Apmaksātā atvaļinājuma izmantošana

J
jautā:
18. janvārī, 2012
Mirdza

Ikgadējais atvaļinājums izmantots par laiku līdz 10.03.2011. Šogad man pienākas pilns atvaļinājums par nostrādāto laika posmu no 11.03.2011.līdz 10.03.2012. Atvaļinājums tiek dalīts divās daļās. Vēlos noskaidrot, līdz kuram laikam man atvaļinājums jāizmanto, lai nepazaudētu iekrātās atvaļinājuma dienas?

A
atbild:
24. janvārī, 2012
Valsts darba inspekcija
Edgars Timpa, Darba tiesību nodaļas juriskonsults

Šajā gadījumā pienākošās četras kalendārās nedēļas jāizmanto līdz 10.03.2012. – līdz minētajam termiņam jāizmanto abas ikgadējā apmaksātā atvaļinājuma daļas, protams, ja puses rakstveidā nav vienojušās par atvaļinājuma daļas pārcelšanu uz nākamo gadu.

Tātad princips ir ļoti vienkāršs – 11 darba mēneši  dod tiesības uz ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu.

Saskaņā ar Darba likuma 149.panta otro daļu, darbiniekam un darba devējam vienojoties, ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu kārtējā gadā var piešķirt pa daļām, taču viena no atvaļinājuma daļām kārtējā gadā nedrīkst būt īsāka par divām nepārtrauktām kalendāra nedēļām. Turklāt Darba likuma minētā panta trešā daļa nosaka, ka: „ Izņēmuma gadījumos, kad ikgadējā apmaksātā atvaļinājuma piešķiršana darbiniekam pilnā apmērā kārtējā gadā var nelabvēlīgi ietekmēt parasto darba gaitu uzņēmumā, ar darbinieka rakstveida piekrišanu pieļaujams pārcelt atvaļinājuma daļu uz nākamo gadu. (..)”

Savukārt saskaņā ar Darba likuma 150.panta pirmās daļas nosacījumiem ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu piešķir katru gadu noteiktā laikā saskaņā ar darbinieka un darba devēja vienošanos vai atvaļinājumu grafiku, ko sastāda darba devējs pēc konsultēšanās ar darbinieku pārstāvjiem.

Papildus informāciju varat skatīt LV portāla sagatavotajās publikācijās: