viss arhīvs
skaidrojumi
likumi praksē
Likumdošana
Norises
viedokļi
Intervijas
Komentāri
LV portāls jautā
Atklātās vēstules, paziņojumi
Amatpersonu runas
e-konsultācijas
latvijas vēstnesis
 
tiesību akti
 
oficiālie paziņojumi
likumi.lv
jurista vārds
IZVĒRSTI
SEKO MUMS!
 
Preses relīzes
 
 
Skaidrojumi
 
 
Viedokļi
 
 
Tiesību akti
 
 
Likumi praksē
 
 
E-konsultācijas
 
 
Lapas karte
 
 
RSS
 
 
Kontakti
 
 

Par e-konsultācijām

LV portāls palīdz atrast atbildes uz šādiem jautājumiem: par valsts pakalpojumiem un tiesisko regulējumu Latvijā.

Noteikumi

Tēmu katalogs  

 
Nr. 11442
Tieslietas: Līgumi, dokumenti, Parādu piedziņa

Uztura līgums un uztura devēja parādsaistības
 
 
 Drukāt
 Nosūtīt
 Ziņot redaktoram
 Komentēt
Iesaka:   +0 -0
Jautā: Valdis | 17.02.2017

Labdien! Jautājums ir par uztura līgumu - kas notiks ar uztura ņēmēju un viņa tiesībām gadījumā, ja nekustamais īpašums, kuru ierakstīja uz uztura devēja vārda, tiks pārdots tiesu izpildītāja piespiedu izsolē (uztura devēja parādu dēļ). Kā pirmais apgrūtinājums zemesgrāmatā ierakstīts uztura līgums – ķīlas tiesība uztura vērtībā. Kā otrais apgrūtinājums – hipotēka par labu kreditoram (ierakstīts zemesgrāmatā vēlāk). Mēģināju atrast atbildi normatīvajos aktos, kā arī konsultējos pie tiesu izpildītajiem. Ir divi viedokļi: 1) īpašuma ieguvējs saņems īpašumu, bet pirkuma maksas daļa pēc izsoles izdevumu atskaitīšanas tiks izmaksāta uztura ņēmējam, pamatojoties uz ķīlas tiesību; 2) īpašuma ieguvējs pārņems uztura dēvēja saistības pilnā apjomā un turpinās pildīt līguma noteikumus. Kā notiks dzīvē? Kā būs ar uztura ņēmēja tiesībām dzīvot īpašumā, ja attiecīgs apgrūtinājums nav ierakstīts atsevišķi zemesgrāmatā, bet ir norādīts uztura līgumā? Lūdzu pamatot atbildi ar likuma pantiem. Paldies!

Atbilde sniegta: 21.03.2017.
Dāvis Volksons
zvērināts advokāts

Ņemot vērā faktu, ka īpašuma tiesības apgrūtinājums dzīvot dzīvoklī nav ierakstīts zemesgrāmatā, bet ir minēts tikai uztura līgumā, šī saistība ir atzīstama par saistību tiesību, nevis lietu tiesību, un tādējādi tā apgrūtina nekustamo īpašumu. Tādēļ pusēm vajadzētu vienoties par apgrūtinājuma ierakstīšanu zemesgrāmatā, lai šādas saistības esamību zinātu trešās personas un tas tām būtu saistošs.

Saskaņā ar Civilprocesa likuma 613. panta piekto daļu, apstiprinot izsoles aktu, tiks dzēsti apgrūtinājumi un parādi. No jautājumā iekļautās informācijas nav zināms, vai  ķīlas tiesībai ir noteikta vērtība un to faktiski ir iespējams aprēķināt, lai noteiktu ķīlas tiesības vērtību.  Tādēļ izpildes procesā būs apgrūtinoši noteikt uztura ņēmējam izmaksājamās summas daļu. Maz ticama ir iespēja, ka īpašuma ieguvējs uzņemsies uztura došanas pienākumu.E-konsultācijai ir informatīvs raksturs.
 
SAISTĪTIE RESURSI
PASTĀSTI CITIEM!
  Ieteikt:  +0
-0
Komentārā lūdzam izteikt Jūsu viedokli. Ja Jums ir neskaidrības par izskatīto tematu, jautājumiem izmantojiet sadaļu "E-konsultācijas".
Pievienot komentāru
 
E-konsultācijas (13274)

VISVAIRĀK LASĪTIE

TEMATISKĀS E-KONSULTĀCIJAS

REKLĀMA

NOZARU KATALOGS
ATVĒRT
Valsts pārvalde (188)Drošība (600)Ekonomika (1194)Finanses (1695)
 
Izglītība (449)Kultūra (68)Labklājība (4294)Pašvaldības (1270)
 
Politika (46)Satiksme (491)Tieslietas (4996)Veselība (361)
 
Vide (209)Eiropas Savienība (98)Ārlietas (5)
AIZVĒRT

SKAIDROJUMI. LIKUMI PRAKSĒ. DISKUSIJAS. ZINI SAVAS TIESĪBAS UN PIENĀKUMUS!

Ceļvedis valsts informācijā. Specializēts portāls dialogam starp sabiedrību un valsti.
ATSLĒGVĀRDI:
 • VISI
 • A
 • B
 • C
 • D
 • E
 • F
 • G
 • H
 • I
 • J
 • K
 • L
 • M
 • N
 • O
 • P
 • R
 • S
 • T
 • U
 • V
 • Z
noma uzteikums izsole mediācija diaspora Runā_valsts izglītības_saturs medijpratība Saeimas_lēmumi Ministru_kabineta_lēmumi administratīvās_tiesības adopcija advokāti akcīzes_nodoklis amatpersona apdrošināšana apsaimniekošana arodbiedrības arodslimības atestāti,_diplomi atkarības attaisnotie_izdevumi atvaļinājums autoceļi,_ielas autortiesības autosatiksme aviosatiksme ārpolitika ārsti ātrie_kredīti bankas bāriņtiesa bezdarbs bērna_kopšanas_atvaļinājums bērna_kopšanas_pabalsts bērnudārzs bērnu_tiesības bibliotēka budžets būvatļauja būvnormatīvi būvvalde ceļošana civiltiesības CVK dabas_resursu_nodoklis darba_aizsardzība darba_līgums darba_samaksa dāvinājuma_līgums demogrāfija demokrātija diplomātija dome dzīvesveids dzīvesvietas_deklarēšana eksāmeni energoefektivitāte ES_finansējums ES_tiesību_normas e-veselība ēnu_ekonomika gājēji iedzīvotāju_ienākuma_nodoklis ierēdņi iesācējuzņēmumi ieslodzījuma_vietas Igaunija inovācijas integrācija interešu_izglītība e-pakalpojumi investīcijas īres_tiesības kadastrs kapsētas kiberdrošība klimats KNAB komunālie_pakalpojumi konkurence kopīpašums korupcija Krievija krimināltiesības Latvijas_Vēstnesis lauksaimniecība lauksaimniecības_dzīvnieki lauksaimniecības_zeme laulība laulības_šķiršana Lietuva mantojuma_tiesības maznodrošinātā_statuss mājdzīvnieki mediji medikamenti mežsaimniecība migrācija mikrouzņēmumu_nodoklis mobilās_ierīces muita mūžizglītība NATO nekustamā_īpašuma_nodoklis nodarbinātība notāri NVO partnerattiecības pasts patenti,_preču_zīmes paternitāte pārtika piesārņojums pievienotās_vērtības_nodoklis pirkuma_līgums policija poliklīnika prasības_pieteikums profesionālā_izglītība prokurori publiskie_iepirkumi reģionu_attīstība tehnoloģijas sabiedriskais_transports Satversme savvaļas_dzīvnieki skolēnu_brīvdienas skolotāji slimība slimības_lapa slimnīca sociālais_nodoklis sods sports statistika svētki taksometri tarifi terorisms tiesāšanās_izdevumi tiesības_internetā tiesības_uz_privāto_dzīvi tiesneši tiesu_izpildītāji tirdzniecība tūrisms ugunsdrošība uzņēmumu_ienākuma_nodoklis vadītāja_apliecība vakcinācija valsts_juridiskā_palīdzība valsts_nodevas vecāku_pabalsts vecāku_tiesības velosatiksme veselības_apdrošināšana vēlēšanas vērtspapīri vēstniecības vēsture zemesgrāmata zemes_īpašums zinātne
 


Latvijas Republikas oficiālais izdevējs
© VSIA "Latvijas Vēstnesis"

INFOGRAFIKA

+

PAR PORTĀLU

Redakcija

Konsultatīvā padome

Lietošanas noteikumi

Autortiesības

Reklāma

KONTAKTI

Bruņinieku 41,

Rīgā, LV-1011

Tālr.: 673-106-75

E-pasts: portals@lv.lv

Relīzēm: pr@lv.lv

PAR LATVIJAS VĒSTNESI

Klientu centrs

(Oficiālo paziņojumu iesniegšana)

Grāmatu e-veikals

Oficiālā izdevēja kontakti

Rekvizīti