E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 11081
Lasīšanai: 2 minūtes

Uzvārda maiņu var pieteikt arī, atrodoties ārvalstī

Publicēts pirms 7 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
02. janvārī, 2017
Lauris

Man ir 32 gadi, dzīvoju Anglijā, vēlos nomainīt savu uzvārdu uz sava tēva uzvārdu, kaut gan manai mātei nav īpaša kontakta ar viņu, arī man. Vai tas ir iespējams? Vai vajag tēva piekrišanu? Vai es to varu izdarīt, neatrodoties LV? Kā man rīkoties? Man ir dēls, kuram 8 gadi, viņš manā tagadējā uzvārdā. Kas nepieciešams viņam, lai nomainītu uzvārdu?

A
atbild:
04. janvārī, 2017
Elīna Gulbe
LV portāls
Tieslietu ministrija
Līga Krūmiņa, Dzimtsarakstu departamenta Dzimtsarakstu nodaļas juriskonsulte

Vārda, uzvārda un tautības ieraksta maiņas likuma 4. pants nosaka, ka personai, kura vēlas mainīt savu uzvārdu, jāiesniedz dzimtsarakstu nodaļā attiecīgs rakstveida iesniegums, kurā norādīts uzvārda ieraksta maiņas iemesls (Jūsu gadījumā - vēlme iegūt savu dzimtas uzvārdu tiešā augšupējā līnijā). Ja atrodaties ārvalstī, iesniegumu var iesniegt arī Latvijas Republikas diplomātiskajā vai konsulārajā pārstāvniecībā pārsūtīšanai Tieslietu ministrijas Dzimtsarakstu departamentam.

Tieslietu ministrijas Dzimtsarakstu departamenta pārstāve uz līdzīgu jautājumu iepriekš norādījusi: “Ja kāds no vecākiem maina uzvārdu saskaņā ar Vārda, uzvārda un tautības ieraksta likumā paredzēto kārtību, arī bērnam, kuram ir tā vecāka uzvārds, kurš maina līdzšinējo uzvārdu, ir iespēja mainīt uzvārdu uz to, uz kuru maina vecāks.

Šādā gadījumā uzvārds tiek mainīts viena iesnieguma ietvaros un par to tiek pieņemts viens uzvārda maiņas lēmums. Tādējādi tiek ievērots Civillikuma 151. pantā paredzētais princips bērnam būt vienādā uzvārdā ar kādu no vecākiem. Iesniedzot iesniegumu par uzvārda maiņu, papildus pievienojams abu vecāku iesniegums, kas apliecina vienošanos par bērna uzvārda maiņu.”

Plašāk par uzvārda maiņu bērnam var lasīt LV portāla publikācijās „Vārda un uzvārda maiņa bērnam” un „Uzvārda maiņa bērnam, ja viens no vecākiem nepiekrīt”.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas