Par slimības naudas aprēķināšanu

J
jautā:
08. septembrī, 2014
Kristine

Labdien. Darbinieks pieņemts darbā 12.08.2014., saslima 18.08.14. un iznāk darbā 20.08.14. Kā pareizi aprēķināt slimības lapu A, ja viņam iepriekš nav nekādas algas aprēķina? Paldies.

A
atbild:
18. septembrī, 2014
Valsts darba inspekcija
Zaiga Strode, Konsultatīvā centra vadītāja

Saskaņā ar likuma „Par maternitātes un slimības apdrošināšanu” 36.panta pirmo daļu darba devēja pienākums ir darba ņēmējiem, kuriem darba periodā iestājusies ar Ministru kabineta noteiktajā kārtībā izsniegtu darba nespējas lapu apliecināta pārejoša darba nespēja, izmaksāt no saviem līdzekļiem slimības naudu ne mazāk kā 75 procentu apmērā no vidējās izpeļņas par otro un trešo pārejošas darba nespējas dienu un ne mazāk kā 80 procentu apmērā — par laiku no ceturtās darba nespējas dienas, taču ne ilgāku par 10 kalendāra dienām. Slimības naudu aprēķina par darbne­spējas dienām, kurās darba ņēmējam būtu bijis jāstrādā, un izmaksā atbilstoši noteikumiem, kādi Darba likumā paredzēti darba samaksas izmaksai.

Savukārt vidējās izpeļņas aprēķināšanas kārtība gadījumos, kad darbinieks nodarbināts mazāk par sešiem mēnešiem, noteikta Darba likuma 75.panta septītajā daļā. Saskaņā ar minēto normu šādos gadījumos dienas vai stundas vidējo izpeļņu  aprēķina no darba samaksas par nostrādātām dienām vai stundām, tās kopsummu dalot attiecīgi ar šajā periodā nostrādāto dienu vai stundu skaitu.

Izmaksājamās vidējās izpeļņas summu aprēķina, dienas (stundas, mēneša) vidējo izpeļņu reizinot ar to dienu (stundu, mēnešu) skaitu, par kurām darbiniekam izmaksājama vidējā izpeļņa.