viss arhīvs
skaidrojumi
likumi praksē
Likumdošana
Norises
viedokļi
Intervijas
Komentāri
LV portāls jautā
Atklātās vēstules, paziņojumi
Amatpersonu runas
e-konsultācijas
latvijas vēstnesis
 
tiesību akti
 
oficiālie paziņojumi
likumi.lv
jurista vārds
IZVĒRSTI
SEKO MUMS!
 
Preses relīzes
 
 
Skaidrojumi
 
 
Viedokļi
 
 
Tiesību akti
 
 
Likumi praksē
 
 
E-konsultācijas
 
 
Lapas karte
 
 
RSS
 
 
Kontakti
 
 

Par e-konsultācijām

LV portāls palīdz atrast atbildes uz šādiem jautājumiem: par valsts pakalpojumiem un tiesisko regulējumu Latvijā.

Noteikumi

Tēmu katalogs  

 
Nr. 11106
Satiksme
Izglītība

Transportlīdzeklī nedrīkst pārvadāt lielāku pasažieru skaitu, kā paredzēts
 
 
 Drukāt
 Nosūtīt
 Ziņot redaktoram
 Komentēt
Iesaka:   +0 -0
Jautā: Anda | 05.01.2017

Satrauc jautājums par skolēnu pārvadājumu drošību Kuldīgas novada Snēpeles pašvaldības autobusā, kur skolēni jau ilgu laiku tiek pārvadāti lielākā skaitā, nekā ir sēdvietu, saspiežoties solos pa 2-3, nepiesprādzējoties (kaut autobuss ir aprīkots ar drošības jostām). Pašvaldības pārstāves norāda, ka neko nevarot darīt, lielāks autobuss nav un nebūs, un ka citos autobusos arī bērni tiekot šādi pārvadāti... Jautājums ir, vai šādi netiek pārkāpti CSN un bērnu tiesības? Kur meklēt risinājumu?

Atbilde sniegta: 13.02.2017.
Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija
Mairita Spulle, galvenā inspektore
Valsts policija
Simona Grāvīte, Sabiedrisko attiecību nodaļas vecākā speciāliste

Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas galvenā inspektore Mairita Spulle aprakstīto situāciju komentē šādi: “Saskaņā ar Izglītības likuma 17. panta trešās daļas 14. punktā noteikto pašvaldība nodrošina transportu izglītojamo nokļūšanai izglītības iestādē un atpakaļ dzīvesvietā, ja nav iespējams izmantot sabiedrisko transportu.

Likuma “Par pašvaldībām” 15. panta 23. punktā noteikts, ka viena no pašvaldības funkcijām ir īstenot bērnu tiesību aizsardzību attiecīgajā administratīvajā teritorijā.

Ceļu satiksmes noteikumu 23. punktā noteikts, ka pasažieriem, kuru sēdvietas aprīkotas ar drošības jostām, braukšanas laikā jābūt piesprādzētiem. Minēto noteikumu 25.4. apakšpunktā noteikts, ka transportlīdzekļa vadītājam ir pienākums, braucot ar mehānisko transportlīdzekli, kura konstrukcijā paredzētas drošības jostas, būt piesprādzētam un nevest pasažierus, kuri nav piesprādzējušies (tas attiecas uz visiem pasažieriem, kuru sēdvietas aprīkotas ar drošības jostām).

Savukārt Ceļu satiksmes noteikumu 183. punktā noteikts, ka transportlīdzeklī nedrīkst pārvadāt lielāku pasažieru skaitu, kā norādīts transportlīdzekļa reģistrācijas dokumentā vai norādījis (paredzējis) transportlīdzekļa izgatavotājs. Pasažieri jāpārvadā tā, lai tie netraucētu transportlīdzekļa vadītāju un neierobežotu viņam redzamību. Pasažierus vieglajos automobiļos un kravas automobiļos atļauts pārvadāt tikai šim nolūkam paredzētajās sēdvietās, bet autobusos – arī šim nolūkam paredzētajās stāvvietās.

Saskaņā ar Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa (turpmāk tekstā – LAPK) 149.4 panta otrajā daļā noteikto par nepiesprādzēšanos ar drošības jostu vai aizsprādzētas aizsargķiveres nelietošanu, kā arī tāda pasažiera vešanu, kurš nav piesprādzējies vai kuram galvā nav aizsprādzētas aizsargķiveres, izsaka brīdinājumu vai uzliek naudas sodu transportlīdzekļa vadītājam trīsdesmit eiro apmērā. Saskaņā ar LAPK 149.32 panta pirmajā daļā noteikto par lielāka pasažieru skaita pārvadāšanu, nekā to norādījis transportlīdzekļa izgatavotājs, uzliek naudas sodu transportlīdzekļa vadītājam četrdesmit eiro apmērā. Savukārt saskaņā ar LAPK 214.panta pirmajā daļā noteikto Valsts policija izskata minētos administratīvos pārkāpumus.

Līdz ar to secināms, ka transportlīdzekļa vadītājs ir atbildīgs par atbilstošu pasažieru skaitu autobusā un to, lai pasažieri būtu piesprādzējušies. Savukārt gadījumos, kad transportlīdzekļa vadītājs pārkāpj ceļu satiksmes noteikumus, aicinām vērsties Valsts policijā.

Papildus informējam, ka VBTAI lūgs Kuldīgas novada Snēpeles pagasta pārvaldi sniegt skaidrojumu par drošības pasākumu ievērošanu, pārvadājot skolēnus, kā arī vērsīs uzmanību uz Ceļu satiksmes noteikumos noteikto.”

Savukārt Valsts policijas Sabiedrisko attiecību nodaļas vecākā speciāliste Simona Grāvīte norāda: “Policija nosoda šādu rīcību, tā ir nepieņemama. Par bērnu drošību atbildību uzņemas autobusa vadītājs, kuram ir pienākums pārliecināties, vai autobusa pasažieri izmanto drošības jostas, proti, ir piesprādzējušies. Ja sēdekļi ir aprīkoti ar drošības jostām, tad tās būtu jālieto. Tāpat, pārvadājot vairāk bērnu, nekā pieļauj autobusa sēdvietas, tiek apzināti riskēts ar bērnu drošību. Par šādu pārkāpumu būtu pamats autobusa vadītāju arī saukt pie administratīvās atbildības.”E-konsultācijai ir informatīvs raksturs.
 
SAISTĪTIE RESURSI
PASTĀSTI CITIEM!
  Ieteikt:  +0
-0
Komentārā lūdzam izteikt Jūsu viedokli. Ja Jums ir neskaidrības par izskatīto tematu, jautājumiem izmantojiet sadaļu "E-konsultācijas".
Pievienot komentāru
 
  JAUNĀKĀS ATBILDES  (12731)

E-konsultācijas (12842)

VISVAIRĀK LASĪTIE

TEMATISKĀS E-KONSULTĀCIJAS

REKLĀMA

NOZARU KATALOGS
ATVĒRT
Valsts pārvalde (178)Drošība (578)Ekonomika (1171)Finanses (1615)
 
Izglītība (438)Kultūra (64)Labklājība (4162)Pašvaldības (1184)
 
Politika (46)Satiksme (482)Tieslietas (4821)Veselība (348)
 
Vide (206)Eiropas Savienība (97)Ārlietas (5)
AIZVĒRT

SKAIDROJUMI. LIKUMI PRAKSĒ. DISKUSIJAS. ZINI SAVAS TIESĪBAS UN PIENĀKUMUS!

Ceļvedis valsts informācijā. Specializēts portāls dialogam starp sabiedrību un valsti.
ATSLĒGVĀRDI:
 • VISI
 • A
 • B
 • C
 • D
 • E
 • F
 • G
 • H
 • I
 • J
 • K
 • L
 • M
 • N
 • O
 • P
 • R
 • S
 • T
 • U
 • V
 • Z
noma uzteikums izsole diaspora mediācija izglītības_saturs Saeimas_lēmumi Ministru_kabineta_lēmumi administratīvās_tiesības adopcija advokāti akcīzes_nodoklis amatpersona apdrošināšana apsaimniekošana arodbiedrības arodslimības atestāti,_diplomi atkarības attaisnotie_izdevumi atvaļinājums autoceļi,_ielas autortiesības autosatiksme aviosatiksme ārpolitika ārsti ātrie_kredīti bankas bāriņtiesa bezdarbs bērna_kopšanas_atvaļinājums bērna_kopšanas_pabalsts bērnudārzs bērnu_tiesības bibliotēka budžets būvatļauja būvnormatīvi būvvalde ceļošana civiltiesības CVK dabas_resursu_nodoklis darba_aizsardzība darba_līgums darba_samaksa dāvinājuma_līgums demogrāfija demokrātija diplomātija dome dzīvesveids dzīvesvietas_deklarēšana eksāmeni energoefektivitāte ES_finansējums ES_tiesību_normas e-veselība ēnu_ekonomika gājēji iedzīvotāju_ienākuma_nodoklis ierēdņi iesācējuzņēmumi ieslodzījuma_vietas Igaunija inovācijas integrācija interneta_pakalpojumi investīcijas īres_tiesības kadastrs kapsētas kiberdrošība klimats KNAB komunālie_pakalpojumi konkurence kopīpašums korupcija Krievija krimināltiesības Latvijas_Vēstnesis lauksaimniecība lauksaimniecības_dzīvnieki lauksaimniecības_zeme laulība laulības_šķiršana Lietuva mantojuma_tiesības maznodrošinātā_statuss mājdzīvnieki mediji medikamenti mežsaimniecība migrācija mikrouzņēmumu_nodoklis mobilās_ierīces muita mūžizglītība NATO nekustamā_īpašuma_nodoklis nodarbinātība notāri NVO partnerattiecības pasts patenti,_preču_zīmes paternitāte pārtika piesārņojums pievienotās_vērtības_nodoklis pirkuma_līgums policija poliklīnika politika prasības_pieteikums profesionālā_izglītība prokurori publiskie_iepirkumi reģionu_attīstība SAB sabiedriskais_transports Satversme savvaļas_dzīvnieki skolēnu_brīvdienas skolotāji slimība slimības_lapa slimnīca sociālais_nodoklis sods sports statistika svētki taksometri tarifi terorisms tiesāšanās_izdevumi tiesības_internetā tiesības_uz_privāto_dzīvi tiesneši tiesu_izpildītāji tirdzniecība tūrisms ugunsdrošība uzņēmumu_ienākuma_nodoklis vadītāja_apliecība vakcinācija valsts_juridiskā_palīdzība valsts_nodevas vecāku_pabalsts vecāku_tiesības velosatiksme veselības_apdrošināšana vēlēšanas vērtspapīri vēstniecības vēsture zemesgrāmata zemes_īpašums zinātne
 


Latvijas Republikas oficiālais izdevējs
© VSIA "Latvijas Vēstnesis"

INFOGRAFIKA

+

PAR PORTĀLU

Redakcija

Konsultatīvā padome

Lietošanas noteikumi

Autortiesības

Reklāma

KONTAKTI

Bruņinieku 41,

Rīgā, LV-1011

Tālr.: 673-106-75

E-pasts: portals@lv.lv

Relīzēm: pr@lv.lv

PAR LATVIJAS VĒSTNESI

Klientu centrs

(Oficiālo paziņojumu iesniegšana)

Grāmatu e-veikals

Oficiālā izdevēja kontakti

Rekvizīti