Kopīpašuma daļu var iegūt tikai no tā likumīgajiem īpašniekiem

J
jautā:
23. septembrī, 2014
Ilze

Labdien! Sakiet, lūdzu, kā zemes un meža īpašnieks, kuram pieder 1/3 daļa no kopīpašuma, var brīvi ar to rīkoties, piemēram, pārdot. Pastāvot situācijai, ka viens no kopīpašuma īpašniekiem ir miris un uz viņa daļu ir pieteikušies mantinieki - dēli, bet īpašuma tiesības ZG nav nostiprinātas un mantojuma apliecības nav iegūtas (tas ilgst jau aptuveni 8 gadus). Varbūt ir kādi termiņi, noilgumi, kad citi kopīpašuma daļu īpašnieki var iegūt šo daļu?

A
atbild:
26. septembrī, 2014
Latvijas Notariāts
Dagne Rušeniece, zvērināta notāra palīdze

Jūs varat brīvi rīkoties tikai ar to, kas Jums pieder un ir reģistrēts uz Jūsu vārda zemesgrāmatā.

Diemžēl likumdevējs nav noteicis nekādus noilgumus un citus termiņus, kuriem izbeidzoties pārējiem nekustamā īpašuma kopīpašniekiem būtu tiesības pretendēt uz mirušā īpašnieka kopīpašuma daļu.

Ja kopīpašuma daļas mantinieki nav kārtojuši mantojuma lietu, iespējams, Jūs varat vērsties pie viņiem ar piedāvājumu palīdzēt nokārtot mantojuma lietu (varbūt pastāv finansiālas problēmas, vai nav bijusi vēlēšanās). Kad mantojuma lieta būs nokārtota, šo daļu no mantiniekiem būs iespēja nopirkt (ja mantinieki tam piekritīs).

Vairāk par mantošanas kārtību pēc likuma lasiet klāt pievienotajā skaidrojumā.