Robežšķirtne – 2014.gada 1.oktobris

J
jautā:
19. augustā, 2014
Ilze

Labdien! Jautājums saistībā ar būvatļaujas termiņu un tā pagarināšanu. 2009.gadā esam saņēmuši būvatļauju būvēt ēku, par kuru ir veikta arī būves publiskā apspriešana. 2012.gadā būvatļaujas termiņš tika pagarināts līdz 2015.gadam. 2013.gada 01.jūlijā stājās spēkā grozījumi Vispārīgajos būvnoteikumos par būvatļaujas termiņa ierobežojumiem (120.1 punkts paredz maksimālo termiņu - 5 gadi - būvēm, par kurām veikta publiskā apspriešana), savukārt Vispārīgo būvnoteikumu pārejas noteikumi (189.punkts), manuprāt, nenosaka skaidri, kā jaunie noteikumi par termiņa ierobežojumu piemērojami attiecībā uz būvatļauju, kas izsniegta pirms 2013.gada 01.jūlija. Respektīvi, nav saprotams - vai šāda būvatļauja, kas izsniegta pirms minētajiem grozījumiem: (a) tiks pagarināta vēl uz papildus pieciem gadiem vai (b) tiks uzskatīts, ka 2009.gadā izsniegtā būvatļauja ir izsmēlusi savu termiņu un, attiecīgi, būs piemērojama procedūra, kas noteikta Vispārīgo būvnoteikumu 120.4 punktā? Paldies jau iepriekš!

A
atbild:
30. septembrī, 2014
Ekonomikas ministrija
Ilze Oša, Būvniecības un mājokļu politikas departamenta direktore

Ja būvatļaujā netika norādīts maksimālais būvdarbu veikšanas ilgums, tad:

  • būvatļauja termiņa pagarināšanai vai atjaunošanai ir iesniegta būvvaldē pirms 01.10.2014. – būvvalde, atbilstoši Ministru kabineta 01.04.1997. noteikumu Nr.112 „Vispārīgie būvnoteikumi” 189.punktam, pagarina būvatļauju uz laiku, kas nav ilgāks par šo noteikumu 120.1 punktā minēto, t.i., būvēm, par kuru īstenošanu sabiedrība ir izteikusi viedokli paredzētās darbības ietekmes uz vidi novērtējuma ietvaros vai paredzētās būves publiskajā apspriešanā, – pieci gadi; pārējām būvēm – astoņi gadi. Ilgumu 5 vai 8 gadi nosaka no šāda prasījuma iesniegšanas brīža;
  • būvatļauja termiņa pagarināšanai vai atjaunošanai ir iesniegta būvvaldē pēc 01.10.2014. – būvvalde, atbilstoši Ministru kabineta 19.08.2014. noteikumu Nr.500 „Vispārīgie būvnoteikumi” 171.punktam, izsniedz būvatļauju atbilstoši šo noteikumu prasībām, atzīmējot projektēšanas un būvdarbu uzsākšanas nosacījumus kā izpildītus un norādot maksimālo būvdarbu veikšanas ilgumu atbilstoši šo noteikumu 80.punktam no šo noteikumu spēkā stāšanās dienas, t.i., maksimālo būvdarbu veikšanas ilgumu 5 vai 8 gadi sāk skaitīt no 01.10.2014.