E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 11605
Lasīšanai: 4 minūtes
1
1

Tiesības uz bezdarbnieka pabalstu

Publicēts pirms 7 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
14. martā, 2017
Līga

Šobrīd ir slimības lapa. Pēc slimības lapas noslēgšanas vēlos paņemt ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu un uzrakstīt uzteikumu darba devējam, tad iestāties NVA un saņemt pabalstu, līdz atradīšu citu darbu. Jautājums – vai es tā varu izdarīt un tas ir likumīgi? Vai nebūs problēmu pie pabalsta saņemšanas NVA?

A
atbild:
17. martā, 2017
Lidija Dārziņa
LV portāls

Atlūguma jeb darbinieka uzteikuma nosacījumi ir atrunāti Darba likuma 100. pantā. Darbiniekam ir tiesības rakstveidā uzteikt darba līgumu vienu mēnesi iepriekš, ja darba koplīgumā vai darba līgumā nav noteikts īsāks uzteikuma termiņš.

Atlūgumu var iesniegt gan darba nespējas laikā, gan atvaļinājuma laikā. Darba devējam darbinieks ir jāatbrīvo no darba ne vēlāk kā vienu mēnesi pēc darba uzteikuma saņemšanas dienas.

Likuma 150. pants (Ikgadējā apmaksātā atvaļinājuma piešķiršanas kārtība) nosaka: ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu piešķir katru gadu noteiktā laikā saskaņā ar darbinieka un darba devēja vienošanos vai atvaļinājumu grafiku.

Laikā, kas dod tiesības uz ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu, ieskaita arī laiku, kad darbinieks bijis faktiski nodarbināts pie attiecīgā darba devēja, un laiku, kad darbinieks nav veicis darbu attaisnojošu iemeslu dēļ, ieskaitot pārejošas darbnespējas laiku.

Ja darbinieks uzsaka darba līgumu, tad, darba attiecības izbeidzot, darba devēja pienākums ir darbiniekam izmaksāt visas summas, kas pienākas atbilstoši noslēgtajam darba līgumam un citiem iekšējiem normatīvajiem aktiem. Parasti tās ir darba alga par pēdējo nostrādāto posmu un neizmantotā atvaļinājuma kompensācija atbilstoši nostrādātajam laikam darbinieka individuālā darba gada ietvaros.

Savukārt, ja darbinieks ir saņēmis atvaļinājumu par vēl nenostrādāto periodu (avansā), bet darba tiesiskās attiecības tiek pārtrauktas, darba devējam saskaņā ar Darba likuma 78. panta pirmās daļas 3. punktu ir tiesības no darbinieka darba samaksas ieturēt izmaksāto vidējo izpeļņu par neatstrādātām atvaļinājuma dienām.

Likumā “Par apdrošināšanu bezdarba gadījumam" ir noteikts, ka tiesības uz bezdarbnieka pabalstu ir bezdarbniekam, kuram:

  • Nodarbinātības valsts aģentūra (NVA) ir piešķīrusi bezdarbnieka statusu;
  • kopējais apdrošināšanas stāžs ir ne mazāks par vienu gadu;
  • bezdarbniekiem, kuri bezdarbnieka statusu būs ieguvuši 01.04.2017. vai vēlāk, tiesības uz bezdarbnieka pabalstu būs, ja par viņiem Latvijas Republikā ir veiktas vai bija jāveic obligātās iemaksas bezdarba apdrošināšanai ne mazāk kā 12 mēnešus pēdējo 16 mēnešu periodā pirms bezdarbnieka statusa iegūšanas dienas.

Bezdarbniekiem, kuri bezdarbnieka statusu ieguvuši  līdz  šā gada 31. martam, tiesības uz bezdarbnieka pabalstu tiek noteiktas, ja iemaksas bezdarba apdrošināšanai veiktas vai bija jāveic ne mazāk kā 9 mēnešus pēdējo 12 mēnešu periodā pirms bezdarbnieka statusa iegūšanas dienas.

Tas, ka no darba aiziesiet pēc pašas vēlēšanās, ietekmēs tikai bezdarbnieka pabalsta izmaksas sākumu. Ja ir tiesības uz bezdarbnieka pabalstu, tad šo pabalstu Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA) piešķir no dienas, kad bezdarbnieks iesniedzis iesniegumu VSAA par pabalsta piešķiršanu. Savukārt, ja darba attiecības ir izbeigtas uz paša darbinieka uzteikuma pamata, bezdarbnieka pabalstu piešķir no dienas, kad bezdarbnieks iesniedzis VSAA iesniegumu pabalsta piešķiršanai, bet ne ātrāk kā 2 mēnešus pēc bezdarbnieka statusa iegūšanas dienas.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas