TĒMA: Ģimene

Laulāto mantas sadale tiesā

J
jautā:
20. jūlijā, 2014
Karīna

Laulības laikā ir iegādāts dzīvoklis un mašīna. Kā tiek dalīta manta pēc šķiršanās? Dzīvoklis un mašīna ir uz vīra vārda. Man ir divi bērni. Viens no tiem pilngadīgs. Vai tiem pienākas daļa mantas?

A
atbild:
22. jūlijā, 2014
Juris Bārtulis
ģimenes tiesībās praktizējošs jurists

Ja, laulību šķirot, laulātie paši nespēj vienoties par kopējas mantas sadali, tad, sniedzot pieteikumu tiesā par laulības šķiršanu, vienlaikus ir jālūdz mantas sadali veikt tiesai.

Tas vien, ka nekustamā vai kustamā manta reģistrēta uz viena laulātā vārda, vēl nenozīmē, ka tā būs viņa atsevišķā manta. Vai tā būs laulāto kopējā manta, vai tomēr vīra atsevišķā manta, atkarīgs no dažādiem faktoriem, par kuriem runa ir Civillikuma 89.panta otrajā un trešajā daļā, kā arī 91.pantā.

Pilngadīgs bērns nav pretendents uz laulāto mantu laulības šķiršanas ceļā. Bērni mantu vai tās daļu var mantot tikai pēc mantojuma atklāšanās, proti, pēc mantojuma atstājēja nāves.

Tādējādi abiem laulātajiem atliek vai nu pašiem vienoties, vai uzticēt to darīt tiesai.