viss arhīvs
skaidrojumi
likumi praksē
Likumdošana
Norises
viedokļi
Intervijas
Komentāri
LV portāls jautā
Atklātās vēstules, paziņojumi
Amatpersonu runas
e-konsultācijas
latvijas vēstnesis
 
tiesību akti
 
oficiālie paziņojumi
likumi.lv
jurista vārds
IZVĒRSTI
SEKO MUMS!
 
Preses relīzes
 
 
Skaidrojumi
 
 
Viedokļi
 
 
Tiesību akti
 
 
Likumi praksē
 
 
E-konsultācijas
 
 
Lapas karte
 
 
RSS
 
 
Kontakti
 
 

Par e-konsultācijām

LV portāls palīdz atrast atbildes uz šādiem jautājumiem: par valsts pakalpojumiem un tiesisko regulējumu Latvijā.

Noteikumi

Tēmu katalogs  

 
Nr. 12549
Tieslietas: Īpašumtiesības

Noilgums prasībai par izsoles atzīšanu par prettiesisku
 
 
 Drukāt
 Nosūtīt
 Ziņot redaktoram
 Komentēt
Iesaka:   +0 -0
Jautā: Līga | 09.08.2017

Labdien! Vai ir iestājies noilgums personas tiesībai celt prasību tiesā par privatizācijas publiskas izsoles atzīšanu par prettiesisku, ja privatizācija ir notikusi 2003. gadā un persona par to uzzinājusi 2009. gadā? Kurā iestādē vai arhīvā var iegūt dokumentus par minētās izsoles gaitu?

Atbilde sniegta: 18.08.2017.
Mārtiņš Martinsons
zvērināts advokāts

Atklātu privatizācijas izsoļu saistīto jautājumu izskatīšanas noilgumu speciālās tiesību normas neregulē, attiecīgi ir piemērojams Latvijas Republikas Civillikuma (turpmāk – Civillikums) vispārējais regulējums. Civillikuma 1895. pants noteic, ka noilguma termiņš vispārējos gadījumos ir desmit gadi.

Atbilstoši Civillikuma 1896. pantam noilgums sāk tecēt ar dienu, kad prasījums ir tā nodibināts, ka par to var celt prasību. Attiecīgi – prasību nav iespējams celt par izsoles rezultātiem, kuri nav zināmi, bet, līdzko izsoles rezultāti ir darīti pieejami, – uzsākama noilguma termiņa atskaite. Jāvērš uzmanība uz Civillikuma 1899. pantu, kas noteic, ka personas, kurai ir prasības tiesība, nezināšana noilgumu nenovērš. Attiecīgi – noilguma skaitīšanas sākuma brīža noteikšanai izšķirošs ir nevis uzzināšanas brīdis, bet gan brīdis, kad radās prasījuma tiesība.

Noilgumu pārtrauc katra darbība prasījuma īstenošanas labā – prasības celšana, atgādinājums – attiecīgi, ja saskatāms, ka ir veikta darbība prasījuma īstenošanas labā, būtu atzīstams, ka noilguma termiņš skaitāms no šādas pēdējās darbības brīža.

Papildus jāvērš uzmanība uz to, ka likuma “Par valsts un pašvaldību objektu privatizāciju” 30. pants (redakcionāli spēkā esības laikā grozīts) noetic – Privatizācijas aģentūra mēneša laikā pēc valsts īpašuma objekta pirkuma līguma stāšanās spēkā laikrakstā “Latvijas Vēstnesis” publicē informāciju par to, kam un ar kādiem nosacījumiem privatizēts šis objekts. Attiecīgi privatizācijas izsoles rezultātiem būtu jābūt izziņotiem ne vēlāk kā mēneša laikā pēc pirkuma līguma noslēgšanas – un tas arī būtu atzīstams par noilguma skaitīšanas sākuma brīdi, ja vien attiecīga informācija nav darīta zināma jau agrāk.

Attiecīgi – ja izsole ir notikusi 2003. gadā (un informācija par izsoli ir padarīta pieejama), tad noilguma termiņš iestājies 2013. gada attiecīgajā datumā, bet noilgumu var ietekmēt apstākļi, kas liecinātu par noilguma pārtraukumu. Tāpat arī, ja izsoles rezultāti ir padarīti pieejami ievērojami vēlāk, tad noilguma termiņa skaitīšanas sākuma brīdis var būt cits.

Dokumentus par izsoles gaitu iespējams iegūt VAS “Privatizācijas aģentūra” vai Latvijas Nacionālajā arhīvā, ja VAS “Privatizācijas aģentūra” ir nodevusi dokumentus pastāvīgā valsts arhīva glabāšanā.E-konsultācijai ir informatīvs raksturs.
 
PASTĀSTI CITIEM!
  Ieteikt:  +0
-0
Komentārā lūdzam izteikt Jūsu viedokli. Ja Jums ir neskaidrības par izskatīto tematu, jautājumiem izmantojiet sadaļu "E-konsultācijas".
Pievienot komentāru
 
E-konsultācijas (12677)

VISVAIRĀK LASĪTIE

TEMATISKĀS E-KONSULTĀCIJAS

REKLĀMA

NOZARU KATALOGS
ATVĒRT
Valsts pārvalde (175)Drošība (571)Ekonomika (1162)Finanses (1579)
 
Izglītība (433)Kultūra (63)Labklājība (4101)Pašvaldības (1161)
 
Politika (46)Satiksme (482)Tieslietas (4750)Veselība (343)
 
Vide (202)Eiropas Savienība (97)Ārlietas (5)
AIZVĒRT

SKAIDROJUMI. LIKUMI PRAKSĒ. DISKUSIJAS. ZINI SAVAS TIESĪBAS UN PIENĀKUMUS!

Ceļvedis valsts informācijā. Specializēts portāls dialogam starp sabiedrību un valsti.
ATSLĒGVĀRDI:
 • VISI
 • A
 • B
 • C
 • D
 • E
 • F
 • G
 • H
 • I
 • J
 • K
 • L
 • M
 • N
 • O
 • P
 • R
 • S
 • T
 • U
 • V
 • Z
noma uzteikums mediācija diaspora izsole izglītības_saturs Saeimas_lēmumi Ministru_kabineta_lēmumi administratīvās_tiesības adopcija advokāti akcīzes_nodoklis amatpersona apdrošināšana apsaimniekošana arodbiedrības arodslimības atestāti,_diplomi atkarības attaisnotie_izdevumi atvaļinājums autoceļi,_ielas autortiesības autosatiksme aviosatiksme ārpolitika ārsti ātrie_kredīti bankas bāriņtiesa bezdarbs bērna_kopšanas_atvaļinājums bērna_kopšanas_pabalsts bērnudārzs bērnu_tiesības bibliotēka budžets būvatļauja būvnormatīvi būvvalde ceļošana civiltiesības CVK dabas_resursu_nodoklis darba_aizsardzība darba_līgums darba_samaksa dāvinājuma_līgums demogrāfija demokrātija diplomātija dome dzīvesveids dzīvesvietas_deklarēšana eksāmeni energoefektivitāte ES_finansējums ES_tiesību_normas e-veselība ēnu_ekonomika gājēji iedzīvotāju_ienākuma_nodoklis ierēdņi iesācējuzņēmumi ieslodzījuma_vietas Igaunija inovācijas integrācija interneta_pakalpojumi investīcijas īres_tiesības kadastrs kapsētas kiberdrošība klimats KNAB komunālie_pakalpojumi konkurence kopīpašums korupcija Krievija krimināltiesības Latvijas_Vēstnesis lauksaimniecība lauksaimniecības_dzīvnieki lauksaimniecības_zeme laulība laulības_šķiršana Lietuva mantojuma_tiesības maznodrošinātā_statuss mājdzīvnieki mediji medikamenti mežsaimniecība migrācija mikrouzņēmumu_nodoklis mobilās_ierīces muita mūžizglītība NATO nekustamā_īpašuma_nodoklis nodarbinātība notāri NVO partnerattiecības pasts patenti,_preču_zīmes paternitāte pārtika piesārņojums pievienotās_vērtības_nodoklis pirkuma_līgums policija poliklīnika politika prasības_pieteikums profesionālā_izglītība prokurori publiskie_iepirkumi reģionu_attīstība SAB sabiedriskais_transports Satversme savvaļas_dzīvnieki skolēnu_brīvdienas skolotāji slimība slimības_lapa slimnīca sociālais_nodoklis sods sports statistika svētki taksometri tarifi terorisms tiesāšanās_izdevumi tiesības_internetā tiesības_uz_privāto_dzīvi tiesneši tiesu_izpildītāji tirdzniecība tūrisms ugunsdrošība uzņēmumu_ienākuma_nodoklis vadītāja_apliecība vakcinācija valsts_juridiskā_palīdzība valsts_nodevas vecāku_pabalsts vecāku_tiesības velosatiksme veselības_apdrošināšana vēlēšanas vērtspapīri vēstniecības vēsture zemesgrāmata zemes_īpašums zinātne
 


Latvijas Republikas oficiālais izdevējs
© VSIA "Latvijas Vēstnesis"

INFOGRAFIKA

+

PAR PORTĀLU

Redakcija

Konsultatīvā padome

Lietošanas noteikumi

Autortiesības

Reklāma

KONTAKTI

Bruņinieku 41,

Rīgā, LV-1011

Tālr.: 673-106-75

E-pasts: portals@lv.lv

Relīzēm: pr@lv.lv

PAR LATVIJAS VĒSTNESI

Klientu centrs

(Oficiālo paziņojumu iesniegšana)

Grāmatu e-veikals

Oficiālā izdevēja kontakti

Rekvizīti