Darba attiecības izbeidzot, naudā kompensē neizmantoto atvaļinājumu

J
jautā:
21. jūlijā, 2014
Madara

Sveiki, kad piedzima bērns, tad vīrs aizgāja bērna kopšanas atvaļinājumā. tagad bērnam ir 1,2 mēneši un vīrs uzrakstīja atlūgumu darbā. vsaa teica, ka vīrs saņems neizmaksāto atvaļinājuma naudas kompensāciju, bet kā lai pārbauda, vai darba vieta neapmāna un neizmaksā mazāk kā pienākās? pēc kādas formulas rēķina?

A
atbild:
31. jūlijā, 2014
Lidija Dārziņa
LV portāls

Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra maksā vecāku pabalstu vai bērna kopšanas pabalstu tam vecākam, kurš paņēmis bērna kopšanas atvaļinājumu un pieprasījis pabalstu. Tāpat arī paternitātes pabalstu.

Darba devējs pēc darbinieka uzteikuma izmaksā viņam neizmantotā atvaļinājuma kompensāciju. To paredz Darba likuma 149.panta 5.daļa. Par vienu darbinieka individuālo darba gadu (tāds tiek noteikts ikgadējā atvaļinājuma piešķiršanai) pienākas četras apmaksāta atvaļinājuma nedēļas. Ja atvaļinājums nav izmantots, kompensācijai jābūt. Ja gadījumā atvaļinājums ir bijis piešķirts avansā, darba devējs var ieturēt avansā izmaksāto summu.

Atvaļinājuma naudu darba devējs aprēķina atbilstoši kārtībai, kas noteikta Darba likuma 73. un 75. pantā.

Darba likuma 71.pants darba devējam uzliek pienākums izskaidrot darbiniekam darba samaksas aprēķinu.