Tiesu izpildītājs drīkst apķīlāt bankas kontu

J
jautā:
08. augustā, 2014
Sairita Sīle

Labdien. Vai tiesu izpildītājs var bloķēt bankas kontu, kas ir vienīgais ģimenes ienākuma avots? Vīrs strādā pašvaldībā, saņem 383 eiro. No tās 50% pārskaita tiesu izpildītājam. Vīrs paņēma jūlijā daļēju atvaļinājumu un viņam ieskaitīja kontā 160 eiro atvaļinājuma naudu. Pēc laika konts bija slēgts ar tiesu izpildītāja rīkojumu. Sazvanot viņu ,prasa lai no atlikušās algas maksā parādu viņai. Ko darīt, kā rīkoties?

A
atbild:
11. augustā, 2014
Zaida Kalniņa
LV portāls

Tiesu izpildītājs ir amatpersona, kuras uzdevums ir piedzīt parādu. Tiesu izpildītājs rīkojas, baltoties uz tiesas nolēmumu, un ir tiesīgs apķīlāt parādnieka bankas kontu, jo šādas darbības paredz procesuālā kārtība, kas noteikta Civilprocesa likumā.

Tas nozīmē, ka parādnieks pie saviem naudas līdzekļiem, kas viņam ir garantēti ikmēneša iztikai, var tikt, reizi mēnesī ierodoties bankā klātienē un saņemot visu summu.

Likums paredz, ka ikmēneša iztikai parādniekam ir jāsaglabā naudas līdzekļi atkarībā no parādsaistību veida:

  • minimālās mēnešalgas apmērā - 320 eiro; vai
  • 50% no minimālās mēnešalgas apmērā – 165 eiro.

Ja parādnieka apgādībā ir reģistrēti nepilngadīgi bērni, tad par katru bērnu pienākas vēl 64,03 eiro.

Telefonsarunas ar tiesu izpildītāju nav uzskatāmas par vienošanos. Tādēļ parādniekam būtu jāpiesakās uz konsultāciju un visi neskaidrie jautājumi jāizrunā klātienē, vienlaikus vienojoties par parādsaistību dzēšanas nosacījumiem.

Par parādu piedziņas nosacījumiem vairāk var izlasīt LV portāla skaidrojumā „Parādu piedziņa 2014.gadā: izmaiņas un jaunā kārtība”.