viss arhīvs
skaidrojumi
likumi praksē
Likumdošana
Norises
viedokļi
Intervijas
Komentāri
LV portāls jautā
Atklātās vēstules, paziņojumi
Amatpersonu runas
e-konsultācijas
latvijas vēstnesis
 
tiesību akti
 
oficiālie paziņojumi
likumi.lv
jurista vārds
IZVĒRSTI
SEKO MUMS!
 
Preses relīzes
 
 
Skaidrojumi
 
 
Viedokļi
 
 
Tiesību akti
 
 
Likumi praksē
 
 
E-konsultācijas
 
 
Lapas karte
 
 
RSS
 
 
Kontakti
 
 

Par e-konsultācijām

LV portāls palīdz atrast atbildes uz šādiem jautājumiem: par valsts pakalpojumiem un tiesisko regulējumu Latvijā.

Noteikumi

Tēmu katalogs  

 
Nr. 587
Labklājība: Ģimene

Kā izšķirties ar pazudušu sievu
 
 
 Drukāt
 Nosūtīt
 Ziņot redaktoram
 Komentēt
Iesaka:   +0 -0
Jautā: vjaceslavs viktorovs | 28.06.2011

Kā, kur es varu izšķirt laulību? Kopā ar sievu nedzīvoju jau ilgi, viņa sen dzīvo ar citu. Nemaz nezinu, kur viņa dzīvo. Kurā iestādē man būtu jāgriežas ar šo jautājumu?

Atbilde sniegta: 28.06.2011.
Lolita Lūse
LV portāls

Pašlaik Latvijā laulību var šķirt pie notāra vai tiesā. Civillikums paredz: „Tiesa laulību šķir, pamatojoties uz viena laulātā pieteikumu. Notārs laulību šķir, pamatojoties uz abu laulāto iesniegumu par laulības šķiršanu, kas sastādīts Notariāta likumā noteiktajā kārtībā.”

Lētāk un ātrāk būtu izšķirties pie notāra. Lūk, LV portāla sagatavots skaidrojums, kā to izdarīt: Kā izšķirt laulību pie notāra.

Tomēr, lai izšķirtos pie notāra, pieteikums laulības šķiršanai jāiesniedz Jums abiem. Tādēļ sievu vajadzētu uzmeklēt un piedāvāt šķirt laulību.


Lai sievu atrastu, vispirms izmantojiet individuālos kontaktus: uzmeklējiet kādu viņas radinieku, draugu, darbabiedru, izmantojiet sociālo portālu iespējas.


Variet arī doties uz Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldi (PLMP), bet tur Jums šādā gadījumā ziņas par to, kur atrodas sieva, nesniegs, jo Fizisko personu datu aizsardzības likums aizliedz Pārvaldei izpaust ziņas no Iedzīvotāju reģistra par citu personu, izņemot gadījumus, kad pati meklējamā persona tam ir piekritusi. Tomēr pārvalde informēs sievu par to, ka Jūs viņu meklējat.


Plašāku skaidrojumu par to, kā sameklēt cilvēku, meklējiet šajā LV portāla publikācijā: Gribi atrast bijušo klasesbiedru. Ko darīt?

To, kādi ir noteikumi, lai sazinātos ar meklējamo personu ar PLMP starpniecību, lasiet šeit: Kā sazināties ar meklējamo personu.

Ja Jums izdodas noskaidrot, kur sieva dzīvo, bet viņa nepiekrīt laulību šķirt pie notāra – Jums jādodas uz tiesu iesniegt prasības pieteikumu laulības šķiršanai pēc sievas dzīvesvietas.


Ja Jums neizdodas ar sievu ne sazināties, ne viņu uzmeklēt, variet sniegt pieteikumu laulības šķiršanai savai dzīvesvietai piekritīgajā tiesā.

Ir vairāki iemesli, kas ļauj iesniegt laulības šķiršanas pieteikumu pēc savas dzīvesvietas. Civilprocesa likuma  234.pants, noteic, ka prasību par laulības neesamību vai laulības šķiršanu var celt tiesā pēc prasītāja dzīvesvietas arī tad, ja laulība šķirama ar personu, kuras dzīvesvieta nav zināma vai kura dzīvo ārzemēs.

Tiesā Jums jāiesniedz:
• prasības pieteikums divos eksemplāros,
• laulību apliecība (ja Jums tās nav, dodieties uz to Dzimtsarakstu nodaļu, kur reģistrējāt laulību, lai saņemtu apliecības dublikātu),
• kvīts par valsts nodevas nomaksu (valsts nodeva ir Ls 100), ko var nomaksāt jebkurā bankā,
• (ja ir bērni) bērna dzimšanas apliecības kopija (iesniedzot jāuzrāda oriģināls). Ja Jums šo dokumentu nav, pamatojiet tiesai – kāpēc.

Prasības pieteikuma paraugu variet atrast šeit: Prasības pieteikums par laulības šķiršanu.

Civilprocesa likuma 128.panta otrās daļas 5.punkts noteic, ka, iesniedzot tiesā prasības pieteikumu, tajā norādāmi apstākļi, ar kuriem prasītājs pamato savu prasījumu, un pierādījumi, kas to apstiprina. Par šķiršanās iemeslu varat norādīt, ka laulība ir uzskatāma par izirušu. Civillikuma sadaļā „Laulības šķiršana” teikts, ka laulība uzskatāma par izirušu, ja nepastāv laulāto kopdzīve un nav vairs sagaidāms, ka laulātie to atjaunos. Pieņemams, ka laulība ir izirusi, ja laulātie vismaz trīs gadus dzīvo šķirti. Likums nosaka: „Laulātie dzīvo šķirti, ja viņiem nav kopīgas saimniecības un viens no laulātajiem noteikti negrib to atjaunot, noliedzot laulības kopdzīves iespējamību. Kopīga saimniecība var nepastāvēt arī tad, ja laulātie šķirti dzīvo kopīgā dzīvoklī.”

Prasības pieteikumā norādiet, ka nezināt, kur sieva atrodas un lūdziet tiesu izprasīt no Iedzīvotāju reģistra ziņas par sievas atrašanās vietu. Ir divas iespējas: tiesa pieņems šādu prasības pieteikumu un uzmeklēs sievas dzīvesvietu, vai arī noraidīs Jūsu prasības pieteikumu, lūdzot tajā novērst trūkumu – nav norādīta sievas dzīvesvieta. Ja tā notiek, ar tiesas izsniegto dokumentu dodieties uz Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldi un rakstiet iesniegumu ar lūgumu noskaidrot sievas dzīvesvietu. Šāds iesniegums tiks uzskatīts par motivētu iesniegumu, un Jūs saņemsiet atbildi, ko iesniegt tiesai, lai uzsāktu šķiršanās procesu. 

Papildus informāciju meklējiet šajos tiesību aktos:

Ja Jums ir maznodrošinātā vai trūcīgā izziņa, meklējiet palīdzību Juridiskās palīdzības administrācijā, bezmaksas tālrunis – 80001801.

Juridiskās palīdzības administrācija: Atrašanās vieta un pieņemšanas laikiE-konsultācijai ir informatīvs raksturs.
 
PASTĀSTI CITIEM!
  Ieteikt:  +0
-0
Komentārā lūdzam izteikt Jūsu viedokli. Ja Jums ir neskaidrības par izskatīto tematu, jautājumiem izmantojiet sadaļu "E-konsultācijas".
Pievienot komentāru
 
  JAUNĀKĀS ATBILDES  (12731)

E-konsultācijas (12842)

VISVAIRĀK LASĪTIE

TEMATISKĀS E-KONSULTĀCIJAS

REKLĀMA

NOZARU KATALOGS
ATVĒRT
Valsts pārvalde (178)Drošība (578)Ekonomika (1171)Finanses (1615)
 
Izglītība (438)Kultūra (64)Labklājība (4162)Pašvaldības (1184)
 
Politika (46)Satiksme (482)Tieslietas (4821)Veselība (348)
 
Vide (206)Eiropas Savienība (97)Ārlietas (5)
AIZVĒRT

SKAIDROJUMI. LIKUMI PRAKSĒ. DISKUSIJAS. ZINI SAVAS TIESĪBAS UN PIENĀKUMUS!

Ceļvedis valsts informācijā. Specializēts portāls dialogam starp sabiedrību un valsti.
ATSLĒGVĀRDI:
 • VISI
 • A
 • B
 • C
 • D
 • E
 • F
 • G
 • H
 • I
 • J
 • K
 • L
 • M
 • N
 • O
 • P
 • R
 • S
 • T
 • U
 • V
 • Z
noma uzteikums izsole diaspora mediācija izglītības_saturs Saeimas_lēmumi Ministru_kabineta_lēmumi administratīvās_tiesības adopcija advokāti akcīzes_nodoklis amatpersona apdrošināšana apsaimniekošana arodbiedrības arodslimības atestāti,_diplomi atkarības attaisnotie_izdevumi atvaļinājums autoceļi,_ielas autortiesības autosatiksme aviosatiksme ārpolitika ārsti ātrie_kredīti bankas bāriņtiesa bezdarbs bērna_kopšanas_atvaļinājums bērna_kopšanas_pabalsts bērnudārzs bērnu_tiesības bibliotēka budžets būvatļauja būvnormatīvi būvvalde ceļošana civiltiesības CVK dabas_resursu_nodoklis darba_aizsardzība darba_līgums darba_samaksa dāvinājuma_līgums demogrāfija demokrātija diplomātija dome dzīvesveids dzīvesvietas_deklarēšana eksāmeni energoefektivitāte ES_finansējums ES_tiesību_normas e-veselība ēnu_ekonomika gājēji iedzīvotāju_ienākuma_nodoklis ierēdņi iesācējuzņēmumi ieslodzījuma_vietas Igaunija inovācijas integrācija interneta_pakalpojumi investīcijas īres_tiesības kadastrs kapsētas kiberdrošība klimats KNAB komunālie_pakalpojumi konkurence kopīpašums korupcija Krievija krimināltiesības Latvijas_Vēstnesis lauksaimniecība lauksaimniecības_dzīvnieki lauksaimniecības_zeme laulība laulības_šķiršana Lietuva mantojuma_tiesības maznodrošinātā_statuss mājdzīvnieki mediji medikamenti mežsaimniecība migrācija mikrouzņēmumu_nodoklis mobilās_ierīces muita mūžizglītība NATO nekustamā_īpašuma_nodoklis nodarbinātība notāri NVO partnerattiecības pasts patenti,_preču_zīmes paternitāte pārtika piesārņojums pievienotās_vērtības_nodoklis pirkuma_līgums policija poliklīnika politika prasības_pieteikums profesionālā_izglītība prokurori publiskie_iepirkumi reģionu_attīstība SAB sabiedriskais_transports Satversme savvaļas_dzīvnieki skolēnu_brīvdienas skolotāji slimība slimības_lapa slimnīca sociālais_nodoklis sods sports statistika svētki taksometri tarifi terorisms tiesāšanās_izdevumi tiesības_internetā tiesības_uz_privāto_dzīvi tiesneši tiesu_izpildītāji tirdzniecība tūrisms ugunsdrošība uzņēmumu_ienākuma_nodoklis vadītāja_apliecība vakcinācija valsts_juridiskā_palīdzība valsts_nodevas vecāku_pabalsts vecāku_tiesības velosatiksme veselības_apdrošināšana vēlēšanas vērtspapīri vēstniecības vēsture zemesgrāmata zemes_īpašums zinātne
 


Latvijas Republikas oficiālais izdevējs
© VSIA "Latvijas Vēstnesis"

INFOGRAFIKA

+

PAR PORTĀLU

Redakcija

Konsultatīvā padome

Lietošanas noteikumi

Autortiesības

Reklāma

KONTAKTI

Bruņinieku 41,

Rīgā, LV-1011

Tālr.: 673-106-75

E-pasts: portals@lv.lv

Relīzēm: pr@lv.lv

PAR LATVIJAS VĒSTNESI

Klientu centrs

(Oficiālo paziņojumu iesniegšana)

Grāmatu e-veikals

Oficiālā izdevēja kontakti

Rekvizīti