viss arhīvs
skaidrojumi
likumi praksē
Likumdošana
Norises
viedokļi
Intervijas
Komentāri
LV portāls jautā
Atklātās vēstules, paziņojumi
Amatpersonu runas
e-konsultācijas
latvijas vēstnesis
 
tiesību akti
 
oficiālie paziņojumi
likumi.lv
jurista vārds
IZVĒRSTI
SEKO MUMS!
 
Preses relīzes
 
 
Skaidrojumi
 
 
Viedokļi
 
 
Tiesību akti
 
 
Likumi praksē
 
 
E-konsultācijas
 
 
Lapas karte
 
 
RSS
 
 
Kontakti
 
 

Par e-konsultācijām

LV portāls palīdz atrast atbildes uz šādiem jautājumiem: par valsts pakalpojumiem un tiesisko regulējumu Latvijā.

Noteikumi

Tēmu katalogs  

 
Nr. 11760
Finanses: Nodokļi

Likvidācija un atteikšanās no MUN statusa atkarīga no uzņēmējdarbības veida (1)
 
 
 Drukāt
 Nosūtīt
 Ziņot redaktoram
 Komentēt
Iesaka:   +0 -0
Jautā: maija | 11.04.2017

Labdien! Esmu mikrouzņēmuma īpašniece, paralēli strādāju arī pilna laika darbu, kas nav mikrouzņēmums. Algas nodokļa grāmatiņa tika slēgta algotā darbā uzreiz pēc mikrouzņēmuma reģistrācijas. Atvieglojumus par apgādājamo bērnu nesaņēmu. Vai, gadam beidzoties, es varēšu atgūt IIN par bērna pulciņiem, ārsta apmeklējumiem un citiem attaisnotājiem izdevumiem, iesniedzot gada ienākumu deklarāciju? Darīju tā iepriekš, kad biju tikai parastās SIA darbiniece, bet nezinu, vai šī kārtība mainās ar mikrouzņēmuma reģistrācijas brīdi. Mikrouzņēmumam pašlaik nav ne apgrozījuma, ne ieņēmumu. Kāda ir procedūra šogad, ja es vēlos atteikties no MUN statusa?

Atbilde sniegta: 20.04.2017.
Lidija Dārziņa
LV portāls

Mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) maksātājiem nav tiesību uz atvieglojumiem par apgādājamiem un attaisnotajiem izdevumiem. Tas, ka algas nodokļa grāmatiņa slēgta, to arī apliecina. Gada ienākumu deklarēšana šajā ziņā neko nemaina. MUN maksātājam šie ierobežojumi noteikti likumā "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli".

Mikrouzņēmums nav atsevišķa uzņēmējdarbības forma, bet šis termins izriet no mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja statusa. Mikrouzņēmums ir definēts Mikrouzņēmumu nodokļa likuma 1. pantā, un tas var būt: individuālais komersants, individuālais uzņēmums, zemnieka vai zvejnieka saimniecība, kā arī fiziskā persona, kas reģistrēta Valsts ieņēmumu dienestā kā saimnieciskās darbības veicējs, vai sabiedrība ar ierobežotu atbildību (SIA). Līdz ar to arī likvidācija ir atkarīga no tā, kas (un kur) ir reģistrēts. Jūs to neesat norādījusi, ja runa būtu par likvidāciju.

Saimnieciskās darbības veicējus reģistrē Valsts ieņēmumu dienests (VID). Iesniegums par saimnieciskās darbības izbeigšanu jāiesniedz Valsts ieņēmumu dienestā. To var izdarīt arī elektroniski, izmantojot VID Elektroniskās deklarēšana sistēmu. Fiziskā persona – mikrouzņēmumu nodokļa maksātājs – iesniedzot VID iesniegumu par saimnieciskās darbības izbeigšanu, zaudē mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja statusu ar dienu, kad persona izslēgta no saimnieciskās darbības veicēju reģistra.

Ja ir šī situācija (fiziskā persona saimnieciskās darbības veicējs = MUN maksātājs) un ja strādājat arī darba vietā, kurā maksā vispārējo IIN – 23%, tad, beidzoties MUN periodam, tiesības uz iedzīvotāju ienākuma nodokļa atvieglojumiem par apgādājamo un attaisnotajiem izdevumiem būs par to periodu, kurā nebūsiet mikrouzņēmuma statusā.

Neskaidrību gadījumā saziņas iespējas atrodamas VID mājaslapā.

Ja ir cita uzņēmējdarbības forma, likvidācija jākārto Uzņēmumu reģistrā. Ar informāciju par komersantu un uzņēmumu likvidāciju var iepazīties Uzņēmumu reģistra mājaslapā.

Savukārt, ja vēlaties atteikties no MUN statusa, bet biznesu paturēt, tad jāzina, ka mikrouzņēmumu nodokļa maksātājs var mainīt statusu un kļūt  par iedzīvotāju ienākuma nodokļa vai uzņēmumu ienākuma nodokļa maksātāju tikai ar nākamā gada 1.janvāri, ne vēlāk kā līdz 15. decembrim iesniedzot iesniegumu Valsts ieņēmumu dienestā.E-konsultācijai ir informatīvs raksturs.
 
SAISTĪTIE RESURSI
PASTĀSTI CITIEM!
  Ieteikt:  +0
-0
Komentārā lūdzam izteikt Jūsu viedokli. Ja Jums ir neskaidrības par izskatīto tematu, jautājumiem izmantojiet sadaļu "E-konsultācijas".
Pievienot komentāru / Lasīt komentārus (1)
 
E-konsultācijas (13274)

VISVAIRĀK LASĪTIE

TEMATISKĀS E-KONSULTĀCIJAS

REKLĀMA

NOZARU KATALOGS
ATVĒRT
Valsts pārvalde (188)Drošība (600)Ekonomika (1194)Finanses (1695)
 
Izglītība (449)Kultūra (68)Labklājība (4294)Pašvaldības (1270)
 
Politika (46)Satiksme (491)Tieslietas (4996)Veselība (361)
 
Vide (209)Eiropas Savienība (98)Ārlietas (5)
AIZVĒRT

SKAIDROJUMI. LIKUMI PRAKSĒ. DISKUSIJAS. ZINI SAVAS TIESĪBAS UN PIENĀKUMUS!

Ceļvedis valsts informācijā. Specializēts portāls dialogam starp sabiedrību un valsti.
ATSLĒGVĀRDI:
 • VISI
 • A
 • B
 • C
 • D
 • E
 • F
 • G
 • H
 • I
 • J
 • K
 • L
 • M
 • N
 • O
 • P
 • R
 • S
 • T
 • U
 • V
 • Z
noma uzteikums izsole mediācija diaspora Runā_valsts izglītības_saturs medijpratība Saeimas_lēmumi Ministru_kabineta_lēmumi administratīvās_tiesības adopcija advokāti akcīzes_nodoklis amatpersona apdrošināšana apsaimniekošana arodbiedrības arodslimības atestāti,_diplomi atkarības attaisnotie_izdevumi atvaļinājums autoceļi,_ielas autortiesības autosatiksme aviosatiksme ārpolitika ārsti ātrie_kredīti bankas bāriņtiesa bezdarbs bērna_kopšanas_atvaļinājums bērna_kopšanas_pabalsts bērnudārzs bērnu_tiesības bibliotēka budžets būvatļauja būvnormatīvi būvvalde ceļošana civiltiesības CVK dabas_resursu_nodoklis darba_aizsardzība darba_līgums darba_samaksa dāvinājuma_līgums demogrāfija demokrātija diplomātija dome dzīvesveids dzīvesvietas_deklarēšana eksāmeni energoefektivitāte ES_finansējums ES_tiesību_normas e-veselība ēnu_ekonomika gājēji iedzīvotāju_ienākuma_nodoklis ierēdņi iesācējuzņēmumi ieslodzījuma_vietas Igaunija inovācijas integrācija interešu_izglītība e-pakalpojumi investīcijas īres_tiesības kadastrs kapsētas kiberdrošība klimats KNAB komunālie_pakalpojumi konkurence kopīpašums korupcija Krievija krimināltiesības Latvijas_Vēstnesis lauksaimniecība lauksaimniecības_dzīvnieki lauksaimniecības_zeme laulība laulības_šķiršana Lietuva mantojuma_tiesības maznodrošinātā_statuss mājdzīvnieki mediji medikamenti mežsaimniecība migrācija mikrouzņēmumu_nodoklis mobilās_ierīces muita mūžizglītība NATO nekustamā_īpašuma_nodoklis nodarbinātība notāri NVO partnerattiecības pasts patenti,_preču_zīmes paternitāte pārtika piesārņojums pievienotās_vērtības_nodoklis pirkuma_līgums policija poliklīnika prasības_pieteikums profesionālā_izglītība prokurori publiskie_iepirkumi reģionu_attīstība tehnoloģijas sabiedriskais_transports Satversme savvaļas_dzīvnieki skolēnu_brīvdienas skolotāji slimība slimības_lapa slimnīca sociālais_nodoklis sods sports statistika svētki taksometri tarifi terorisms tiesāšanās_izdevumi tiesības_internetā tiesības_uz_privāto_dzīvi tiesneši tiesu_izpildītāji tirdzniecība tūrisms ugunsdrošība uzņēmumu_ienākuma_nodoklis vadītāja_apliecība vakcinācija valsts_juridiskā_palīdzība valsts_nodevas vecāku_pabalsts vecāku_tiesības velosatiksme veselības_apdrošināšana vēlēšanas vērtspapīri vēstniecības vēsture zemesgrāmata zemes_īpašums zinātne
 


Latvijas Republikas oficiālais izdevējs
© VSIA "Latvijas Vēstnesis"

INFOGRAFIKA

+

PAR PORTĀLU

Redakcija

Konsultatīvā padome

Lietošanas noteikumi

Autortiesības

Reklāma

KONTAKTI

Bruņinieku 41,

Rīgā, LV-1011

Tālr.: 673-106-75

E-pasts: portals@lv.lv

Relīzēm: pr@lv.lv

PAR LATVIJAS VĒSTNESI

Klientu centrs

(Oficiālo paziņojumu iesniegšana)

Grāmatu e-veikals

Oficiālā izdevēja kontakti

Rekvizīti