Lasīšanai: 1 minūte
TĒMA: Finanses

Par saistībām, ja kredītņēmējs ir miris

J
jautā:
08. jūlijā, 2014
Tuvinieks

Cilvēks ir aizņēmies vairākus "ātros" kredītus un ir miris. Kam tādā gadījumā ir jāatmaksā šie kredīti, un vai vispār kādam ir jāatmaksā?

A
atbild:
30. jūlijā, 2014
Lidija Dārziņa
LV portāls

Ja parādniekam ir manta, tad pēc viņa nāves pienākums kārtot saistības pāriet uz viņa mantiniekiem, ja viņi mantojumu pieņem.

Civillikuma 707.pants nosaka: Mantojuma atstājēja kreditoriem jāgriežas ar saviem prasījumiem pie mantinieka, kuram, ja no mantojuma nepietiek, jāsamaksā parādi no savas paša mantas; bet citādā ziņā, šos parādus samaksājot, jāievēro mantojuma atstājēja noteikumi.

Turpmākajos likuma pantos izskaidrots, ka var un kā ar inventāra tiesībām var atbrīvoties no mantojuma atstājēja parādiem.

Mantojuma lietas tiek vestas pie notāra.

Ja mirušajam mantas nav, tad kreditoriem nav arī uz ko vērst piedziņu.