TĒMA: Ģimene

Uzturlīdzekļu apmērs – individuāls un minimālais

J
jautā:
29. jūlijā, 2014
inese

Ja nedzīvoju kopā ar bērna tēvu, tad cik viņam jāmaksā alimenti? Dēlam š.g. decembrī paliks 7 gadi.

A
atbild:
30. jūlijā, 2014
Zaida Kalniņa
LV portāls

Uzturlīdzekļi bērnam ir saņemami vecāku savstarpējas vienošanās vai tiesas ceļā.

Arī uzturlīdzekļos izmaksātās naudas līdzekļu daudzums nav viennozīmīgi vērtējams, jo situācijas atšķiras un katram bērnam ir citādas vajadzības. Tādējādi, ja māte sniedz prasību tiesā par uzturlīdzekļu piedziņu, tai ir savā prasījumā jānorāda naudas summa un tā jāpamato ar konkrētām bērna vajadzībām.

Vienlaikus valsts Ministru kabineta 2013.gada 15.janvāra noteikumos Nr.37 "Noteikumi par minimālo uzturlīdzekļu apmēru bērnam" ir noteikusi arī minimālo uzturlīdzekļu apmēru vienam bērnam.

Noteikumu 2.punkts paredz, ka katra vecāka pienākums ir katru mēnesi neatkarīgi no viņa spējām uzturēt bērnu un mantas stāvokļa nodrošināt katram savam bērnam minimālos uzturlīdzekļus šādā apmērā:

  1. katram bērnam no viņa piedzimšanas līdz 7 gadu vecuma sasniegšanai – 25 % apmērā no Ministru kabineta noteiktās minimālās mēneša darba algas (2014.gadā 80 eiro);
  2. katram bērnam no 7 gadu vecuma sasniegšanas līdz 18 gadu vecuma sasniegšanai uzturlīdzekļu 30 % apmērā no Ministru kabineta noteiktās minimālās mēneša darba algas (2014.gadā 96 eiro).