viss arhīvs
skaidrojumi
likumi praksē
Likumdošana
Norises
viedokļi
Intervijas
Komentāri
LV portāls jautā
Atklātās vēstules, paziņojumi
Amatpersonu runas
e-konsultācijas
latvijas vēstnesis
 
tiesību akti
 
oficiālie paziņojumi
likumi.lv
jurista vārds
IZVĒRSTI
SEKO MUMS!
 
Preses relīzes
 
 
Skaidrojumi
 
 
Viedokļi
 
 
Tiesību akti
 
 
Likumi praksē
 
 
E-konsultācijas
 
 
Lapas karte
 
 
RSS
 
 
Kontakti
 
 

Par e-konsultācijām

LV portāls palīdz atrast atbildes uz šādiem jautājumiem: par valsts pakalpojumiem un tiesisko regulējumu Latvijā.

Noteikumi

Tēmu katalogs  

 
Nr. 11998
Pašvaldības: Mājoklis
Tieslietas: Līgumi, dokumenti

Vai jāmaksā apdrošināšanas maksa, ja īres līgumā tas nav noteikts?
 
 
 Drukāt
 Nosūtīt
 Ziņot redaktoram
 Komentēt
Iesaka:   +0 -0
Jautā: Marija | 18.05.2017

Labdien! Vēlējos noskaidrot, vai īrniekam ir jāsedz mājas apdrošināšanas maksa, ja tā nav atrunāta dzīvojamās telpas īres līgumā?

Atbilde sniegta: 19.05.2017.
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Arta Snipe, zvērināta advokāte

Ja puses (ēkas vai dzīvokļa īpašnieks, privātpersona, no vienas puses un īrnieks no otras puses) ir rakstveidā vienojušās par konkrētu un līgumā fiksētu īres maksas apmēru un īres līgums neparedz šādu noteikumu, īrniekam papildus īres maksai nav jāsedz dzīvojamās mājas apdrošināšanas maksājumi – šīs izmaksas izīrētājs sedz no saņemtā īres maksājuma, kas ietver īpašnieka peļņu un ēkas (dzīvokļa) apsaimniekošanas izdevumus, kuri savukārt ietver ēkas (dzīvokļa) uzturēšanas izdevumus, ko nosaka likuma “Par dzīvojamo telpu īri” 11. panta otrā un trešā daļa. Likumdevējs ēkas (dzīvokļa) apdrošināšanu nav noteicis kā obligātu prasību izīrētājam, tādēļ papildus īres maksai šāds maksājums nav jāmaksā (šī panta piektā daļa).

Citādi ir gadījumos, ja līdzēji īres maksu ir noteikušai nekonkrēti, nosakot, ka īres maksu veido fiksēta peļņa un līgumā nekonkretizēti apsaimniekošanas izdevumi, piemēram, nosakot, ka īrniekam izīrētajam ir jāmaksā tikai apsaimniekošanas izdevumi un visi obligātie maksājumi. Tāpat par konkrētu īres maksas apmēru pusēm nav jāvienojas gadījumos, ja mājokli izīrē valsts vai pašvaldība (likuma “Par dzīvojamo telpu īri” 11.1 un 11.2 pants), pildot savas funkcijas.

Savukārt, ja ēka ir denacionalizēta vai dzīvoklis ir privatizēts, saglabājot valdītāja noslēgto īres līgumu ar īrnieku, kas tādējādi kļūst saistošs ēkas vai dzīvokļa īpašniekam, un jauns līgums pēc tam nav noslēgts, apdrošināšanas prēmijas var tikt traktētas kā dzīvojamās mājas uzturēšanai nepieciešamie izdevumi, secīgi tie var tikt iekļauti īres maksā kā apsaimniekošanas izdevumu sastāvdaļa, ja ir samērīgi.

Līdzīgi nosacījumi ir attiecināmi uz gadījumiem, ja māja vai dzīvoklis pieder valstij vai pašvaldībai.

Gadījumos, ja īres maksa ir noteikta nekonkrēti vai nav noteikta vispār, tā ir jāaprēķina atbilstoši MK noteikumiem nr. 215 “Dzīvojamās telpas īres maksā ietilpstošo apsaimniekošanas izdevumu aprēķināšanas metodika”. Šajos noteikumos apdrošināšanas prēmija ir uzskaitīta kā viens no iespējamiem izīrētāja administratīviem izdevumiem (šo noteikumu pielikuma 4.3 punkts), pieļaujot apdrošināšanas maksu kā vienus no dzīvojamās mājas apsaimniekošanas jeb uzturēšanas izdevumiem, kas iekļaujami īres maksā.

Šādos gadījumos apsaimniekošanas izdevumos iekļautos dzīvojamās mājas uzturēšanai nepieciešamos izdevumus aprēķina izīrētājs, izmantojot paša sagatavotajā dzīvojamās mājas apsaimniekošanas darbu plānoto izdevumu tāmē kalendāra gadam norādītos posteņus. Ja īrnieks šajā tāmē norādītajam izdevumu postenim vai tā aprēķināšanas metodikai nepiekrīt, strīds par šī izdevuma posteņa pamatotību ir risināms tiesā (likuma “Par dzīvojamo telpu īri” 50. pants).E-konsultācijai ir informatīvs raksturs.
 
SAISTĪTIE RESURSI
PASTĀSTI CITIEM!
  Ieteikt:  +0
-0
Komentārā lūdzam izteikt Jūsu viedokli. Ja Jums ir neskaidrības par izskatīto tematu, jautājumiem izmantojiet sadaļu "E-konsultācijas".
Pievienot komentāru
 
E-konsultācijas (13274)

VISVAIRĀK LASĪTIE

TEMATISKĀS E-KONSULTĀCIJAS

REKLĀMA

NOZARU KATALOGS
ATVĒRT
Valsts pārvalde (188)Drošība (600)Ekonomika (1194)Finanses (1695)
 
Izglītība (449)Kultūra (68)Labklājība (4294)Pašvaldības (1270)
 
Politika (46)Satiksme (491)Tieslietas (4996)Veselība (361)
 
Vide (209)Eiropas Savienība (98)Ārlietas (5)
AIZVĒRT

SKAIDROJUMI. LIKUMI PRAKSĒ. DISKUSIJAS. ZINI SAVAS TIESĪBAS UN PIENĀKUMUS!

Ceļvedis valsts informācijā. Specializēts portāls dialogam starp sabiedrību un valsti.
ATSLĒGVĀRDI:
 • VISI
 • A
 • B
 • C
 • D
 • E
 • F
 • G
 • H
 • I
 • J
 • K
 • L
 • M
 • N
 • O
 • P
 • R
 • S
 • T
 • U
 • V
 • Z
noma uzteikums izsole mediācija diaspora Runā_valsts izglītības_saturs medijpratība Saeimas_lēmumi Ministru_kabineta_lēmumi administratīvās_tiesības adopcija advokāti akcīzes_nodoklis amatpersona apdrošināšana apsaimniekošana arodbiedrības arodslimības atestāti,_diplomi atkarības attaisnotie_izdevumi atvaļinājums autoceļi,_ielas autortiesības autosatiksme aviosatiksme ārpolitika ārsti ātrie_kredīti bankas bāriņtiesa bezdarbs bērna_kopšanas_atvaļinājums bērna_kopšanas_pabalsts bērnudārzs bērnu_tiesības bibliotēka budžets būvatļauja būvnormatīvi būvvalde ceļošana civiltiesības CVK dabas_resursu_nodoklis darba_aizsardzība darba_līgums darba_samaksa dāvinājuma_līgums demogrāfija demokrātija diplomātija dome dzīvesveids dzīvesvietas_deklarēšana eksāmeni energoefektivitāte ES_finansējums ES_tiesību_normas e-veselība ēnu_ekonomika gājēji iedzīvotāju_ienākuma_nodoklis ierēdņi iesācējuzņēmumi ieslodzījuma_vietas Igaunija inovācijas integrācija interešu_izglītība e-pakalpojumi investīcijas īres_tiesības kadastrs kapsētas kiberdrošība klimats KNAB komunālie_pakalpojumi konkurence kopīpašums korupcija Krievija krimināltiesības Latvijas_Vēstnesis lauksaimniecība lauksaimniecības_dzīvnieki lauksaimniecības_zeme laulība laulības_šķiršana Lietuva mantojuma_tiesības maznodrošinātā_statuss mājdzīvnieki mediji medikamenti mežsaimniecība migrācija mikrouzņēmumu_nodoklis mobilās_ierīces muita mūžizglītība NATO nekustamā_īpašuma_nodoklis nodarbinātība notāri NVO partnerattiecības pasts patenti,_preču_zīmes paternitāte pārtika piesārņojums pievienotās_vērtības_nodoklis pirkuma_līgums policija poliklīnika prasības_pieteikums profesionālā_izglītība prokurori publiskie_iepirkumi reģionu_attīstība tehnoloģijas sabiedriskais_transports Satversme savvaļas_dzīvnieki skolēnu_brīvdienas skolotāji slimība slimības_lapa slimnīca sociālais_nodoklis sods sports statistika svētki taksometri tarifi terorisms tiesāšanās_izdevumi tiesības_internetā tiesības_uz_privāto_dzīvi tiesneši tiesu_izpildītāji tirdzniecība tūrisms ugunsdrošība uzņēmumu_ienākuma_nodoklis vadītāja_apliecība vakcinācija valsts_juridiskā_palīdzība valsts_nodevas vecāku_pabalsts vecāku_tiesības velosatiksme veselības_apdrošināšana vēlēšanas vērtspapīri vēstniecības vēsture zemesgrāmata zemes_īpašums zinātne
 


Latvijas Republikas oficiālais izdevējs
© VSIA "Latvijas Vēstnesis"

INFOGRAFIKA

+

PAR PORTĀLU

Redakcija

Konsultatīvā padome

Lietošanas noteikumi

Autortiesības

Reklāma

KONTAKTI

Bruņinieku 41,

Rīgā, LV-1011

Tālr.: 673-106-75

E-pasts: portals@lv.lv

Relīzēm: pr@lv.lv

PAR LATVIJAS VĒSTNESI

Klientu centrs

(Oficiālo paziņojumu iesniegšana)

Grāmatu e-veikals

Oficiālā izdevēja kontakti

Rekvizīti