar likumu "Par valsts sociālo apdrošināšanu", t.i., darba ņēmējam un pašnodarbinātajam (ja pašnodarbinātais faktiski ir veicis obligātās iemaksas).

Likuma 5. pantā noteikts: Maternitātes pabalstu piešķir un izmaksā par visu grūtniecības atvaļinājuma un dzemdību atvaļinājuma laiku, ja sieviete neierodas darbā un tādējādi zaudē algotā darbā gūstamos ienākumus vai ja pašnodarbināta sieviete zaudē ienākumus.

Tas nozīmē, ja Jūs darbnespējas lapas B pirmajā dienā nebūsiet darba ņēmēja vai nebūsiet veikusi obligātās iemaksas kā pašnodarbinātā, Jums nebūs tiesības uz maternitātes pabalstu un pēc tam arī uz vecāku pabalstu.

Vienīgais izņēmums attiecas uz sievietēm, kuras atlaistas no darba sakarā ar darba devēja likvidāciju, tādā gadījumā sievietei 210 dienu laikā pēc atbrīvošanas no darba saglabājas tiesības uz maternitātes pabalstu.

Bezdarbnieka pabalsta saņēmējs netiek sociāli apdrošināts maternitātes gadījumam. Tātad darbnespējas lapu B sakarā ar grūtniecību VSAA jums neapmaksās, jo tiesības uz pabalstu, kā jau teikts, ir tikai darba ņēmējai vai pašnodarbinātajai.

Bezdarbnieka pabalstu saņemsiet aprēķinātajā apmērā, ja nezaudēsiet bezdarbnieka statusu, t.i., ja neiegūsiet darba ņēmēja statusu un negūsiet ienākumus kā pašnodarbinātā.

Kas attiecas uz darba attiecību pārtraukšanu, ir ļoti ierobežots gadījumu skaits, kad Darba likums pieļauj atlaist grūtnieci.E-konsultācijai ir informatīvs raksturs.
 
SAISTĪTIE RESURSI
PASTĀSTI CITIEM!
  Ieteikt:  +0
-0
Komentārā lūdzam izteikt Jūsu viedokli. Ja Jums ir neskaidrības par izskatīto tematu, jautājumiem izmantojiet sadaļu "E-konsultācijas".
Pievienot komentāru
 
E-konsultācijas (12877)

VISVAIRĀK LASĪTIE

TEMATISKĀS E-KONSULTĀCIJAS

REKLĀMA

NOZARU KATALOGS
ATVĒRT
Valsts pārvalde (179)Drošība (578)Ekonomika (1173)Finanses (1625)
 
Izglītība (438)Kultūra (67)Labklājība (4173)Pašvaldības (1197)
 
Politika (46)Satiksme (485)Tieslietas (4838)Veselība (348)
 
Vide (206)Eiropas Savienība (97)Ārlietas (5)
AIZVĒRT

SKAIDROJUMI. LIKUMI PRAKSĒ. DISKUSIJAS. ZINI SAVAS TIESĪBAS UN PIENĀKUMUS!

Ceļvedis valsts informācijā. Specializēts portāls dialogam starp sabiedrību un valsti.
ATSLĒGVĀRDI:
 • VISI
 • A
 • B
 • C
 • D
 • E
 • F
 • G
 • H
 • I
 • J
 • K
 • L
 • M
 • N
 • O
 • P
 • R
 • S
 • T
 • U
 • V
 • Z
noma uzteikums izsole diaspora mediācija izglītības_saturs Saeimas_lēmumi Ministru_kabineta_lēmumi administratīvās_tiesības adopcija advokāti akcīzes_nodoklis amatpersona apdrošināšana apsaimniekošana arodbiedrības arodslimības atestāti,_diplomi atkarības attaisnotie_izdevumi atvaļinājums autoceļi,_ielas autortiesības autosatiksme aviosatiksme ārpolitika ārsti ātrie_kredīti bankas bāriņtiesa bezdarbs bērna_kopšanas_atvaļinājums bērna_kopšanas_pabalsts bērnudārzs bērnu_tiesības bibliotēka budžets būvatļauja būvnormatīvi būvvalde ceļošana civiltiesības CVK dabas_resursu_nodoklis darba_aizsardzība darba_līgums darba_samaksa dāvinājuma_līgums demogrāfija demokrātija diplomātija dome dzīvesveids dzīvesvietas_deklarēšana eksāmeni energoefektivitāte ES_finansējums ES_tiesību_normas e-veselība ēnu_ekonomika gājēji iedzīvotāju_ienākuma_nodoklis ierēdņi iesācējuzņēmumi ieslodzījuma_vietas Igaunija inovācijas integrācija interešu_izglītība interneta_pakalpojumi investīcijas īres_tiesības kadastrs kapsētas kiberdrošība klimats KNAB komunālie_pakalpojumi konkurence kopīpašums korupcija Krievija krimināltiesības Latvijas_Vēstnesis lauksaimniecība lauksaimniecības_dzīvnieki lauksaimniecības_zeme laulība laulības_šķiršana Lietuva mantojuma_tiesības maznodrošinātā_statuss mājdzīvnieki mediji medikamenti mežsaimniecība migrācija mikrouzņēmumu_nodoklis mobilās_ierīces muita mūžizglītība NATO nekustamā_īpašuma_nodoklis nodarbinātība notāri NVO partnerattiecības pasts patenti,_preču_zīmes paternitāte pārtika piesārņojums pievienotās_vērtības_nodoklis pirkuma_līgums policija poliklīnika politika prasības_pieteikums profesionālā_izglītība prokurori publiskie_iepirkumi reģionu_attīstība SAB sabiedriskais_transports Satversme savvaļas_dzīvnieki skolēnu_brīvdienas skolotāji slimība slimības_lapa slimnīca sociālais_nodoklis sods sports statistika svētki taksometri tarifi terorisms tiesāšanās_izdevumi tiesības_internetā tiesības_uz_privāto_dzīvi tiesneši tiesu_izpildītāji tirdzniecība tūrisms ugunsdrošība uzņēmumu_ienākuma_nodoklis vadītāja_apliecība vakcinācija valsts_juridiskā_palīdzība valsts_nodevas vecāku_pabalsts vecāku_tiesības velosatiksme veselības_apdrošināšana vēlēšanas vērtspapīri vēstniecības vēsture zemesgrāmata zemes_īpašums zinātne
 


Latvijas Republikas oficiālais izdevējs
© VSIA "Latvijas Vēstnesis"

INFOGRAFIKA

+

PAR PORTĀLU

Redakcija

Konsultatīvā padome

Lietošanas noteikumi

Autortiesības

Reklāma

KONTAKTI

Bruņinieku 41,

Rīgā, LV-1011

Tālr.: 673-106-75

E-pasts: portals@lv.lv

Relīzēm: pr@lv.lv

PAR LATVIJAS VĒSTNESI

Klientu centrs

(Oficiālo paziņojumu iesniegšana)

Grāmatu e-veikals

Oficiālā izdevēja kontakti

Rekvizīti