Lasīšanai: 1 minūte

Piemaksa par virsstundu darbu – 100%

J
jautā:
14. septembrī, 2014
kakene

Labdien! Strādāju veikalā un man tiek pārsniegts noteiktais stundu skaits, ko mēnesī drīkst strādāt! Vai par virsstundām ir jāmaksā dubultā? Jo mums to stundu skaitu, ko pārsniedzam, izmaksā aploksnē, bet samaksa ir kā par parasto darba laiku stundu likmi.

A
atbild:
18. septembrī, 2014
Valsts darba inspekcija
Zaiga Strode, Konsultatīvā centra vadītāja

Darba likuma 68.panta pirmā daļa nosaka, ka darbinieks, kas veic virsstundu darbu vai darbu svētku dienā, saņem piemaksu ne mazāk kā 100 procentu apmērā no viņam noteiktās stundas vai dienas algas likmes, bet, ja nolīgta akorda alga, — ne mazāk kā 100 procentu apmērā no akorddarba izcenojuma par paveiktā darba daudzumu.

Tāpat likums paredz pienākumu darba devējam uzskaitīt darbinieka nostrādātās stundas kopumā, kā arī atsevišķi virsstundas, darbu nakts laikā, nedēļas atpūtas laikā un svētku dienās nostrādātās stundas.

Savukārt darbiniekam ir tiesības iepazīties ar darba devēja veikto darba laika uzskaiti un pieprasīt darba devējam izskaidrot  darba samaksas aprēķinu. Ir vispārzināms, ka darba samaksas izmaksa aploksnē ir nelikumīga.