TĒMA: Satiksme

Jāņem vērā nevis normatīvā akta burts, bet jēga

J
jautā:
25. septembrī, 2014
Jānis

SN 159.paredz, ka "Transportlīdzekļa vadītājam, tuvojoties neregulējamai gājēju pārejai, jāsamazina braukšanas ātrums vai jāaptur transportlīdzeklis pirms gājēju pārejas, lai dotu ceļu gājējiem, kas šķērso brauktuvi pa gājēju pāreju vai iziet uz tās, ja tie varētu tikt traucēti vai apdraudēti." Šinī pantā skaidri ir norādīts, ka jādod ceļš gājējiem, bet nav norādīts, ka jādod ceļš arī vienam gājējam. Vai Ceļu policija var sodīt par šī panta pārkāpumu, ja ceļš netiek dots vienam gājējam?

A
atbild:
26. septembrī, 2014
Mudīte Luksa
speciāli LV portālam

Protams, ceļš jādod arī vienam gājējam, un, protams, Ceļu policija par šādu pārkāpumu var sodīt. Šeit ir runa nevis par normatīvā akta burtisku izpratni, bet tā jēgu. Ja nebūtu jādod ceļš vienam gājējam, tad ielās, kur ir blīva satiksmes, bet maz gājēju, šis viens cilvēks varētu gaidīt stundām ilgi, kamēr viņam piebiedrotos vēl kāds, kurš arī vēlētos tikt pāri brauktuvei pa iezīmēto gājēju pāreju. Un tālāk – tad kā noteikt kritēriju, cik lielam jābūt cilvēku pulciņam, lai šoferis apstātos un dotu ceļu?