E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 10105
Lasīšanai: 5 minūtes
TĒMA: Tieslietas

Par paternitātes apstrīdēšanu

Publicēts pirms 7 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
09. augustā, 2016
Sanita

Labdien. Kā tikt galā ar situāciju, ja bērnam, kurš ir piedzimis no cita vīrieša, ir iedots bijušā dzīves biedra uzvārds, tas tāpēc, ka, pirms pieteicās bērns, bijām pašķīrušies un man bija citas dzimumattiecības, bet tad, kad sagājām atkal kopā, uzzināju, ka esmu stāvoklī. Pieņēmu, ka tas ir mana tā brīža dzīves biedra bērns un viņam netiku līdz nesenajam brīdim teikusi par varbūtību, ka bērns varētu nebūt viņa. Bērnam tagad ir 3 gadi un nesen veicu DNS testu, kurš pierāda, ka mans bijušais dzīves biedrs nav bioloģiskais bērna tēvs. Kā man rīkoties, ja vēlos anulēt ziņas par bijušo dzīves draugu kā bērna tēvu un mainīt bērna uzvārdu uz bioloģiskā tēva uzvārdu? Un vai tas ir iespējams?

A
atbild:
12. augustā, 2016
Edīte Brikmane
LV portāls

No jautājuma nav skaidrs, vai Jūsu bijušais dzīvesbiedrs ierakstīts dzimšanas apliecībā pēc paternitātes pieņēmuma vai paternitāte atzīta, mātei un tēvam personiski iesniedzot iesniegumu dzimtsarakstu nodaļā. Katrā gadījumā paternitātes apstrīdēšanas procedūra ir nedaudz atšķirīga.

Civillikuma 146. pants noteic, ka par tēvu bērnam, kurš piedzimis sievietei laulības laikā vai ne vēlāk kā 306. dienā pēc tam, kad laulība izbeigusies ar vīra nāvi, laulības šķiršanu vai laulības atzīšanu par neesošu, uzskatāms bērna mātes vīrs (paternitātes pieņēmums).

Civillikuma 148. pants paredz, ka paternitātes pieņēmumu var apstrīdēt tiesā. Paternitātes pieņēmumu bērna mātes vīrs var apstrīdēt divu gadu laikā no dienas, kad viņš uzzināja, ka nav bērna bioloģiskais tēvs. Tādas pašas tiesības apstrīdēt paternitātes pieņēmumu ir bērna mātei. Gadījumā ja bērna māte un bērna mātes vīrs dzīvo šķirti vismaz 306 dienas pirms bērna piedzimšanas, divu gadu laikā no bērna piedzimšanas paternitātes pieņēmumu ir tiesības apstrīdēt personai, kas uzskata sevi par bērna bioloģisko tēvu.

Savukārt, ja bērna māte nav stājusies laulībā un bērna izcelšanās no tēva konstatēta atbilstoši Civillikuma 155. panta noteikumiem, proti, paternitāte atzīta, bērna tēvam un mātei personiski iesniedzot kopīgu iesniegumu dzimtsarakstu nodaļā, paternitātes atzīšanu tiesa var atzīt par neesošu tikai tad, ja persona, kas bērnu atzinusi par savu, nevar būt viņa bioloģiskais tēvs un bērnu atzinusi par savu maldības, viltus vai spaidu rezultātā.

Atbilstoši Civillikuma 156. pantam apstrīdēt paternitātes atzīšanu var persona, kas paternitāti atzinusi vai bērna māte divu gadu laikā, skaitot no dienas, kad viņi uzzināja par apstākļiem, kas izslēdz paternitāti. Šajā gadījumā divu gadu termiņu varētu sākt skaitīt no dienas, kad tika uzzināti DNS testa rezultāti. Pēc divu gadu termiņa izbeigšanās paternitāti apstrīdēt nav iespējams, tāpēc kavēties nedrīkst.

Kad tiesa pieņem lēmumu par paternitātes pieņēmuma vai atzītas paternitātes atcelšanu, tiesas spriedums tiek nosūtīts uz dzimtsarakstu nodaļu, kurā reģistrēta bērna dzimšana, un ieraksts par tēvu tiek anulēts. Bērna uzvārdu maina uz tā vecāka uzvārdu, kurš īsteno aizgādības tiesības. 

Pēc paternitātes apstrīdēšanas dzimšanas apliecībā ir iespējams ierakstīt īstā tēva vārdu. Ja bērna bioloģiskais tēvs atsakās paternitāti atzīt brīvprātīgi, Jūs varat sniegt tiesā jaunu prasības pieteikumu noteikt paternitāti tiesas ceļā.

Paternitāti var noteikt neatkarīgi no tā, kad dzimis bērns un reģistrēta viņa dzimšana. Prasības pieteikumam jāpievieno pierādījumi, kas apliecina, ka konkrētā persona ir bērna bioloģiskais tēvs, piemēram, vēstules, citu cilvēku liecības, fotogrāfijas. Ļoti iespējams, ka būs nepieciešams veikt DNS testu.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas