Darba nespējas lapas apmaksa

J
jautā:
29. februārī, 2012
Māra Stuka

Ja darba nespēja iestājas traumas rezultātā, kas radusies darba laikā, kā apmaksā darba nespējas lapu?

A
atbild:
02. martā, 2012
Valsts darba inspekcija
Edgars Timpa, Darba tiesību nodaļas juriskonsults

Saskaņā ar likuma „Par obligāto sociālo apdrošināšanu pret nelaimes gadījumiem darbā un arodslimībām” 7.panta pirmās daļas 5.punktu: „Darba devējam ir pienākums izmaksāt no saviem līdzekļiem apdrošinātajai personai, kas cietusi nelaimes gadījumā darbā, slimības naudu par pirmajām 10 kalendārajām dienām ne mazāk kā 80 procentu apmērā no mēneša vidējās izpeļņas.”

Savukārt minētā likuma 19.panta trešās daļas 1.punkts nosaka, ka: „Slimības pabalstu un slimības naudu apdrošinātajai personai piešķir 80 procentu apmērā, ņemot par pamatu attiecīgi mēneša vidējo izpeļņu vai mēneša vidējo apdrošināšanas iemaksu algu, un izmaksā apdrošinātajām personām šādā kārtībā, ja noticis nelaimes gadījums darbā:
• par pirmajām 10 darba nespējas dienām – darba devējs no saviem līdzekļiem;
• par turpmāko pārejošas darba nespējas periodu līdz darbspēju atgūšanai vai līdz laikam, ar kuru sāk izmaksāt atlīdzību par darbspēju zaudējuma pakāpi, - Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra.”

Ministru kabineta 2001.gada 3.aprīļa noteikumu Nr.152 „Darbnespējas lapu izsniegšanas kārtība” 3.1.apakšpunkts nosaka, ka: „Darbnespējas lapu izsniedz sakarā ar slimību (arī arodslimību) vai traumu (arī nelaimes gadījumu darbā), kas saistīta ar darbspēju zaudēšanu.”

Līdz ar to darba devējam, pamatojoties uz darba nespējas lapu sakarā ar nelaimes gadījumu darbā, ir pienākums izmaksāt darbiniekam slimības naudu par pirmajām 10 kalendārajām dienām ne mazāk kā 80 procentu apmērā no mēneša vidējās izpeļņas.

No 11. slimības dienas Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA) piešķir slimības pabalstu 80% apmērā no vidējās iemaksu algas. Darba ņēmējam vidējo iemaksu algu aprēķina par 12 kalendāro mēnešu periodu, kas beidzas divus mēnešus pirms tā mēneša, kad iestājusies pārejoša darba nespēja.

Saskaņā ar likuma „Par maternitātes un slimības apdrošināšanu” 17.pantu piešķirto slimības pabalstu un saskaņā ar likuma „Par obligāto sociālo apdrošināšanu pret nelaimes gadījumiem darbā un arodslimībām” 19.pantu piešķirto slimības pabalstu līdz 2014.gada 31.decembrim izmaksā šādā apmērā:

• ja piešķirtā pabalsta apmērs vienā kalendāra dienā ir līdz 11,51 latam (ieskaitot) - piešķirtajā apmērā;
• ja piešķirtā pabalsta apmērs vienā kalendāra dienā pārsniedz 11,51 latu - par vienu kalendāra dienu izmaksā 11,51 latu un 50 procentus no piešķirtā pabalsta summas, kas vienā kalendāra dienā pārsniedz 11,51 latu.