E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 12093
Lasīšanai: 3 minūtes
TĒMA: Mājoklis
1
1

Dzīvoklis kopīpašumā – vai tiesības vienpersoniski izīrēt?

Publicēts pirms 6 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
02. jūnijā, 2017
Kristīne

Dzīvoklis pieder kopīpašumā – sievai 1/2 un vīram 1/2 domājamo daļu. Laulības šķiršanas līgumā noteikts, ka dzīvokļa īpašums (pilnā apmērā) ir atsevišķā sievas lietošanā un viņai ir pienākums apmaksāt visus rēķinus un uzturēt dzīvokli labā tehniskā kārtībā. Vai sievai ir tiesības vienpersoniski izīrēt dzīvokli? Vai ir nepieciešama otra kopīpašnieka piekrišana? Vai vīrs var pretendēt uz īres naudas daļu?

A
atbild:
13. jūnijā, 2017
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Artūrs Lielgalvis, zvērināts advokāts

No jautājuma izriet, ka dzīvoklis ir kopīpašums un saskaņā ar laulības šķiršanas līgumu nodots vienam kopīpašniekam lietot (svarīgi, ka, šķirot laulību, manta nav sadalīta un nodota sievai īpašumā. Tad šī atbilde atšķiras). Ja šajā kopīpašnieku savstarpējā vienošanās (laulības šķiršanas līgumā) nav noteikts, ka sieva ir tiesīga vienpersoniski dzīvokli izīrēt un gūt peļņu, tad ir nepieciešama vīra (otra kopīpašnieka) piekrišana (turpinājumā ir atsauce uz Civillikumu). Attiecīgi arī īres maksa tiek dalīta starp kopīpašniekiem atbilstoši domājamām daļām, kas šajā gadījumā ir 1/2 katram. Vēlos arī vērst uzmanību, ka, izīrējot īpašumu, ir nepieciešams reģistrēties Valsts ieņēmumu dienestā un maksāt nodokli no gūtajiem ienākumiem.

Civillikuma 1068. pants nosaka: Rīkoties ar kopīpašuma priekšmetu, kā visumā, tā arī noteiktās atsevišķās daļās, drīkst tikai ar visu kopīpašnieku piekrišanu; bet ja kāds no viņiem rīkojas atsevišķi, tad šī rīcība ne vien nav spēkā, bet arī uzliek pēdējam pienākumu atlīdzināt pārējiem zaudējumus, kas viņiem ar to nodarīti.

Neviens atsevišķs kopīpašnieks nevar bez visu pārējo piekrišanas ne apgrūtināt kopīpašuma priekšmetu ar lietu tiesībām, ne atsavināt to visā tā sastāvā vai pa daļām, ne arī kaut kādi to pārgrozīt. Tādēļ katram kopīpašniekam ir tiesība protestēt pret tādu viena vai visu pārējo kopīpašnieku rīcību, un šo tiesību viņam nevar atņemt ar balsu vairākumu.

Izņēmums no šiem noteikumiem pielaižams tajā gadījumā, kad kāds no kopīpašniekiem izdara kopīpašuma priekšmetā tādas pārgrozības, ko prasījusi nepieciešama vajadzība, piemēram, nepieciešamu ēkas izlabojumu. Tad viņam ir tiesība prasīt no pārējiem kopīpašniekiem, lai tie samērīgi atlīdzina viņa izdoto summu līdz ar procentiem.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas