viss arhīvs
skaidrojumi
likumi praksē
Likumdošana
Norises
viedokļi
Intervijas
Komentāri
LV portāls jautā
Atklātās vēstules, paziņojumi
Amatpersonu runas
e-konsultācijas
latvijas vēstnesis
 
tiesību akti
 
oficiālie paziņojumi
likumi.lv
jurista vārds
IZVĒRSTI
SEKO MUMS!
 
Preses relīzes
 
 
Skaidrojumi
 
 
Viedokļi
 
 
Tiesību akti
 
 
Likumi praksē
 
 
E-konsultācijas
 
 
Lapas karte
 
 
RSS
 
 
Kontakti
 
 

Par e-konsultācijām

LV portāls palīdz atrast atbildes uz šādiem jautājumiem: par valsts pakalpojumiem un tiesisko regulējumu Latvijā.

Noteikumi

Tēmu katalogs  

 
Nr. 11955
Tieslietas: Maksātnespēja, Parādu piedziņa

Galvenā parādnieka maksātnespēja neatbrīvo galvinieku no saistībām (1)
 
 
 Drukāt
 Nosūtīt
 Ziņot redaktoram
 Komentēt
Iesaka:   +1 -0
Jautā: Ineta | 11.05.2017

Biznesa ideja tika īstenota ar ALTUM atbalsta programmu uzņēmējiem. Slēdzot līgumu ar ALTUM, kļuvu kā galvotājs uzņēmuma saistībām. 2012. gadā uzņēmums tika pārdots, es tā arī paliku kā galvotājs. 2013. gadā notika parāda piedziņa, solidāri, no uzņēmuma, un, ja no tā nav iespējams piedziņu veikt, no manis. Tā kā no uzņēmuma nav ko piedzīt, piedziņa vērsta uz mani. Pagājušogad (2016.) uzņēmums tika likvidēts. Vai man, ja uzņēmuma likvidācijas procesa ietvaros notika arī maksātnespējas process, šādā gadījumā vienalga jāturpina izmaksāt ar tiesas lēmumu piedzīto summu? Lasīju, ka galvinieka saistības izbeidzas, beidzoties galvenajam parādam. Paldies jau iepriekš!

Atbilde sniegta: 19.05.2017.
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Kārlis Zunde, zvērināts advokāts

Uz to, ka galvenajam parādniekam uzsākts vai noslēdzies maksātnespējas process un tas būs par iemeslu, lai banka nevērstos pret galvinieku, nevajadzētu paļauties. Tiesu prakse* norāda uz to, ka pat galvenā parādnieka – fiziskas vai juridiskas personas – maksātnespējas process neizbeidz galvojuma saistību. Tas nozīmē, ka kreditors ir tiesīgs vērsties pret galvinieku un parādu atprasīt.

Civillikumā ir uzskaitīti galvojuma izbeigšanās pamati, taču to starpā nav tāda pamata kā galvenā parādnieka maksātnespējas procesa uzsākšana vai galvenā parādnieka parādsaistību dzēšana maksātnespējas procesa ietvaros. Tātad galvojums šajos gadījumos neizbeidzas, bet paliek spēkā. Tas attaisnojams ar galvojuma mērķi – atbildēt kreditoram par parādu, it sevišķi, ja galvenais parādnieks nonācis finansiālās grūtībās.

Tas, ka galvojums ir atkarīgs no pamata saistības pastāvēšanas, tomēr neattieksies uz maksātnespējas procesa ietvaros dzēstajām saistībām, un galvojums tādā gadījumā kļūst par patstāvīgu saistību.

Papildus iepriekšminētajam, maksātnespējas process var radīt tiesiskas sekas tikai tajā iesaistītajām personām, šajā gadījumā galvenajam parādniekam un kreditoriem, taču neattiecas uz galvinieku. Maksātnespējas procesā nav pieļaujama citu personu, piemēram, galvinieka, saistību dzēšana.

Šādi un līdzīgi jautājumi par galvinieka atbildību, ja galvenajam parādniekam pasludināts vai noslēdzies maksātnespējas process, ir radušies tā iemesla dēļ, ka Civillikuma izveidošanas laikā iespēja maksātnespējas procesā atbrīvot parādnieku no saistībām nepastāvēja. Tādēļ likuma normas par galvojuma izbeigšanos neietver maksātnespējas gadījumus, taču galvinieka saistība tiek vērtēta kontekstā ar galvojuma mērķi.

Jūsu gadījumā, ja arī pēc galvenā parādnieka likvidācijas objektīvi nespējat samaksāt parādu, kā viens no risinājumiem ir iesniegt fiziskās personas maksātnespējas procesa pieteikumu.

*Latvijas Republikas Augstākās tiesas Civillietu departamenta 2017. gada 3. marta spriedums lietā Nr. C33337912 un Latvijas Republikas Augstākās tiesas Civillietu departamenta 2011. gada 27. aprīļa spriedumu lietā Nr. SKC-86/2011.E-konsultācijai ir informatīvs raksturs.
 
PASTĀSTI CITIEM!
  Ieteikt:  +1
-0
Komentārā lūdzam izteikt Jūsu viedokli. Ja Jums ir neskaidrības par izskatīto tematu, jautājumiem izmantojiet sadaļu "E-konsultācijas".
Pievienot komentāru / Lasīt komentārus (1)
 
  JAUNĀKĀS ATBILDES  (12731)

E-konsultācijas (12842)

VISVAIRĀK LASĪTIE

TEMATISKĀS E-KONSULTĀCIJAS

REKLĀMA

NOZARU KATALOGS
ATVĒRT
Valsts pārvalde (178)Drošība (578)Ekonomika (1171)Finanses (1615)
 
Izglītība (438)Kultūra (64)Labklājība (4162)Pašvaldības (1184)
 
Politika (46)Satiksme (482)Tieslietas (4821)Veselība (348)
 
Vide (206)Eiropas Savienība (97)Ārlietas (5)
AIZVĒRT

SKAIDROJUMI. LIKUMI PRAKSĒ. DISKUSIJAS. ZINI SAVAS TIESĪBAS UN PIENĀKUMUS!

Ceļvedis valsts informācijā. Specializēts portāls dialogam starp sabiedrību un valsti.
ATSLĒGVĀRDI:
 • VISI
 • A
 • B
 • C
 • D
 • E
 • F
 • G
 • H
 • I
 • J
 • K
 • L
 • M
 • N
 • O
 • P
 • R
 • S
 • T
 • U
 • V
 • Z
noma uzteikums izsole diaspora mediācija izglītības_saturs Saeimas_lēmumi Ministru_kabineta_lēmumi administratīvās_tiesības adopcija advokāti akcīzes_nodoklis amatpersona apdrošināšana apsaimniekošana arodbiedrības arodslimības atestāti,_diplomi atkarības attaisnotie_izdevumi atvaļinājums autoceļi,_ielas autortiesības autosatiksme aviosatiksme ārpolitika ārsti ātrie_kredīti bankas bāriņtiesa bezdarbs bērna_kopšanas_atvaļinājums bērna_kopšanas_pabalsts bērnudārzs bērnu_tiesības bibliotēka budžets būvatļauja būvnormatīvi būvvalde ceļošana civiltiesības CVK dabas_resursu_nodoklis darba_aizsardzība darba_līgums darba_samaksa dāvinājuma_līgums demogrāfija demokrātija diplomātija dome dzīvesveids dzīvesvietas_deklarēšana eksāmeni energoefektivitāte ES_finansējums ES_tiesību_normas e-veselība ēnu_ekonomika gājēji iedzīvotāju_ienākuma_nodoklis ierēdņi iesācējuzņēmumi ieslodzījuma_vietas Igaunija inovācijas integrācija interneta_pakalpojumi investīcijas īres_tiesības kadastrs kapsētas kiberdrošība klimats KNAB komunālie_pakalpojumi konkurence kopīpašums korupcija Krievija krimināltiesības Latvijas_Vēstnesis lauksaimniecība lauksaimniecības_dzīvnieki lauksaimniecības_zeme laulība laulības_šķiršana Lietuva mantojuma_tiesības maznodrošinātā_statuss mājdzīvnieki mediji medikamenti mežsaimniecība migrācija mikrouzņēmumu_nodoklis mobilās_ierīces muita mūžizglītība NATO nekustamā_īpašuma_nodoklis nodarbinātība notāri NVO partnerattiecības pasts patenti,_preču_zīmes paternitāte pārtika piesārņojums pievienotās_vērtības_nodoklis pirkuma_līgums policija poliklīnika politika prasības_pieteikums profesionālā_izglītība prokurori publiskie_iepirkumi reģionu_attīstība SAB sabiedriskais_transports Satversme savvaļas_dzīvnieki skolēnu_brīvdienas skolotāji slimība slimības_lapa slimnīca sociālais_nodoklis sods sports statistika svētki taksometri tarifi terorisms tiesāšanās_izdevumi tiesības_internetā tiesības_uz_privāto_dzīvi tiesneši tiesu_izpildītāji tirdzniecība tūrisms ugunsdrošība uzņēmumu_ienākuma_nodoklis vadītāja_apliecība vakcinācija valsts_juridiskā_palīdzība valsts_nodevas vecāku_pabalsts vecāku_tiesības velosatiksme veselības_apdrošināšana vēlēšanas vērtspapīri vēstniecības vēsture zemesgrāmata zemes_īpašums zinātne
 


Latvijas Republikas oficiālais izdevējs
© VSIA "Latvijas Vēstnesis"

INFOGRAFIKA

+

PAR PORTĀLU

Redakcija

Konsultatīvā padome

Lietošanas noteikumi

Autortiesības

Reklāma

KONTAKTI

Bruņinieku 41,

Rīgā, LV-1011

Tālr.: 673-106-75

E-pasts: portals@lv.lv

Relīzēm: pr@lv.lv

PAR LATVIJAS VĒSTNESI

Klientu centrs

(Oficiālo paziņojumu iesniegšana)

Grāmatu e-veikals

Oficiālā izdevēja kontakti

Rekvizīti