Atvaļinājuma pagarināšana slimošanas gadījumā

J
jautā:
01. septembrī, 2011
Baiba Lazdiņa

Labdien. Ikgadējais atvaļinājums ir no 11.07.1.1 līdz 14.08.11. Ar 08.08.11 ir darba nespējas lapa A, no 18.08. līdz 02.09.11. ir slimības lapa B. Ar kuru mēnesi sāk rēķināt darba ņēmēja iemaksu algu? Par cik ilgu laiku jāpagarinās atvaļinājumam? Paldies.

A
atbild:
01. septembrī, 2011
Lolita Lūse
LV portāls

Valsts sociālās apdrošināšanas Kontaktu centra klientu apkalpošanas operatore Mairita Beitika skaidro:
„No 11. slimības dienas Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA) piešķir slimības pabalstu – 80% apmērā no darbinieka vidējās iemaksu algas. Ja darbnespējas lapa sākas 2010. gada 1. janvārī vai vēlāk, darba ņēmējam vidējo iemaksu algu aprēķina par 12 kalendāro mēnešu periodu, kas beidzas divus mēnešus pirms tā mēneša, kad iestājusies pārejoša darba nespēja. Jūsu gadījumā slimības pabalsts tiks rēķināts par periodu no 01.06.2010. līdz 31.05.2011.

No 2010. gada 1. janvāra saskaņā ar likuma „Par maternitātes un slimības apdrošināšanu” 17. pantu piešķirto slimības pabalstu un saskaņā ar likuma „Par obligāto sociālo apdrošināšanu pret nelaimes gadījumiem darbā un arodslimībām” 19. pantu piešķirto slimības pabalstu izmaksā šādā apmērā:
• ja piešķirtā pabalsta apmērs vienā kalendāra dienā ir līdz 11,51 latam (ieskaitot) - piešķirtajā apmērā;
• ja piešķirtā pabalsta apmērs vienā kalendāra dienā pārsniedz 11,51 latu - par vienu kalendāra dienu izmaksā 11,51 latu un 50 procentus no piešķirtā pabalsta summas, kas vienā kalendāra dienā pārsniedz 11,51 latu.

Precīzu aprēķinu veiks Jūsu deklarētās dzīvesvietas VSAA nodaļa pēc visu dokumentu saņemšanas, personai pieprasot pabalstu, un uz VSAA datubāzē esošās informācijas pamata, izvērtējot konkrēto situāciju, pamatojoties uz spēkā esošu likumdošanu.”

VSAA nodaļu adreses un darba laiki  http://www.vsaa.lv/lv/kontakti/kontaktinformacija

Valsts darba inspekcijas darba tiesību nodaļas juriskonsults Edgars Timpa skaidro:
“Saskaņā ar Darba likuma 150. panta sestās daļas nosacījumiem ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu pārceļ vai pagarina darbinieka pārejošas darba nespējas gadījumā. Tā kā konkrētajā gadījumā darbinieks slimoja ikgadējā apmaksātā atvaļinājuma laikā (konkrēti, 08.08.11. līdz 14.08.2011.), darba devējam ir pienākums pēc darbinieka izveseļošanās (pārejošas darbnespējas izbeigšanās) pagarināt vai pārcelt darbiniekam neizmantoto ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu par 7 (septiņām) dienām jeb kalendāro nedēļu.

Ja strikta atvaļinājuma grafika dēļ atvaļinājumu nav iespējas pagarināt, tad to var pārcelt uz citu laiku, izdarot grozījumus atvaļinājuma grafikā. Jebkurā gadījumā darba devējam nav tiesību atteikties pagarināt vai pārcelt atvaļinājumu.”