Bērna kopšanas atvaļinājuma pārtraukšana

J
jautā:
23. septembrī, 2011
Zane Puriņa

Labdien! Esmu bērna kopšanas atvaļinājumā (vēl palikuši 7 mēneši), man ir divas darba vietas, vienā no tām gribu atgriezties jau tagad, otrā pagaidām vēl nē. Vai tas ir iespējams? Vai tomēr, ja pārtraucu bērnu kopšanas atvaļinājumu, jāatgriežas ir uzreiz abās?

A
atbild:
27. septembrī, 2011
Valsts darba inspekcija
Edgars Timpa, Darba tiesību nodaļas juriskonsults

Saskaņā ar Darba likuma 156. panta nosacījumiem ikvienam darbiniekam ir tiesības uz bērna kopšanas atvaļinājumu sakarā ar bērna dzimšanu vai adopciju. Bērna kopšanas atvaļinājumu piešķir uz laiku, kas nav ilgāks par pusotru gadu, līdz dienai, kad bērns sasniedz astoņu gadu vecumu.

Pēc darbinieka pieprasījuma minēto atvaļinājumu piešķir uz pilnu laiku (piemēram, uz pusotru gadu) vai pa daļām. Darbiniekam ir pienākums vienu mēnesi iepriekš rakstveidā paziņot darba devējam par bērna kopšanas atvaļinājuma vai tās daļas sākumu un ilgumu. Darbiniekam, kurš izmanto bērna kopšanas atvaļinājumu, tiek saglabāts iepriekšējais darbs.
Saskaņā ar Darba likuma 91. un 92. panta nosacījumiem darbiniekam ir tiesības slēgt darba līgumu ar vairākiem darba devējiem, ja šādas tiesības neierobežo darba devējs.

No izklāstītās situācijas faktiski izriet, ka darbiniekam ir noslēgts darba līgums ar vairākiem darba devējiem, proti, darbiniekam ir pamatdarbs pie viena darba devēja un blakus darbs pie otra darba devēja. Jāatzīmē, ka noslēgto darba līgumu skaits neietekmē darbinieka tiesības uz bērna kopšanas atvaļinājuma izmantošanas nosacījumiem.

Tas nozīmē, ka darbiniekam ir tiesības vienlaikus vai atsevišķi izmantot bērna kopšanas atvaļinājumu gan pie viena, gan pie otra darba dēvēja, ievērojot Darba likuma 156. panta nosacījumus. Konkrētajā gadījumā  darbiniekam, pārtraucot izmantot bērna kopšanas atvaļinājumu pie viena darba devēja, nav pienākums atgriezties uzreiz darbā pie abiem darba devējiem.

Papildu informāciju varat meklēt šajos tiesību aktos un LV portāla sagatavotajos skaidrojumos: