viss arhīvs
skaidrojumi
likumi praksē
Likumdošana
Norises
viedokļi
Intervijas
Komentāri
LV portāls jautā
Atklātās vēstules, paziņojumi
Amatpersonu runas
e-konsultācijas
latvijas vēstnesis
 
tiesību akti
 
oficiālie paziņojumi
likumi.lv
jurista vārds
IZVĒRSTI
SEKO MUMS!
 
Preses relīzes
 
 
Skaidrojumi
 
 
Viedokļi
 
 
Tiesību akti
 
 
Likumi praksē
 
 
E-konsultācijas
 
 
Lapas karte
 
 
RSS
 
 
Kontakti
 
 

Par e-konsultācijām

LV portāls palīdz atrast atbildes uz šādiem jautājumiem: par valsts pakalpojumiem un tiesisko regulējumu Latvijā.

Noteikumi

Tēmu katalogs  

 
Nr. 11285
Ekonomika: Patērētāju tiesības
Finanses: Kreditēšana

Par kredīta pirmstermiņa atmaksu (3)
 
 
 Drukāt
 Nosūtīt
 Ziņot redaktoram
 Komentēt
Iesaka:   +0 -1
Jautā: Inese | 01.02.2017

Labdien! Vēlējos noskaidrot, vai bankas drīkst iekasēt naudu, ja kredītņēmējs aizņēmumu, iepriekš saskaņojot ar banku, daļēji vēlas atmaksāt ātrāk. Bankas šo pakalpojumu nosaka pēc cenrāža. Piemēram, “Citadele bankai” šis pakalpojums katru reizi patlaban maksā 40 eiro. Neskaidrība radusies tāpēc, ka Ministru kabineta noteikumu Nr. 691 “Noteikumi par patērētāja kreditēšanu” 101. pants nosaka: “Kredīta devējam nav tiesību prasīt kompensāciju par kredīta saistību pildīšanu pirms noteiktā termiņa, izņemot šo noteikumu 102. un 107. punktā noteikto gadījumu.” Arī par to, ka bankas nedrīkst iekasēt naudu par kredīta apmaksu, norādīts PTAC mājaslapā: “Par to, ka plānojat kredītu atmaksāt ātrāk, jums ir rakstiski jāinformē kredīta devējs. Par to kredīta devējs nedrīkst prasīt kompensāciju.” (http://www.ptac.gov.lv/lv/content/atbild-ga-aiz-em-s) “Citadele bankas” darbiniece man paskaidroja, ka MK noteikumos norādīts tikai fiksētais maksājums, bet man ir ar mainīgo likmi. Turklāt MK noteikumi attiecoties tikai uz patēriņa kredītiem, nevis hipotekāro kredītu. Kā tad īsti ir? Vai bankas hipotekārā kredīta ar mainīgo (arī fiksēto) likmi gadījumā par daļēju pirmstermiņa atmaksu katru reizi var iekasēt naudu, saucot to par pakalpojumu, un piemērot to pēc cenrāža?

Atbilde sniegta: 06.02.2017.
Patērētāju tiesību aizsardzības centrs
Vineta Ore, Patērētāju informēšanas un komunikāciju daļas vecākā konsultante

1) Jebkurš strīds, kas rodas starp patērētāju un pārdevēju, risināms pārrunu ceļā, strīda pusēm cenšoties panākt vienošanos.

2) Ja strīdu starp patērētāju un pārdevēju nav iespējams atrisināt pārrunu ceļā (telefoniski), patērētājs iesniedz pārdevējam rakstveida iesniegumu, kurā norāda:

 • savu vārdu, uzvārdu, dzīvesvietas adresi un kontaktinformāciju;
 • iesnieguma iesniegšanas datumu;
 • strīda būtību, savu prasījumu un tā pamatojumu.

3) Iesniegumam pievieno darījumu apliecinošu dokumentu kopijas, kā arī citus iesniegumu pamatojošus dokumentus (ja iespējams).

Pārdevējs/pakalpojumu sniedzējs 15 darbdienu laikā no iesnieguma saņemšanas dienas sniedz patērētājam rakstveida atbildi uz iesniegumu un informē par iespējamo prasījuma izpildes veidu vai strīda risinājumu, ja minētajā laikposmā nav panākta vienošanās par patērētāja prasījuma izpildi vai alternatīvu prasījuma izpildes veidu.

Ja pārdevējs vai pakalpojuma sniedzējs uzskata, ka patērētāja prasījums nav pamatots, vai ir gatavs piedāvāt patērētājam citu strīda risinājumu, viņš rakstveidā par to informē. Pārdevējam vai pakalpojuma sniedzējam ir pienākums pamatot patērētāja prasījuma atteikumu.

Ja atbilde nav sniegta vai patērētājs nepiekrīt pārdevēja sniegtajai atbildei, patērētājam ir tiesības vērsties PTAC ar iesniegumu (http://www.ptac.gov.lv/content/iesniegt-s-dz-bu). 

Rakstisku iesniegumu (tam pievienojot dokumentu kopijas) PTAC var iesniegt:

1) personīgi Brīvības ielā 55, Rīgā, 222. kab., katru darbdienu no 08.30 līdz 17.00, pārtraukums no 12.30 līdz 13.00;

2) nosūtīt pa pastu vēstules veidā – Brīvības iela 55, Rīga, LV-1010;

3) savukārt, ja ir drošs elektroniskais paraksts, kas satur laika zīmogu, pa e-pastu ptac@ptac.gov.lv vai arī izmantot portāla www.latvija.lv e-pakalpojumus.

PTAC līdz šim nav saņemtas sūdzības par šādu gadījumu.

Bieži pēc oficiālas atbildes saņemšanas no pakalpojuma sniedzēja domstarpības tiek atrisinātas. Ja nē, tad PTAC no savas puses jau ar lietiskajiem pierādījumiem vēršas pēc skaidrojuma pie iestādes.E-konsultācijai ir informatīvs raksturs.
 
PASTĀSTI CITIEM!
  Ieteikt:  +0
-1
Komentārā lūdzam izteikt Jūsu viedokli. Ja Jums ir neskaidrības par izskatīto tematu, jautājumiem izmantojiet sadaļu "E-konsultācijas".
 
 
drošības attēls
Pievienot
 
Pievienot komentāru / Lasīt komentārus (3)
 
 
VECĀKIE    JAUNĀKIE
 
1 Kopā: 3
 

Vārds
Iesaka:  +1  -0

Nevar iekasēt. Ja tu atmaksā visu summu uzreiz, tad viņi var prasīt par pēdējo mēnesi procentus. Jocīgi, ka PTAC par to nepasaka skaidri un gaiši, bet liek katram rakstīt. Tā ir standarta situācija un attiecas arī uz hipotekārajiem kredītiem, nevis tikai patēriņa vai ātrajiem kredītiem, palasi http://kredit.lv tur vajadzētu būt visām atbildēm. Bet juridiski saistošu atbildi, protams, jāprasa PTAC.

06.02.2017 18:53:42

laukupuke
Iesaka:  +1  -0

Kad es vēlējos pirms termiņa veikt hipotekārā aizdevuma atmaksu, tā pati Citadele paskaidroja, ka komisijas maksu nepiemēro, ja sedz visu summu uzreiz, tad tikai % par pēdējo mēmesi, kurus arī rēķina proporcionāli mēneša dienu skaitam. Ja vēlas pirmstermiņa atmaksāt daļu aizdevuma, tad gan katru reizi komisijas maksa paredzēta. it kā tāpēc, ka tad kredītkomisijai atkal jāpārskata līgums, jāsastādā jauns grafiks, jāizvērtē kred\itspēja utt..

07.02.2017 16:33:15

cita banka
Iesaka:  +1  -1

Bet vispār jau ir runa par MK noteikumu neievērošanu,ko atļaujas Citadele. Swedbank,piemēram,nekādu komisiju nepiemēro,arī pārrēķinot grafiku. Kur skatās FKTK,kāpēc nereaģē?

08.02.2017 00:15:09

 
1 Kopā: 3
 
E-konsultācijas (13274)

VISVAIRĀK LASĪTIE

REKLĀMA

NOZARU KATALOGS
ATVĒRT
Valsts pārvalde (188)Drošība (600)Ekonomika (1194)Finanses (1695)
 
Izglītība (449)Kultūra (68)Labklājība (4294)Pašvaldības (1270)
 
Politika (46)Satiksme (491)Tieslietas (4996)Veselība (361)
 
Vide (209)Eiropas Savienība (98)Ārlietas (5)
AIZVĒRT

SKAIDROJUMI. LIKUMI PRAKSĒ. DISKUSIJAS. ZINI SAVAS TIESĪBAS UN PIENĀKUMUS!

Ceļvedis valsts informācijā. Specializēts portāls dialogam starp sabiedrību un valsti.
ATSLĒGVĀRDI:
 • VISI
 • A
 • B
 • C
 • D
 • E
 • F
 • G
 • H
 • I
 • J
 • K
 • L
 • M
 • N
 • O
 • P
 • R
 • S
 • T
 • U
 • V
 • Z
noma uzteikums izsole mediācija diaspora Runā_valsts izglītības_saturs medijpratība Saeimas_lēmumi Ministru_kabineta_lēmumi administratīvās_tiesības adopcija advokāti akcīzes_nodoklis amatpersona apdrošināšana apsaimniekošana arodbiedrības arodslimības atestāti,_diplomi atkarības attaisnotie_izdevumi atvaļinājums autoceļi,_ielas autortiesības autosatiksme aviosatiksme ārpolitika ārsti ātrie_kredīti bankas bāriņtiesa bezdarbs bērna_kopšanas_atvaļinājums bērna_kopšanas_pabalsts bērnudārzs bērnu_tiesības bibliotēka budžets būvatļauja būvnormatīvi būvvalde ceļošana civiltiesības CVK dabas_resursu_nodoklis darba_aizsardzība darba_līgums darba_samaksa dāvinājuma_līgums demogrāfija demokrātija diplomātija dome dzīvesveids dzīvesvietas_deklarēšana eksāmeni energoefektivitāte ES_finansējums ES_tiesību_normas e-veselība ēnu_ekonomika gājēji iedzīvotāju_ienākuma_nodoklis ierēdņi iesācējuzņēmumi ieslodzījuma_vietas Igaunija inovācijas integrācija interešu_izglītība e-pakalpojumi investīcijas īres_tiesības kadastrs kapsētas kiberdrošība klimats KNAB komunālie_pakalpojumi konkurence kopīpašums korupcija Krievija krimināltiesības Latvijas_Vēstnesis lauksaimniecība lauksaimniecības_dzīvnieki lauksaimniecības_zeme laulība laulības_šķiršana Lietuva mantojuma_tiesības maznodrošinātā_statuss mājdzīvnieki mediji medikamenti mežsaimniecība migrācija mikrouzņēmumu_nodoklis mobilās_ierīces muita mūžizglītība NATO nekustamā_īpašuma_nodoklis nodarbinātība notāri NVO partnerattiecības pasts patenti,_preču_zīmes paternitāte pārtika piesārņojums pievienotās_vērtības_nodoklis pirkuma_līgums policija poliklīnika prasības_pieteikums profesionālā_izglītība prokurori publiskie_iepirkumi reģionu_attīstība tehnoloģijas sabiedriskais_transports Satversme savvaļas_dzīvnieki skolēnu_brīvdienas skolotāji slimība slimības_lapa slimnīca sociālais_nodoklis sods sports statistika svētki taksometri tarifi terorisms tiesāšanās_izdevumi tiesības_internetā tiesības_uz_privāto_dzīvi tiesneši tiesu_izpildītāji tirdzniecība tūrisms ugunsdrošība uzņēmumu_ienākuma_nodoklis vadītāja_apliecība vakcinācija valsts_juridiskā_palīdzība valsts_nodevas vecāku_pabalsts vecāku_tiesības velosatiksme veselības_apdrošināšana vēlēšanas vērtspapīri vēstniecības vēsture zemesgrāmata zemes_īpašums zinātne
 


Latvijas Republikas oficiālais izdevējs
© VSIA "Latvijas Vēstnesis"

INFOGRAFIKA

+

PAR PORTĀLU

Redakcija

Konsultatīvā padome

Lietošanas noteikumi

Autortiesības

Reklāma

KONTAKTI

Bruņinieku 41,

Rīgā, LV-1011

Tālr.: 673-106-75

E-pasts: portals@lv.lv

Relīzēm: pr@lv.lv

PAR LATVIJAS VĒSTNESI

Klientu centrs

(Oficiālo paziņojumu iesniegšana)

Grāmatu e-veikals

Oficiālā izdevēja kontakti

Rekvizīti