E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 10850
Lasīšanai: 3 minūtes

Jāslēdz dāvinājuma līgums

Publicēts pirms 7 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
25. novembrī, 2016
Māris

Dzīvoklis ir privatizēts uz mātes vārda, es dzīvoju kopā ar māti un esmu tur deklarēts, mans tēvs ir miris, es esmu vienīgais bērns saviem vecākiem. Māte ir pensionāre un otrās grupas invalīde. Kāda ir kārtība, lai dzīvokli pārformētu manā īpašumā? Pie kā mums ir jāgriežas un kādas formalitātes pēc kārtas jākārto? Un kādas tam būs izmaksas?

A
atbild:
01. decembrī, 2016
Laura Studente
LV portālam

Ja Jūsu māte vēlas Jums dāvināt nekustamo īpašumu, tad ir jānoslēdz dāvinājuma līgums. Dāvinājuma līgumā var ietvert vairākus uzlikumus, piemēram, dāvinātāja tiesības līdz mūža beigām dzīvot nekustamajā īpašumā vai arī - aizliegumu bez dāvinātāja rakstiskas piekrišanas nekustamo īpašumu atsavināt, dāvināt, ieķīlāt un apgrūtināt ar lietu tiesībām. Ja nekustamais īpašums ir arī dāvinātāja faktiskā dzīvesvieta, tad iepriekš minētos uzlikumus labāk ir ietvert.

Jāatceras, ka dāvinājums ir brīvprātīga dāvinātāja griba un to var veikt tikai rīcībspējīga persona.

Dāvinājuma līgumu var sastādīt gan mājas apstākļos, gan vēršoties pie notāra. Notārs līgumu var sagatavot trīs veidos:

  1. kā privātu līgumu,
  2. kā privātu līgumu, uz kura apliecināti līdzēju paraksta īstumi (notārs apliecinās, ka tieši tā persona, kura bija pie notāra, parakstīja līgumu);
  3. līgumu apliecinot notariālā akta kārtībā (notārs pārbaudīt ne tikai personu identitāti, bet arī noskaidros pušu gribu, izskaidros visus līguma noteikumus, pārbaudīs personu rīcībspēju un pārstāvības tiesības).

Lai zemesgrāmatā varētu nostiprināt apdāvinātās personas īpašumtiesības uz nekustamo īpašumu, pie notāra abām pusēm ir jāparaksta nostiprinājuma lūgums jaunas tiesības nostiprināšanai.

Samaksa notāram noteikta MK noteikumos Nr. 737 "Noteikumi par zvērinātu notāru atlīdzības taksēm un to noteikšanas kārtību". Nekustamā īpašuma dāvinājuma līguma gadījumā atlīdzība ir atkarīga no nekustamā īpašuma novērtējuma.

Saskaņā ar MK noteikumiem Nr.1250 "Noteikumi par valsts nodevu par īpašuma tiesību un ķīlas tiesību nostiprināšanu zemesgrāmatā" valsts nodevu par īpašuma tiesību nostiprināšanu zemesgrāmatā bērniem, laulātajiem, vecākiem, brāļiem, māsām, pusbrāļiem, pusmāsām, mazbērniem, mazmazbērniem un vecvecākiem nosaka 0,5% apmērā no nekustamā īpašuma vērtības.

Zemesgrāmatā būs jāsamaksā arī kancelejas nodeva 21,34 eiro apmērā.

Mājaslapā latvijasnotars.lv ir norādīts visu Latvijas notāru saraksts, prakses vietu adreses, kontakttālruņi.

Dodoties pie notāra, Jums līdzi ir jāņem personu apliecinoši dokumenti abiem līgumslēdzējiem, nekustamā īpašuma zemesgrāmatu apliecība.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas