Par sociālajām garantijām, gaidot bērniņu

J
jautā:
14. jūlijā, 2014
olga

Labdien, sakiet, lūdzu, es esmu grūtniece (35 nedēļas), tagad atrodos dekrētā, gribu iestāties medicīnas koledžā Daugavpilī (par māsu). Vai man saglabāsies visas sociālās garantijas? Paldies.

A
atbild:
31. jūlijā, 2014
Lidija Dārziņa
LV portāls

Sociālās garantijas neierobežo tas, vai māmiņa studē. Pabalsti atšķiras strādājošām, tas ir, sociāli apdrošinātām, sievietēm un tām, kas pirms bērna piedzimšanas nav darba attiecībās.

No Jūsu sniegtās informācijas nevar secināt, kādā situācijā esat pašreiz. Ja esat darba attiecībās un Jums ir izrakstīta darbnespējas lapa B, tad saņemsiet maternitātes pabalstu par pirmsdzemdību un pēcdzemdību periodu. Pēc tam darba devējam jāiesniedz iesniegums bērna kopšanas atvaļinājuma piešķiršanai.

Ja māmiņa ir darba attiecībās, viņai ir tiesības uz vecāku pabalstu. Ja nestrādā, saņem bērna kopšanas pabalstu (171 eiro mēnesī). No šā gada 1.oktobra mainīsies vecāku pabalsta izmaksas noteikumi.

Pēc bērniņa nākšanas pasaulē valsts izmaksā bērna piedzimšanas pabalstu (421,17 eiro).

Lai uzzinātu visu informāciju savā konkrētajā situācijā, jākonsultējas Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras nodaļā.

Par pabalstiem vecākiem varat izlasīt Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras mājaslapā šeit.