Par mantošanas tiesībām

J
jautā:
16. augustā, 2014
elga gulbe

Ja miris vīrs, kam ir mantošanas tiesības, cik ilgā laikā jāpiesakās?

A
atbild:
18. augustā, 2014
Zaida Kalniņa
LV portāls

Uz Jūsu jautājumu nav iespējams atbildēt ļoti konkrēti, jo situācijas mantošanas tiesībās ir atšķirīgas.

Vispārīgi mantot var pēc likuma, līguma vai testamenta, turklāt katram mantošanas veidam piemīt savs specifisks darbību kopums, kas mantiniekiem ir jāpaveic, lai mantojumu saņemtu.

Pieteikties mantojumam var no brīža, kad ir izsniegta mantojuma atstājēja miršanas apliecība. Civillikuma 685.pants noteic, ka mantojuma prasība noilgst pēc piecu gadu notecējuma, skaitot no tās dienas, kad radusies tiesība šo prasību celt.

Pēc likuma aicināti mantot ir laulātais, radinieki un adoptētie. Pašā mantošanas kārtībā, pamatojoties uz radniecību, izšķir četras likumisko mantinieku šķiras. Zemākās šķiras mantinieks nemanto, kamēr ir dzīvs augstākās šķiras mantinieks.

Iespējams, apjaust Jūsu situāciju un rīcības palīdzēs LV portāla skaidrojumi: