viss arhīvs
skaidrojumi
likumi praksē
Likumdošana
Norises
viedokļi
Intervijas
Komentāri
LV portāls jautā
Atklātās vēstules, paziņojumi
Amatpersonu runas
e-konsultācijas
latvijas vēstnesis
 
tiesību akti
 
oficiālie paziņojumi
likumi.lv
jurista vārds
IZVĒRSTI
SEKO MUMS!
 
Preses relīzes
 
 
Skaidrojumi
 
 
Viedokļi
 
 
Tiesību akti
 
 
Likumi praksē
 
 
E-konsultācijas
 
 
Lapas karte
 
 
RSS
 
 
Kontakti
 
 
 
 

Zibo meklē draugus visās Latvijas skolās un ģimenēs


Inese Matisāne
24.04.2009

Palielināt | Samazināt
 
Ieteikt:   +1
-0

Saistītie resursi


 Drukāt
 Nosūtīt
 Ziņot redaktoram
 Komentēt
Iesaka:   +1 -0

Skolu Drošības nedēļas laikā no 20. aprīļa līdz 24. aprīlim dzīvespriecīgais elektrības zibsnītis Zibo meklē jaunus draugus visās Latvijas skolās. Ar Zibo palīdzību koncerns „Latvenergo” informē jaunāko klašu skolēnus un viņu vecākus par būtiskākajiem elektrodrošības pasākumiem, kas jāievēro ikdienā. Projekts tapis sadarbībā ar Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) Izglītības un satura eksaminācijas centru (ISEC).

Katra desmitā ģimene nepievērš uzmanību elektrodrošības jautājumiem

Akciju sabiedrības „Latvenergo” martā veiktais pētījums, kura laikā aptaujātas gandrīz 200 ģimenes, apliecina: aptuveni puse vecāku uzskata, ka viņu bērni nav labi informēti par elektrodrošības jautājumiem. Vecāki cenšas ar bērniem runāt par to, kā droši lietot elektroierīces un kā sevi pasargāt no nelaimes, tomēr, pēc vecāku domām, sarunas lielākoties ir vispārīgas, neiedziļinoties konkrētu bīstamu situāciju skaidrojumā. Arī pašu vecāku informētība par elektrodrošībai veltītiem materiāliem ir vāja.

Pētījumā secināts, ka bērnu izglītošanu par elektrodrošības jautājumiem gandrīz 80% gadījumu uzņemas paši vecāki, tomēr bieži viņi paļaujas arī uz mācību iestādēm.

Avots: „Latvenergo”

Vispiemērotākais brīdis, kad ar bērniem runāt par elektrodrošību, ir 1. un 2. klasē, kad bērnu interese par šiem jautājumiem ir vislielākā. Vecāki norāda, ka par informācijas avotiem labprāt izmantotu filmas un TV raidījumus, kā arī informatīvos bukletus. Vecāki atzinīgi vērtē „Latvenergo” ideju par galda spēlēm.

 

Par IZM un „Latvenergo” sadarbību

Koncernam „Latvenergo” patiešām ir nozīmīga pieredze sociālo projektu īstenošanā: izveidotas muzikālās pasakas bērniem par elektrodrošību CD formātā „Klausi Elektrību!”, datorspēles „Elektra”, „Mags un Niks”, kā arī grāmata „Zini elektrību!”. Projekts „No elektrības nebaidies – iemācies un draudzējies!”, kas ietver mājaslapas www.zibo.lv izveidi, uzņēmumam izmaksājis aptuveni 15 tūkstošus latu.

Sistemātisku sadarbību starp IZM un AS „Latvenergo” bērnu un jauniešu elektrodrošības jautājumos paredz 2008. gada 3. aprīlī noslēgtais līgums, bet, lai mazinātu elektrotraumu skaitu nepilngadīgo vidū, kā arī veicinātu jauniešus izvēlēties ar elektroenerģētiku saistītas profesijas un savu karjeru tālāk veidotu „Latvenergo”, IZM ISEC un AS „Latvenergo” sadarbojas jau kopš 2003. gada – stāsta Agrita Groza, ISEC vadītāja. Sadarbība paredz divreiz gadā – pavasarī un rudenī – organizēt Drošības nedēļu skolēniem. IZM ir atvērta uzņēmēju priekšlikumiem saistībā ar izglītības satura pilnveidi, lai sekmētu izglītības atbilstību darba tirgus un valsts attīstības vajadzībām.

"„Latvenergo” bērnu un jauniešu elektrodrošības jomā strādā jau 10 gadus un šo izglītošanas darbu uzskata par vienu no savām prioritātēm."

Kārlis Miķelsons, AS ”Latvenergo” valdes priekšsēdētājs, norāda, ka uzņēmums bērnu un jauniešu elektrodrošības jomā strādā jau 10 gadus, un šo izglītošanas darbu uzskata par vienu no savām prioritātēm: „Priecājos, ka mūsu līdz šim realizētās kampaņas ir sniegušas labus rezultātus – bērni un jaunieši kļūst aizvien labāk informēti.” Uzsverot elektrības nozīmi cilvēku dzīvē, viņš atgādina, ka primārais ir drošība un par to ikreiz jāatceras, ikdienā saskaroties ar elektrību. Vienlaikus, pieaugot tehnoloģiju lomai ikdienā, „Latvenergo” elektrodrošībā jātiek galā ar jauniem izaicinājumiem, uzsver K. Miķelsons.

Katastrofu medicīnas centra Mācību un kvalifikācijas daļas galvenais speciālists pirmās palīdzības jautājumos Haralds Lučkovskis secina, ka elektrotraumu skaits pēdējo desmit gadu laikā Latvijā ir ievērojami mazinājies. Uzskatu, ka tas ir „Latvenergo” nopelns – nopietni padomāts par drošiem elektrosadales skapjiem, kuros bērni nevar iekļūt, un veikts arī visaptverošs informatīvs darbs. Statistika liecina, ka bērnu vidū 44% elektrotraumu tiek gūtas mājās, 15% – dabā. Iestājoties siltajai sezonai, aicinu vecākus atkārtoti runāt ar bērniem par elektrotraumu bīstamību, atgādināt, ka nedrīkst, piemēram, rāpties stabos vai laist pūķi elektrības vadu tuvumā. Šajā gadījumā jaunā mājaslapa varētu būt labs palīgs, jo tajā uzskatāmi un skaidri ir attēlotas ikdienā bīstamās situācijas.”

 

„No elektrības nebaidies - iemācies un draudzējies”

„Latvenergo” izveidotajā mājaslapā www.zibo.lv aizraujošā veidā stāstīts, kā radusies elektrība, ko labu tā dod mums ikdienā un kāpēc no tās jāuzmanās. Ar spēļu un atjautības uzdevumu palīdzību attēlots, kādas situācijas apdraud bērna veselību un dzīvību. Mājaslapā atrodamas puzles, risināmie uzdevumi, atmiņas spēles, ko bērni var spēlēt kopā ar vecākiem un draugiem.

Mājaslapas centrālais tēls, kas kopā ar bērniem iepazīst elektrības spēku un neskopojas ar atbalstu un padomiem, ir robotiņam līdzīgais elektrības zibsnītis Zibo. Viņš pirmais pamana, ja bērniem draud briesmas – ir pārrauta elektrolīnija, kāds mēģina atvērt elektrosadales skapi vai rāpjas elektrības stabā. Zibo ir palīgs, kurš vienmēr ir gatavs bērniem pastāstīt, kā pareizi rīkoties bīstamās situācijās. Zibo ir dzeltens, un tas piesaista uzmanību un raisa asociācijas ar brīdinājuma zīmes „Bīstami - elektrība!” krāsu.

"Vispiemērotākais brīdis, kad ar bērniem runāt par elektrodrošību, ir 1. un 2. klasē, kad bērnu interese par šiem jautājumiem ir vislielākā."

Mājaslapas saturu CD formātā Drošības nedēļas laikā saņems visu Latvijas skolu jaunāko klašu skolotāji, uzsver „Latvenergo” speciālisti. Šo disku varēs izmantot kā metodisko materiālu, stāstot bērniem par elektrodrošību. Skolas saņems arī Zibo pastkarti – puzli skolēnu vecākiem ar aicinājumu to sagriezt un kopā ar bērnu salikt, runāt ar bērniem par elektrodrošību un izmantot www.zibo.lv pieejamos materiālus.

 

Skolēni apgūst Zibo gudrības

Mājaslapas tapšanā piedalījušies Rīgas 94. vidusskolas sākumskolas skolēni skolotājas Solvitas Krieviņas vadībā. „Spēles un rotaļas, draudzīga un aizraujoša, nevis pamācoša komunikācija ir veids, kā ar bērniem runāt visefektīvāk, lai mazais ieklausās un saprot, lai tiek pamudināts vaicāt un meklēt informāciju. Manas audzināmās klasītes bērni piedalījās mājaslapas veidošanā, kopīgi izmēģinājām spēles un risinājām uzdevumus, zīmējām un šuvām,” skaidro skolotāja.

Rīgas 94. vidusskolas bērni portālam „LV.LV” aizrautīgi stāstīja par mājaslapā sastapto dzīvespriecīgo zibsnīti Zibo, pārbaudīja savas zināšanas un atjautību dažādās spēlēs un izgatavoja Zibo lelli, ko kopā ar grāmatām ielikt savā skolassomā.

 
© "LV portāla" saturu aizsargā autortiesības.
Izlasi par iespējām to izmantot!
 
  Ieteikt:  +1
-0

 
KOMENTĀRI (0)
Komentārā lūdzam izteikt Jūsu viedokli. Ja Jums ir neskaidrības par izskatīto tematu, jautājumiem izmantojiet sadaļu "E-konsultācijas".
 
 
drošības attēls
Pievienot
 
 
 

 VISVAIRĀK LASĪTIE

 
 
 

REKLĀMA

SKAIDROJUMI. LIKUMI PRAKSĒ. DISKUSIJAS. ZINI SAVAS TIESĪBAS UN PIENĀKUMUS!

Ceļvedis valsts informācijā. Specializēts portāls dialogam starp sabiedrību un valsti.
ATSLĒGVĀRDI:
 • VISI
 • A
 • B
 • C
 • D
 • E
 • F
 • G
 • H
 • I
 • J
 • K
 • L
 • M
 • N
 • O
 • P
 • R
 • S
 • T
 • U
 • V
 • Z
noma uzteikums izsole mediācija diaspora Runā_valsts izglītības_saturs medijpratība Saeimas_lēmumi Ministru_kabineta_lēmumi administratīvās_tiesības adopcija advokāti akcīzes_nodoklis amatpersona apdrošināšana apsaimniekošana arodbiedrības arodslimības atestāti,_diplomi atkarības attaisnotie_izdevumi atvaļinājums autoceļi,_ielas autortiesības autosatiksme aviosatiksme ārpolitika ārsti ātrie_kredīti bankas bāriņtiesa bezdarbs bērna_kopšanas_atvaļinājums bērna_kopšanas_pabalsts bērnudārzs bērnu_tiesības bibliotēka budžets būvatļauja būvnormatīvi būvvalde ceļošana civiltiesības CVK dabas_resursu_nodoklis darba_aizsardzība darba_līgums darba_samaksa dāvinājuma_līgums demogrāfija demokrātija diplomātija dome dzīvesveids dzīvesvietas_deklarēšana eksāmeni energoefektivitāte ES_finansējums ES_tiesību_normas e-veselība ēnu_ekonomika gājēji iedzīvotāju_ienākuma_nodoklis ierēdņi iesācējuzņēmumi ieslodzījuma_vietas Igaunija inovācijas integrācija interešu_izglītība e-pakalpojumi investīcijas īres_tiesības kadastrs kapsētas kiberdrošība klimats KNAB komunālie_pakalpojumi konkurence kopīpašums korupcija Krievija krimināltiesības Latvijas_Vēstnesis lauksaimniecība lauksaimniecības_dzīvnieki lauksaimniecības_zeme laulība laulības_šķiršana Lietuva mantojuma_tiesības maznodrošinātā_statuss mājdzīvnieki mediji medikamenti mežsaimniecība migrācija mikrouzņēmumu_nodoklis mobilās_ierīces muita mūžizglītība NATO nekustamā_īpašuma_nodoklis nodarbinātība notāri NVO partnerattiecības pasts patenti,_preču_zīmes paternitāte pārtika piesārņojums pievienotās_vērtības_nodoklis pirkuma_līgums policija poliklīnika prasības_pieteikums profesionālā_izglītība prokurori publiskie_iepirkumi reģionu_attīstība tehnoloģijas sabiedriskais_transports Satversme savvaļas_dzīvnieki skolēnu_brīvdienas skolotāji slimība slimības_lapa slimnīca sociālais_nodoklis sods sports statistika svētki taksometri tarifi terorisms tiesāšanās_izdevumi tiesības_internetā tiesības_uz_privāto_dzīvi tiesneši tiesu_izpildītāji tirdzniecība tūrisms ugunsdrošība uzņēmumu_ienākuma_nodoklis vadītāja_apliecība vakcinācija valsts_juridiskā_palīdzība valsts_nodevas vecāku_pabalsts vecāku_tiesības velosatiksme veselības_apdrošināšana vēlēšanas vērtspapīri vēstniecības vēsture zemesgrāmata zemes_īpašums zinātne
 


Latvijas Republikas oficiālais izdevējs
© VSIA "Latvijas Vēstnesis"

INFOGRAFIKA

+

PAR PORTĀLU

Redakcija

Konsultatīvā padome

Lietošanas noteikumi

Autortiesības

Reklāma

KONTAKTI

Bruņinieku 41,

Rīgā, LV-1011

Tālr.: 673-106-75

E-pasts: portals@lv.lv

Relīzēm: pr@lv.lv

PAR LATVIJAS VĒSTNESI

Klientu centrs

(Oficiālo paziņojumu iesniegšana)

Grāmatu e-veikals

Oficiālā izdevēja kontakti

Rekvizīti