Papildatvaļinājuma kompensācija nav obligāta

J
jautā:
20. novembrī, 2011
liga

Labdien! Beidzu darba tiesiskās attiecības. Darba devējs man izmaksāja algu, naudu par neizmantoto atvaļinājumu, bet atteica izmaksāt naudu par papildus atvaļinājumu, lai gan Darba likuma grozījumi paredz, ka, beidzot darba tiesiskās attiecības, papildatvaļinājums izmaksājams naudā. Darba devējs norāda uz to, ka man tas nebija piešķirts. Arī ikgadējais atvaļinājums man nebija piešķirts, bet to nez kāpēc izmaksā. Papildatvaļinājumu biju plānojusi izmantot 2012.gada sākumā, par ko biju informējusi savu priekšnieci. Tā kā negaidot saņēmu jaunu darba piedāvājumu, izmantot un lūgt piešķirt papildatvaļinājumu man nebija iespējas. Vai darba devējs, atsakot apmaksāt papildatvaļinājumu, beidzot darba tiesiskās attiecības, rīkojies tiesiski? Mani bijušie kolēģi gan izmantoja papildatvaļinājumu 100% apmērā.

A
atbild:
23. novembrī, 2011
Valsts darba inspekcija
Edgars Timpa, Darba tiesību nodaļas juriskonsults

No Darba likuma 149. un 150.panta faktiski izriet, ka likumdevējs darba tiesiskajās attiecībās paredzējis jeb noteicis ikvienam darbiniekam tiesības uz ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu kā uz obligāto atpūtas laiku, kura atlīdzināšana naudā nav pieļaujama, izņemot gadījumus, kad darba tiesiskās attiecības tiek izbeigtas un darbinieks ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu nav izmantojis.

Vienlaikus jāatzīmē, ka likumdevējs papildus darbinieka tiesībām uz ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu noteicis arī tiesības uz ikgadējo apmaksāto papildatvaļinājumu, kas ir piešķirams Darba likumā noteiktajos gadījumos vai pusēm vienojoties (darba līgumā vai darba koplīgumā).

Piemēram, saskaņā ar Darba likuma 151.panta pirmās daļas 1.punktu: „Ikgadējo apmaksāto papildatvaļinājumu piešķir darbiniekiem, kuriem ir trīs vai vairāki bērni vecumā līdz 16 gadiem vai bērns invalīds līdz 18 gadu vecumam, – trīs darba dienas.”

Iepriekšminētā kontekstā būtu arī norādāms, ka Darba likumā nav iekļautas imperatīva (pavēloša) rakstura tiesību normas, kas tieši uzliktu par pienākumu darba devējam, izbeidzot darba tiesiskās attiecības, atlīdzināt un izmaksāt darbiniekam naudas kompensāciju  par neizmantoto ikgadējo apmaksāto papildatvaļinājumu. Darba likuma tiesību normas neaizliedz šādu kompensēšanas pienākumu darbiniekam un darba devējam pielīgt darba līgumā vai darba koplīgumā.

Papildu informāciju varat meklēt šajos tiesību aktos un LV portāla sagatavotajos skaidrojumos: